شهرستان بهار

۲۰۰ کارگاه جوراب بافی روستای لتگاه هم طراز با یک شهرک صنعتی

شناسه خبر: ۱۰۳۴۱
۲۰۰ کارگاه جوراب بافی روستای لتگاه هم طراز با یک شهرک صنعتی

روستای لتگاه یکی از روستاهای شهرستان بهار است که کارگاه های جوراب بافی آن شهرت بسیاری دارد، در این روستا حدود ۲۰۰ کارگاه جوراب بافی وجود دارد و از نظر اقتصادی نه در استان بلکه در کشور روستایی منحصر بفرد محسوب می شود.

میلاد اصغری دهیار جوان روستای لتگاه است. گفتگویی با این دهیار جوان داشتیم و پای صحبت وی نشستیم

اصغری در کفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: روستای لتگاه با جمعیت قریب به 2000 نفر و با تعداد 588 خانوار در بخش لالجین و زیر مجموعه ی شهرستان بهار است و کارگاههای جوراب بافی روستا آن را منحصر بفرد کرده است.

ترک تحصیل جوانان لتگاه، به دلیل شاغل بودن در کارگاه های جوراب بافی

میلاد اصغری با اشاره به عمده ترین مشکل روستا، ترک تحصیل جوانان روستا را یکی از بزرگترین مشکلات روستا عنوان کرد و گفت: از آنجا که تعداد زیادی کارگاه جوراب بافی با درآمد خوب برای جوانان در روستا وجود دارد، جوانان دیگر احساس نیازی به ادامه تحصیل ندارند به طوریکه هم اکنون در روستا با کمبود نیروی کار مواجه شده ایم.

وی ورود به این مسئله را نیازمند فرهنگ سازی دانست و گفت: باید جوانان را مجاب کرد درکنار کار و درآمد زایی از ادامه ی تحصیل غفلت نکنند پیرو این مشکل، در جلسات شورای فرهنگی و همینطور شورای روستا بارها این موضوع مطرح شده و حتی برخی از جوانان بر این باورند که فرد تحصیل کرده در روستا بسیار کم شده و هر کس به فکر راه اندازی یک کارگاه تولیدی است و فقط هم به بعد مالی توجه می شود، سعی شده با همکاری اعضای شورا در حوزه فرهنگ سازی اقداماتی صورت گیرد و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی پیام هایی در این زمینه انتشار داده ایم؛ چراکه اگر این مشکل را از نگاه فرهنگی، یک آسیب اجتماعی محسوب می شود و در آینده تاثیر منفی خواهد گذاشت.

اصغری در ادامه به مشکل آب روستا اشاره کرد و گفت: آب شرب روستا تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی نیست و چندین سال مسئولین تلاش کردند که اهالی روستا را متقاعد کنند تا آب روستا تحت پوشش آب و فاضلاب قرار بگیرد، اما مردم همکاری نکرده اند و بر این باورند که لوله کشی را خودشان انجام داده اند و هزینه هایی که اداره آبفا از مردم دریافت می کند باعث شده مردم با این موضوع مقابله کنند که این یک مشکل اساسی برای روستا محسوب می شود.

مردم روستا تحت پوشش آبفای روستایی درنمی آیند

وی ادامه داد: حدودا 6 الی 7 سال آب شرب روستا کلر زنی نمی شد چون دستگاه کلر زنی خراب شده بود از سال 1397 که به عنوان دهیار منصوب شدم در تلاش بودم تا آب تمیز وارد خانه های مردم شود با جمع آوری کمک های مردمی یک دستگاه کلر زنی گازی برای روستا تهیه کردیم. ما بارها با مسئولین بخش و شهرستان و نماینده درباره این موضوع جلساتی برگزار کردیم و به نتیجه نرسیده ایم چون اکثر مردم تمایلی ندارند که با اداره ی آب همکاری کنند و بر این باور هستند که دلیلی ندارد که ماهیانه مبلغی به اداره آب باید پرداخت کنند.

او در ادامه گفت: اعتباراتی که به دهیاری ها تخصیص می یابد بسیار ناچیز است، دخل و خرج ها با هم همخوانی ندارد، ما هم شرایط فعلی کشور را درک می کنیم و این وضعیت اقتصادی در عملکرد دهیاری ها نیز بی تاثیر نبود، ما برای اجرای طرح های عمرانی در مضیغه قرار گرفتیم.

زمین چمن مصنوعی لتگاه ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

وی در ادامه گریزی به بخش ورزش زد و گفت: سال گذشته با همت و تلاش دهیاری و اعضای شورا، سهمیه زمین چمن مصنوعی را از اداره کل ورزش و جوانان استان اخذ کردیم، حدودا 80 % این پروژه تکمیل شده و در سرکشی های صورت گرفت توسط نماینده و مدیرکل اداره ورزش قول داده اند که در طی چند هفته ی آینده این مکان به بهره برداری برسد. پیگیر این هستیم که در صورت امکان سالن ورزشی نیز راه اندازی کنیم اما این پروژه ی عظیم نیازمند بودجه کلان می باشد و اگر هر روستا چنین در خواستی داشته باشد این امر امکان پذیر نیست، مسئولین باید نگرشی در این زمینه داشته باشند تا نسبت به جمعیت و موقعیت یک منطقه را انتخاب کنند البته جا دارد از فرماندار، بخشدار و اداره ی ورزش و جوانان استان و شهرستان که برای احداث زمین چمن، روستای لتگاه را انتخاب کردند تشکر کنیم.

دهیار لتگاه با اشاره به عملکرد دهیاری و اعضای شورا عنوان کرد: در حوزه عمرانی، زیرسازی ها و جدول کشی انجام شده و در سال 1397 برای معابر اصلی و فرعی روستا حدودا 1000 تن آسفالت ریزی داشتیم.

میلاد اصغری گفت : روستای لتگاه در منطقه از لحاظ فرهنگ زبان زد خاص و عام است و مشکل خاصی در این روستا نداریم، در گذشته برخی از جوانان به سمت اعتیاد روی آورده بودند که با همکاری دهیار و شورا کمپ ترک اعتیاد راه اندازی و کلاس آموزشی NA تشکیل شد که بسیار موثر بود به طوریکه برخی افراد از دیگر روستاها به این کمپ مراجعه می کردند و حدودا 50 نفر موفق به ترک اعتیاد شدند، هم اکنون تک تک این افراد صاحب کسب و کار هستند و تشکیل زندگی داده اند؛ البته لازم به ذکر است که در این باره کمکی از سوی مسئولین نشد و این کار خودجوش و با همکاری خیرین صورت گرفت.

میلاد اصغری با اشاره به گام دوم انقلاب و حضور پر رنگ جوانان در حوزه های مدیریتی و ارزش گذاری به آن ها اظهار داشت: در عرصه مدیریت و برنامه ریزی باید از ایده جوانان استفاده شود و برخی مسئولیت ها را به عهده ی جوانان گذاشت؛ در روستا ها با انتخاب هوشمندانه از جوانان به عنوان دهیار استفاده شود با تاکید بر اینکه در کنار جوانان افراد با تجربه هم پای کار باشند و در موارد ضروری آنان را راهنمایی کنند و با مشورت همدیگر برای آبادی روستا قدم بردارند.

طرح خوشه صنعتی لتگاه را مطرح کرده ایم

وی در ادامه عنوان کرد : از تمامی مسئولین تشکر می کنم که با یک چشم انداز متفاوت به لتگاه نگاه کردند؛ چون روستای لتگاه یک نقطه ی اقتصادی برای استان و شهرستان محسوب می شود و معتقدم که هر چقدر به مردم خدمت کنیم باز هم کم است.

اصغری با اشاره به تولیدی های لتگاه و ارز آوری از این طریق تاکید کرد : اگر دولت بخواهد شغلی ایجاد کند باید پول هنگفتی را سرمایه گذاری کند تا چند نفر بتوانند کارآفرینی کنند، اما اهالی روستا و جوانان آن کارآفرین هستند و چندین نفر را تحت پوشش خود قرار داده اند و دولت با ارائه وام و گره گشایی های اداری باعث شده کار مردم روی غلتک بی افتد ولی کارآفرینان ما باز هم نیازمند حمایت های دولت هستند.

در فکر برندسازی جوراب بافی های لتگاه هستیم

دهیار لتگاه گفت: باید فکر اساسی برای کارگاه های تولیدی کرد و مسئولین به داد مردم برسند؛ وجود ۲۰۰ کارگاه تولیدی در روستا یک شهرک صنعتی محسوب می شود و ما طرح خوشه ی صنعتی را مطرح کردیم و پیگیر هستیم تا لتگاه را به یک خوشه صنعتی تبدیل کنیم و تولیدات آن را برند کنیم، با مدیران شهرک صنعتی جلسات متعددی برگزار کرده ایم و قرار شده ما زمین را در اختیار شهرک صنعتی قرار دهیم تا تولیدی ها به صورت منسجم آغاز به کار کنند.

اصغری تصریح کرد : تولیدات لتگاه به کشورهای همسایه صادر می گردد، با این صادرات می توانیم یک برند سازی کنیم و از این ظرفیت و پتانسیل استفاده کنیم.

مواد اولیه ما وارداتی است، با بالا رفتن قیمت دلار ۳۰ درصد کارگاه ها تعطیل شدند

وی با اشاره به مشکلات اساسی تولید کنندگان خاطر نشان کرد : بالا بودن قیمت مواد اولیه به عنوان یک سم مهلک برای تولید کنندگان محسوب می شود،
قبل از انتخابات آمریکا، دلار روزانه بالا و پائین می شد نخ کیلویی ۲۴ هزار تومان را به قیمت ۳۰ هزار خریداری می کردیم؛ در حال حاضر قیمت نخ به شدت افزایش یافته و قیمت میانگین آن ۸۹ هزار تومان می باشد و این ضربه ی سنگینی به تولیدکنندگان زده و حدودا ۳۰ درصد از کارگاه های ما تعطیل شده است، خود من صاحب کارگاه هستم ولی توان خرید نخ را ندارم و کارگاه را تعطیل کردم.

این دهیار جوان در ادامه به پیگیری های لازم در مورد قیمت نخ مصرفی اشاره کرد و گفت: مدیر کل اداره صنعت و معدن برای بازدید و سرکشی به روستا آمد اما مشکلی حل نشد، در کشور ما همه چیز دلال بازی شده نخی که از چین وارد می شود با قیمت ۲۰ هزار تومان از طریق واسطه ها به دست تولیدکنندگان با قیمت ۸۰ هزار تومان می رسد و این برای ما مشکل ساز شده است.

فردوس نبی پور

انتهای پیام /

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر