شهرستان بهار

خاکی که به تاراج می رود

شناسه خبر: ۲۸۳۴
 خاکی که به تاراج می رود

یکی از دلایل رونق و رواج سفالگری در منطقه لالجین وجود معادن مرغوب و قابل دسترس خاک رس و سیلیس است، خاک منطقه لالجین برای سفالگری به قدری مناسب است که متقاضیان زیادی در سراسر ایران دارد و متاسفانه مشکلی که امروز گریبان این منطقه را گرفته برداشت بی رویه از خاک آن است.دست ساخته های هنرمندان و صنعتگران که با بهره گیری از مواد اولیه طبیعی و بومی و با توجه خاص به میراث فرهنگی و قومی ایجاد می شود، بیانگر مهارت، خلاقیّت و هویت تاریخی و ملی یک منطقه است. 
صنعت سفالگری به عنوان یکی از صنایع دستی به دلایل گوناگون اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از گذشته های دور مورد توجه بوده و در هر دوره تحول و توسعه یافته است. 
لالجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در 25 کیلومتری شهر همدان است که به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته می شود.
90 درصد مردم لالجین در حرفه سفالگری مشغول به فعالیت هستند و در کارگاه های این شهرستان حدود 220 نوع سفال نظیر نقاشی زیر لعابی، رو لعابی و سفال کتیبه طرح های مختلف تلفیقی سفال و چرم را تولید و عرضه می کنند. 
یکی از دلایل رونق و رواج سفالگری در منطقه لالجین وجود معادن مرغوب و قابل دسترس خاک رس و سیلیس است، خاک منطقه لالجین برای سفالگری به قدری مناسب است که متقاضیان زیادی در سراسر ایران دارد و متاسفانه مشکلی که امروز گریبان این منطقه را گرفته برداشت بی رویه از خاک آن است. 
نایب رئیس شورای شهر لالجین با اشاره به اینکه خاک رس ماده اولیه و اصلی ساخت سفال است، می گوید: در لالجین زمین‌های کشاورزی زیادی وجود دارد که قاچاقچیان با خریداری یا اجاره آنها با بیل‌ مکانیکی و لودر به خاک برداری به عمق 50 متر می‌پردازند که همین امر موجب ضعف خاک می‌شود. 
خانم سلیمی اخگر می افزاید: لایه زیرین خاک رس، ماسه است و می‌توان در مرحله جداسازی خاک، از ماسه حاصل هم استفاده کرد که این کار موجب می‌شود ضرر کمتری به خاک لالجین وارد شود. 
آقای مژدهی معاون هیئت مدیره اتحادیه سفال و سرامیک هم با تایید قاچاق خاک رس می گوید: افرادی زمین های اطراف لالجین را خریداری و به حمل و فروش خاک آن اقدام می کنند . 
مهدوی یکی از سفالگران لالجینی درباره برداشت بی رویه خاک رس این منطقه می گوید: عرصه مستعد خاک سفال در لالجین بسیار محدود و غیرقابل احیاست و با روند قاچاق خاک از منطقه، دست سفالگران لالجینی که صدها سال برای گذران زندگی خود با این خاک مدارا کرده‌اند‌، برای همیشه از چنین منابع حیاتی کوتاه می شود‌. 
احمدی هم که در این منطقه کارگاه سفال و سرامیک دارد، می گوید: مشکل برداشت خاک سفال نگرانی ها را دوچندان کرده است به طوری که بیشتر ساکنان این شهر کوچک، برخورد جدی و سریع با متخلفان را خواستارند چون از دست دادن منابع خاکی دراین منطقه به منزله از دست رفتن شغل سفالگران است. 
رضایی یکی از استادان سفالگری در لالجین با اشاره به اینکه شکایت‌های اهالی منطقه برای قاچاق خاک تاکنون به جایی نرسیده است، می افزاید: در گذشته خاک رس منطقه فقط برای خود شهرستان و کارگاه‌هایی مصرف می شد که داخل شهرستان بودند.
وی می افزاید: در دهه اخیر به علت کمبود آب در سفره‌های زیر‌زمینی و خشک‌ شدن بسیاری از چاه‌های کشاورزی، به تدریج دلالان و سودجویان به این منطقه وارد شدند و ضمن باخبر شدن از اوضاع فعلی منطقه، زمین‌ها را از کشاورزانی که به علت خشک بودن چاه‌هایشان عملا برداشت زراعی از زمین نداشتند، به قیمت اندکی خریدند و اکنون به برداشت خاک زراعی این منطقه اقدام می ‌کنند. 
آقای سلیمی رئیس هیئت مدیره انجمن هنری سفال و سرامیک لالجین می گوید: اکنون خاک سفال به صورت بسته های آماده شده گل و برای ساخت کتیبه به استانهای تهران، البرز، آذربایجان شرفی و دیگر استان ها فرستاده می شود.
به گفته کارشناسان، پیامد تخریب زمین های لالجین باعث فراموش شدن سفالگری دراین منطقه به علت تولید آن در استان‌های دیگر، تخریب اکوسیستم کشاورزی، از دست رفتن امکان استفاده مجدد از زمین برای کاربری‌ های کشاورزی، تولید‌کند خاک به علت برداشت زیاد، دامن ‌زدن به بیابان‌زایی و تولید ریزگردها می شود که می طلبد مسئولان هرچه سریعتر با آموزش روستاییان و آگاه سازی آنها از پیامدهای این تخریب زیست‌ محیطی و نیز ایجاد پاسگاه‌های حفاظتی در منطقه با کمک ادارات و سازمان های مربوط بیش از پیش در حفظ این صنعت ارزشمند دستی بکوشند. /واحد مرکزی خبر

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر