شهرستان بهار

مناطق روستايي بهار به كتابخانه عمومي مجهز شوند

شناسه خبر: ۲۱۵۹
مناطق روستايي بهار به كتابخانه عمومي مجهز شوند

فرماندار شهرستان بهار با اشاره به اينكه مناطق روستايي بهار بايد به كتابخانه عمومي مجهز شوند، گفت: متوليان امور كتابخانه هاي شهرستان بايد ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني را كه بهترين راه مقابله با تهاجم فرهنگي دشمن است، از مناطق روستايي شروع كنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن مرادي پناه ظهر دوشنبه در انجمن كتابخانه هاي شهرستان بهار با اشاره به اينكه ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني براي نسل جواني كه به سمت استفاده از فضاهاي مجازي گرايش يافته اند، ضرورتي انكار ناپذير، گفت: شهرستان بهار از سبقه فرهنگي و شخصيت هاي برجسته اي همچون آيت الله بهاري برخوردار است که انفاس قدسي شخصيت هاي مذهبي خفته در خاك اين شهرستان ياراي توسعه و عمران اين منطقه خواهند بود.

وي با بیان اینکه شهرستان بهار در حوزه ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني با مضايق و محدوديت هاي سخت افزاري مواجه است ولي مي توان با استفاده از قابليت و ظرفيت هاي موجود در شهرستان اين مشكلات را مرتفع ساخت، گفت: ظرفيت ها و پتانسيل هاي شهرستان در حوزه فرهنگي را بايد رصد کرد و روساي دستگاه هاي اداري و متوليان فرهنگي با رصد ظرفيت ها و توانمندي ها موجود در اين حوزه با برنامه ريزي بر اساس شاخص هاي موجود حركت كنند.

وي اظهار داشت: بايد مردم شهرستان به خصوص نسل جوان را در قالب برنامه هاي فرهنگي متفاوت هدايت و تا با ايجاد شور و نشاط و فرهنگ سازي مفيد فرهنگ هاي غني و اصيل شهرستان را احيا کرد.

مرادي پناه خطاب به متوليان فرهنگي شهرستان گفت: از سال آتي در قالب برنامه ريزي معين در هر فصلي جشنواره و همايش مختص به نسل جوان را بايد برگزار نمود.

وي همچنين درخصوص ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني در بين كاركنان دولت نيز اظهار داشت: بايد در دستگاه هاي اجرايي شهرستان ايستگاه كتابخواني راه اندازي شود تا هم كاركنان و هم افرادي كه به آن دستگاه مراجعه مي كنند از نوع فعاليت آن حوزه اطلاعات بيشتري كسب كنند.

مدير كل انجمن كتابخانه هاي عمومي نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه شهرستان بهار از ظرفيت هاي مطلوبي در راستاي ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني برخوردار است عنوان داشت: انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان با مصوبات مطلوب و نگاه رو به جلوييكه دارد جزء انجمن هاي فعال استان همدان به شمار مي رود.

ارشاد استعدادي افزود: در يك و نيم سال اخير در امر كتابخانه ها تغيير ديدگاه هاي مطلوبي به وجود آمده است به طوري كه اقدامات همه نظاممند و برنامه محور در راستاي تحقق برنامه هاي پنجم توسعه صورت گرفته است.

استعدادي اظهارداشت: انجمن هاي كتابخانه ها نبايد تنها به موارد سخت افزاري بپردازند چراكه هدف اصلي اين انجمن ها ارتقاء سرانه مطالعه در كشور است پس بايد به امر نرم افزاري نيز پرداخته شود.

وي با اشاره به اينكه فضاهاي كتابخانه هابايد از شور و نشاط، منابع دقيق و درست و كتابدار با اخلاق برخوردار باشند، گفت: امكانات و تجهيزات كتابخانه ها بايد به نحوي باشد كه نسل امروز را به خود جذب كند چراكه اين نسل بيشتر از كتاب به فضاهاي مجازي گرايش يافته اند.

استعدادي افزود: متاسفانه هنوز نتوانسته ايم خدمات الكترونيكي كتابخانه ها را به نسل هاي جوان معرفي كنيم تا اين نسل بدانند كه كتابخواني در دنياي امروز هم با فناوري روز آميخته شده است.

وي اذعان داشت: نسل جوان بايد بدانند كه امروز بيش از 400 هزار كتاب در قابل فايل هاي فشرده در شبكه كتابخوانان حرفه اي و يك ميليون و 500 هزار مقاله و نشريه در زمينه هاي مختلف در كتابخانه هاي متصل به شبكه اينترنتي موجود است.

استعدادي با اشاره به اينكه امروز مخازن كتابخانه هاي عمومي استان همدان غني هستند، عنوان داشت: مهمترين هدف انجمن هاي كتابخانه ها بايد بيشتر در راستاي توانمند سازي روستاها و نگهداري مردم آنها در اين مناطق باشد، لذا با تاسيس كتابخانه در اين مناطق مي توان هم براي جوانان اشتغال ايجاد كرد و هم از ظرفيت كتابخانه ها مردم را بهره مند ساخت چرا كه كتاب بهترين خواركي ذهن نسل جوان در مقابل غذاهاي آلوده غربي است.

رئيس كتابخانه هاي عمومي شهرستان بهار نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه هشت باب كتابخانه عمومي در شهرستان مشغول ارائه خدمات است، عنوان داشت: از اين تعداد كتابخانه، سه باب كتابخانه روستايي و مابقي نيز شهري است.

مهدي خوشخوان ادامه داد: در حال حاضر سه هزار و 118 مترمربع زمين در شهرستان به كتابخانه هاي عمومي تعلق دارد كه از اين حيث رتبه دوم استان همدان را دارا است.

وي افزود: تا پايان برنامه پنجم توسعه بايد ميزان زيربناي كتابخانه هاي عمومي شهرستان به پنج هزار و 434 مترمربع برسد.

خوشخوان با اشاره به تعداد نسخه هاي موجود در كتابخانه هاي شهرستان عنوان داشت: 71 هزار و 965 نسخه كتاب در كتابخانه هاي اين شهرستان موجود است كه از اين حيث نيز رتبه دوم در استان را دارا هستيم.

وي افزود: در شهرستان بهار به ازاي هر نفر 58 صدم يك نسخه كتاب موجود است كه تا پايان برنامه پنجم توسعه بايد اين ميزان به يك جلد برسد.

خوشخوان همچنين با بيان اين مطلب كه سه هزار و 534 نفر عضو فعال كتابخانه در شهرستان بهار حضور دارد، گفت: درصد عضويت كتابخانه هاي شهرستان در حال حاضر دو و چهار دهم درصد است كه بايد تا پايان برنامه پنجم توسعه به شش هزار و 193 نفر برسد.

وي اذعان داشت: صد در صد كتابخانه هاي عمومي شهرستان بهار به اينترنت پرسرعت مجهز هستند، همچنين پنج كتابخانه نيز به شبكه داخلي يا سيستم LAN متصل هستند، مابقي كتابخانه ها نيز با تامين اعتبار در سال آتي مجهز خواهند شد.

خوشخوان با بيان اين مطلب كه 436 نفر عضو فعال از شهرستان بهار عضو شبكه كتابخوانان حرفه اي كشور هستند، عنوان داشت: از آنجا كه بحث كتابخانه هاي مجازي و الكترونيكي يكي از مباحث اصلي در اين حوزه است لذا شبكه كتابخوانان حرفه اي با پذيرش اعضاي فعال به ارائه خدمات اينترنتي كتابخواني مي پردازد.

وي افزود: در طرح ملي كتاب من نيز كه در راستاي نيازسنجي نهاد كتابخانه هاي عمومي اجرا مي شود، شهرستان بهار دو هزار و 521 مورد سفارش كتاب داشته است كه هزار و 500 جلد رانيز دريافت نموده ايم.

خوشخوان اظهار داشت: تاكنون هزار و 167 جلد كتاب نيز توسط مردم به كتابخانه هاي شهرستان اهدا شده است.

وي همچنين در خصوص مسابقات فرهنگي حوزه كتابخانه نيز عنوان داشت: در شهرستان بهار سه هزار و 350 نفر در مسابقات فرهنگي كتابخانه ها شركت داشتند كه از اين حيث رتبه چهارم استان همدان را دارا هستیم.

خوشخوان در مورد برنامه هاي سال آتي كتابخانه هاي عمومي شهرستان نيز اظهار داشت: افتتاح كتابخانه مطاالعاتي پ‍ژ‍وهشسراي آيت الله بهاري، راه اندازي ايستگاه مطالعه در بيمارستان آيت الله بهاري شهر بهار با 13 هزار جلد كتاب و اعتباري بالغ بر 26 ميليون تومان، انتقال منابع و تجيزات كتابخانه آيت الله بهاري به ساختمان هلال احمر و تشكيل و راه اندازي انجمن هاي خيرين كتابخانه ساز از برنامه هاي اين ارگان در سال آتي است.

 

منبع: خبرگزاری مهر
نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر