سیستم مدیریت پورتال پایگاه خبری نشاط شهر

شناسه خبر: 11839
مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در سطح استان همدان سه زنجیره تخم مرغ تعریف کرده‌ایم که اولین این طرح‌ها به عنوان بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه بوده که در قهاوند همدان کلنگ‌زنی خواهد شد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرنگار قلم، علیرضا قراگوزلو به مناسبت روز جهانی تخم مرغ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه  در سلامت انسان به نام روز تخم مرغ مطرح شده است، عنوان کرد: در فائو به منظور اهمیت تخم مرغ در رشد و سلامتی ذهنی و جسمی انسان و ترویج مصرف تخم مرغ برای سلامت جامعه، کمیسیونی به نام کمیسیون بین المللی تخم مرغ  فعالیت دارد که ۵۸ کشور دنیا از جمله ایران عضو این کمیسیون هستند.

وی با بیان اینکه کشور ایران از نظر تولید تخم مرغ دهمین کشور دنیا است اما به لحاظ میزان مصرف بسیار عقب هستیم، اظهار کرد: این موضوع نیاز به ترویج دارد چراکه با بررسی آمارها می بینیم که در کشوری چون برزیل مصرف تخم مرغ به صورت مستقیم به ۳۲۵ قطعه می رسد اما در کشور ما مصرف تخم مرغ به صورت خانوار و صنعتی یعنی با احتساب مصرف غیرمستقیم به ۱۹۱ مورد می رسد.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تاکید بر اینکه در کشور ما ایرن روزها بیشترین مصرف تخم مرغ، در حوزه صنعتی است، اظهار کرد: با ورود خوبی که داشته ایم امسال، نخستین سالی است که  یک میلیون و ۱۰۰هزار قطعه مرغ تخم گذار در حال تولید و یک میلیون و ۳۰۰هزار قطعه مرغ تخم گذار در داخل سالن های واحدهای مرغ تخم گذار سطح استان داریم.

فعالیت ۴۴ واحد پروانه دار مرغ تخم‌گذار استان همدان

این مسئول با بیان اینکه با این روند، توانسته ایم ظرفیت قبل را احیا کرده و از واحدهای موجود بهترین بهره وری را داشته باشیم، اضافه کرد: از سویی، در حال حاضر استان همدان دارای ۴۴ واحد پروانه دار مرغ تخم‌گذار با ظرفیت یک میلیون و ۷۶۷ هزار و۳۶۰ قطعه است؛ این درحالی است که در سال‌های گذشته واحدها در بهترین حالت ممکن بیشتر از ۷۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار نداشتند و این امر ما را با چالش هایی روبرو کرده بود.

وی با بیان این موضوع تصریح کرد: سعی کردیم تا بیشترین بهره برداری از واحدهای موجود را در پیش بگیریم بدین ترتیب، بایستی پتانسیل های قوی تری را مورد استفاده قرار دهیم.

قراگوزلو در این راستا به ارزش پودر تخم مرغ اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود ارزش جهانی پودر تخم مرغ در پنج سال آینده به ۲.۱میلیارد دلار برسد بدین سان به راستی، بایستی در این عرصه برنامه ریزی و سرمایه گذاری هایی صورت پذیرد.

 ایجاد سه زنجیره تولید تخم مرغ در دستور کار

وی در ادامه صحبت های خود، با بیان اینکه موفق شده ایم تا سه زنجیره تولید تخم مرغ را در استان همدان ایجاد کنیم، یادآور شد: با تعیین استاندار جدید اولین کلنگ زنی با ۸۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار،۳۰۰ هزار مرغ پولت و ۵۰ هزار مرغ مادر تخم‌گذار انجام خواهد شد.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تاکید بر اینکه این طرح ها به صورت زنجیره تولید خواهند بود، عنوان کرد: در این طرح ها، کارخانه جوجه‌کشی، کارخانه فرآوری پوکه تخم‌مرغ، کارخان کود خشک‌کنی، کارخانه تولید تخم مرغ پاستوریزه  و کارخانه خوراک طیور و بسته‌بندی تخم مرغ را شاهد خواهیم بود که کمک شایانی به تنظیم بازار خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه به همین منظور در سطح استان همدان سه زنجیره تخم مرغ تعریف کرده‌ایم که اولین این طرح‌ها به عنوان بزرگترین واحد مرغ تخم‌گذار خاورمیانه بوده که در قهاوند همدان کلنگ‌زنی خواهد شد، افزود: دومین طرح  تعریف شده زنجیره مرغ تخم گذار استان با ظرفیت ۴۰۰ هزار قطعه در شهرستان بهار خواهد بود و سومین زنجیره مرغ تخم گذار تعریف شده نیز با ظرفیت ۳۰۰ هزار قطعه در شهرستان ملایر پیش‌بینی شده است.

قراگوزلو خاطرنشان کرد: با کلنگ‌زنی و ورود این سه زنجیره به تولید میزان تولید استان همدان را در دو سال آینده به سه برابر افزایش دهیم.

وی در ادامه در پاسخ به وضعیت تخم مرغ به لحاظ کمبود و افزایش قیمت های آن نیز مطرح کرد: یکی از دلایل کمبود تخم مرغ با وجود تولید بالای این محصول در کشور آن بوده که میزان مصرف صنعتی تخم مرغ در کشور ایران بالا رفته است به نوعی که در این عرصه شاهد صادرات غیرمستقیم تخم مرغ هم هستیم.

این مسئول در تشریح این موضوع به صنایعی که در عرصه تولید سس، ماکارونی، کیک و کلوچه و غیره مشغول هستند اشاره کرد و گفت:در حال حاضر ۲۵ درصد تخم مرغ  تولید شده در بخش صنعتی در چنین کارخانه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که با توجه به افزایش صادرات این محصولات میزان استفاده و مصرف تخم مرغ نیز افزایش داشته و این امر خود دلیلی بر کمبود تخم مرغ در بازار است.

قراگوزلو به میزان تولید مرغ تخمگذار و تخم مرغ در استان همدان نیز پرداخت و گفت: سالیانه در استان همدان با توجه به ۷۰۰ هزار قطعه مرغ تخمگذار واحدها ۱۹هزار تن تخم مرغ تولید می شد و  با روندی که پیش گرفته ایم؛ در حال حاضر میزان تولید تخم مرغ استان همدان به ۲۵هزار تن رسیده است.

وی با بیان این موضوع ادامه داد: اما با این حال، کسری سالیانه  ۱۲۰۰ تن تخم مرغ استان همدان را شاهدیم که این میزان، از سایر استان های همجوار تامین می شود.

قراگوزلو با بیان اینکه ۱۳ استان کشور، ۸۵ درصد تخم مرغ کشور را تامین می کنند و استان همدان نیز جزء این ۱۳ استان به شمار می رود، خاطرنشان کرد: کیفیت تخم مرغ کشور ایران به دلیل استفاده جیره مرغ‌های تخم گذار از ذرت و سویا  برتر از تخم مرغ سایر دنیا است و در این بین، کیفیت تخم مرغ استان همدان  نیز به دلیل وضعیت آب و هوایی خنک و ماندگاری بیشتر بالاتر از استان های دیگر است.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در زمینه توزیع نهاده های مورد نیاز نیز مطرح کرد: امروز که قیمت تخم مرغ اصلاح شده است، دیگر کمبودی را در گشور در این زمینه شاهد نیستیم چرا که باید در این عرصه از تولیدکنندگان حمایت شود.

قراگوزلو در خصوص توزیع نهاده های مورد نیاز نیز مطرح کرد: سازمان جهاد کشاورزی قسمتی از نیاز مرغداران از جمله تامین کامل ذرت و سویا را بابت هر قطعه مرغ از طریق سامانه برعهده دارد و آنان را حمایت می کند اما با توجه به ۶ برابر شدن دارو و واکسن طیور، ۴ برابر شدن میزان هزینه های  حمل  و نقل و دیگر مشکلات قیمت تخم مرغ در حمایت از تولید کننده با توجه به وضعیت بازار  واقعی نبود .

این مسئول در ادامه صحبت های خود مطرح کرد: یکی از اقدامات  و وظایف سازمان جهاد کشاورزی استان تأمین نیاز است و کشور بوده که در این زمینه ورود داشته ایم و برای ارتقا سطح مواد غنی سازی شده تخم مرغ هم باید ورود پیدا کنیم که این امر مستلزم مشخص شدن اختلاف قیمت خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که در این عرصه وجود دارد این است که ما  مادام تولید تخم مرغ را در حوزه صنعتی می بینیم و فشارها به این حوزه است، در حالی که تولید روستایی در این عرصه نیز بایستی تقویت شود، در گذشته تولید روستایی تخم مرغ را بسیار مناسب شاهد بودیم اما این روزها این روند کاهش چشمگیر داشته است.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در این راستا با بیان اینکه از تولید تخم مرغ استان همدان تنها ۱۳تن مربوط به تولید روستایی است و  تولید روستایی رو به کاهش است، یادآور شد: بدین سان، به راستی باید برای ترغیب روستاییان سطح استان همدان به تولید تخم مرغ روستایی قدم برداریم که در این زمینه، سازمان جهادکشاورزی استان همدان امسال ورود پیدا کردو نسبت به تهیه ۱۵هزار مرغ بومیو واکسیناسیون آن اقدام کرد؛ اما به دلیل عدم استقبال روستاییان نتوانستیم بازار فروش این میزان مرغ بومی را تامین کنیم.

قراگوزلو با تاکید بر اینکه بایستی در کنار برگزاری کلاس های ترویجی در بحث افزایش تولید تخم مرغ روستایی، رسانه های نیز همکاری داشته باشند تا بتوانیم به ترغیب روستاییان برای تولید تخم مرغ قدم برداریم، گفت: پتانسیل های خوبی به لحاظ استفاده از پسماندهای خانگی و ضایعات کشاورزی وجود دارد که می توان برای خوراک مرغ از آن ها استفاده شود و قرار نیست به صورت سنتی این تولیدات ادامه داشته باشد.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در بخش پایانی این جلسه با بیان اینکه این روند به صورت مشاغل خانگی ادامه پیدا خواهد کرد،گفت: با این روند هم تولید روستایی تخم مرغ را شاهد هستیم، هم مشکل تامین تخم مرغ در نیمه دوم سال حل می شود و هم می توان اشتغال خانگی را ایجاد کرد که در این راستا خوشه های تولید تخم مرغ در روستاهای استان شکل می گیرد که در این خصوص نیز کلاس های توجیهی تشکیل و امیدواریم نتایج آن را در ابتدای سال آینده شاهد باشیم.

 

 

انتهای پیام/ص


ارسال نظرات

*نشاط شهر هیچ مسئولیتی نسبت به نظرات ندارد و نمایش نظرات دلیلی بر تائید یا رد آنها نیست

* در نظرات ارسالی دقت شود که در آن توهین و افترا به اشخاص نسبت داده نشود.

* نظراتی که مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی باشد نمایش داده نمی شود.

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
* نظر:
سیاسی