شهرستان بهار

اصلی ترین خواسته مردم روستاهای بهار بهسازي این مناطق است

شناسه خبر: ۲۷۳۳
اصلی ترین خواسته مردم روستاهای بهار بهسازي این مناطق است

نماينده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شوراي اسلامي با بیان اینکه همه باید در سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي" دين خود را به مقام شامخ شهدا ادا کنیم، گفت: مهمترین خواسته مردم روستاهای بهار بهسازي این مناطق است.

محمدعلی پورمختار پیش از ظهر سه شنبه در نشست شهرداران و دهياران شهرستان بهار به فرموده مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: مديريت جهادي در سه عنصر تعريف مي شود که مي توان در براي خدا و خالصانه کار کردن، انجام کار بي منت براي خلق خدا و دنبال کردن مستمر کارها و بدون خستگي اشاره کرد.

پورمختار با بیان اینکه دهياران و شهرداران با توجه به ضرورت خدمت رساني به مردم بايد پيش روند، عنوان داشت: دهیاران و شهرداران باید موانع و چالش هاي پيش رو را بررسي و بازنگري کنند.

نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شوراي اسلامي با بیان اینکه دهیاران و شهرداران باید برنامه ها را بر مبناي نقاط قوت بچينند تا فرد موفقي براي خدمتگزاري باشند، افزود: با توجه به وضعيت کنوني روستاها و برخورداري پايين آنها از امکانات، دهياران باید مطالبات و خواسته هاي مردم را به مسئولین بالا دستی اطلاع دهند.

وی با تاکید بر اینکه هدف دهیاران و شهرداران باید کارگشايي و حل مشکلات روستا باشد، اظهار داشت: در حال حاضر منابع مالي محدود است و باید با مديريت منابع، پروژه ها اولويت بندي شود تا بر اساس عملیاتی نمودن برنامه پنج ساله دولت و سالجاری پیش رفت.

نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شوراي اسلامي بالاترين خواسته مردم روستايي را بهسازي روستايي عنوان کرد و گفت: در بيشتر روستاهاي شهرستان بهار بهسازي حتي در فاز اول هم انجام نشده است.

نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شوراي اسلامي تاکید کرد: بنياد مسکن بايد تا پايان تابستان مخلوط ريزي در کوچه ها را به اتمام برساند.

پورمختار اذعان داشت: متأسفانه بيشترين پيگيري هاي دهياران در حوزه مسائل مالي است و کمتر کسي به مقوله فرهنگ مي پردازد و اين درحالي است که بسياري از نابساماني هاي اقتصادي و اجتماعي ناشي از ضعف فرهنگ است.

وی با بیان اینکه بايد ترويج فرهنگ قرآني، ديني و اسلامي در رأس کارهای دهیاران و شهرداران قرار بگيرد، عنوان داشت: شهرداري ها و دهياري ها باید بيشتر به حوزه فرهنگ قرآنی توجه کنند.

نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شوراي اسلامي آشنايي مردم با مباني فرهنگ ديني و تشکيل کلاسهايي در اين رابطه را ضروری دانست و گفت: دعوت از طلاب و روحانيون و تأثيرگذاري بر فضاي فکري و ذهني مردم در حوزه قرآني باید در دستور کار قرار گيرد.

پورمختار عدم توجه به شغل هاي توليدي را يکي از مشکلات فرهنگي در روستا ها عنوان کرد و افزود: همه باید مردم را به سمت فعاليت هاي مولد اقتصادي سوق دهيم چراکه جهاد في سبيل الله همان جهاد اقتصادي است تا با ياري خداوند از گردنه صعب العبور تحريم بگذریم.

دهیاران روستاهای بهار باید به قوانین آشنایی کامل داشته باشند

مرادی پناه نیز در نشست شهرداران و دهياران شهرستان بهار با بیان اینکه ساخت و سازهاي معنادار در روستاها، مبلمان شهري، عمران و معماري ها، بافت هاي معابر و مقاوم سازي مرهون تلاش هاي دهياران و شهرداران است، اظهار داشت: شهرداران و دهیاران در سالهاي اخير نقش بسزايي در عمران و آباداني شهرها و روستاها و پيشبرد امور اجرايي کشور داشته اند.

مرادی پناه افزود: يکي از اقدامات ماندگار در جمهوري اسلامي پس از انقلاب اسلامي، تعيين تکليف مديريت در روستاها بود که به عنوان آخرين حلقه مديريت حاکميتي نظام جمهوري اسلامي با عنوان دهيار شکل پيدا کرد.

وی اذعان داشت: امروز در اقصي نقاط روستايي و بافت هاي شهري، اثرات و نماد کارهاي عمراني را شاهد هستيم و جاي اميدواري است که در جمهوري اسلامي در مقايسه با کشورهاي منطقه عمران و آباداني در بافت هاي شهري و روستايي بروز کرده است.

مرادی پناه از نظام جمهوري اسلامي به عنوان نظام مردم سالاري ديني ياد کرد و عنوان داشت: در کشور ما همه ارکان نظام به نوعي توسط مردم انتخاب مي شوند که اين مايه مباهات است.

وي اظهار داشت: شهرداران در چهار شهر و دهياران در روستاهاي شهرستان، اقدامات ماندگاري را در حوزه عمران و آباداني انجام داده اند و در واقع مديريت شهرها و روستاها در چارچوب قانون به عهده آنان بوده است.

مرادي پناه با بیان اینکه دهياران و شهرداران بايد اشرافيت کامل به قانون داشته باشند، گفت: دهیاران و شهرداران باید قوانين جاري و ساري در روستاها و شهرها را بدانند تا خود و دولت دچار چالش حقوقي نشوند.

وي مهمترين رمز موفقيت دهياران را تمسک به قانون و اتصال به زنجيره مديريتي دانست و گفت: دهياران به عنوان آخرين حلقه مديريتي در روستاها بايد قانونمند کارها را دنبال کنند و اگر از زنجيره مديريتي جدا شوند و جداگانه کاري انجام دهند، دچار چالش خواهند شد.

مرادی پناه افزود: دهیاران باید براي جلوگيري از کارهاي غيرحقوقي و غير مديريتي، منطبق با ساختار مديريتي شهرستان و بخش کارها را دنبال کرده و حاشيه سازي و حاشيه پردازي نکنند.

وي اظهار داشت: در مديريت شهري قوي ترين قانون، قوانين شهرداري ها است که دهياري ها نيز بايد مانند شهرداري ها قوانين را بشناسند و بدون آگاهي در مسائل ورود پيدا نکنند و مبناي کار خود را قانون قرار بدهند.

موفقيت در بافت هاي روستايي و شهري مستلزم فرهنگسازي درست است

مرادی پناه با تأکيد بر شعار امسال که از سوي مقام معظم رهبري تعيين شده، گفت: موفقيت در بافت هاي روستايي و شهري مستلزم فرهنگسازي درست است و این مهم نیز با تمرين و ممارست و تأکيد بر قانونمندي در طولاني مدت و فرهنگ سازي در حوزه هاي اجرايي میسر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با تعامل، تدبير، صبر و شکيبايي به موفقيت در عرصه هاي گوناگون خواهيم رسيد، اذعان داشت: دهياران بايد در زمينه فرهنگي تلاش و زيرساختهاي فرهنگي را در روستاها ايجاد کنند تا بستر کارهاي فرهنگي فراهم شود چراکه تنها راه مقابله با هجمه فرهنگي دشمنان تقویت بنیه های فرهنگی کشور است.

مرادی پناه با بیان اینکه دهیاران و شهرداران باید براي خود برنامه ميان مدت و بلند مدت تدوين کنند، اظهار داشت: دهیاران باید محدوديت هاي احتمالي در کار را لحاظ تا مسير درست را طي کنند.

وی افزود: دهیاران باید در حوزه هاي مختلف ورزشي، فرهنگي، اجتماعي، آموزشي و بهداشتي مشارکت کرده و از ظرفيت ماه رمضان نیز براي اثربخشي و بصيرت افزايي استفاده کنند.

مرادی پناه با اشاره به اینکه دهیاران باید از خيرين براي عمران و آباداني روستاها کمک بگیرند، گفت: دولت تدبير و اميد ماهيانه 80 ميليارد تومان يارانه نقدي به بدنه اجتماع تزريق مي کند، اين در حالي است که کل اعتبارات استان همدان در سال جاري 106 ميليارد تومان است بنابراین پیشبرد پروژه هایی که نیازمند اعتبار هستند کمک خیرین را می طلبد.

وي با بیان اینکه دهياران بايد با مشکلات و مسائل روستا آشنايي داشته باشند، اذعان داشت: دهیاران نبايد از کارهاي عمراني و توليد ثروت جلوگيري کنند.

مرادی پناه افزود: دهیاران براي مرتفع ساختن مشکلات خود سلسله مراتب اداري را رعايت کنند و مشکلات خود را ابتدا با بخشداران در ميان بگذارند.

مصوبات دهياران بايد رصد شود

وي بر لزوم تشکيل کميته اي براي نظارت بر مصوبات دهياران تأکيد کرد و گفت: همانگونه که مصوبات شورا و شهرداران در کميته انطباق مصوبات شوراهاي شهر مورد بررسي قرار مي گيرد، مصوبات دهياران نيز بايد رصد شود.

مرادی پناه در خصوص مديريت پسماند روستايي نیز عنوان داشت: به دليل اينکه انباشت زباله ها در محیط های روستایی در بافت روستاها از لحاظ زيست محيطي و بهداشت مشکل ايجاد میکند، دهياران براي جمع آوري زباله ها بايد محلي را مشخص کنند تا پس از ارجاع به بهار به محل دفن بهداشتي زباله در همدان منتقل شود.

وی به نظارت بر ساخت و سازهاي مجاز توسط دهياران و شهرداران تأکيد کرد و گفت: باید در ساخت و سازها در بافت ها و کاربري ها، در داخل و خارج بافت شهر و روستا نظارت و کنترل دقيقي صورت بگيرد و دقت شود که ساخت و ساز در حوزه استحفاظي و طرح هادي روستاها و شهرها انجام شود.

مرادی پناه اذعان داشت: شهرداران و دهیاران اطلاع رساني کافي درخصوص معضل آب شرب داشته باشند و مردم را آگاه کنند زيرا شهرستان در وضعيت بحراني قرار دارد.

/مهر

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر