شهرستان بهار

40 درصد سیب‌ زمینی بهار برداشت شد

شناسه خبر: ۲۸۵۱
40 درصد سیب‌ زمینی بهار برداشت شد

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهار گفت:‌ تاکنون 40 درصد سیب زمینی در این شهرستان برداشت شده است.

هوشنگ کرمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در همدان اظهار داشت:‌ میزان 7 هزار و 500 هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت سیب زمینی است که تاکنون 40 درصد از این میزان سطح زیر کشت، برداشت شده است.

وی ادامه داد:‌ کشت سیب زمینی در شهرستان بهار به دو صورت تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که 90 درصد آن به سیب زمینی تابستانه اختصاص دارد که بیشتر برای تازه‌خوری مصرف می‌‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سیب زمینی پاییزه به میزان 10 درصد کشت می‌شود که به عنوان ذخیره‌سازی در سردخانه‌ها نگهداری خواهد شد.

کرمی مشکل اصلی کشاورزی شهرستان بهار را کم آبی دانست و گفت: ‌در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی شهرستان بهار بحران کم آبی است به‌طوری که امسال کشت دوم که در سال‌های گذشته صورت می‌گرفت در سطح شهرستان کاهش یافته است.

رئیس جهادکشاورزی بهار افزود: با برگزاری کلاس‌های ترویجی و همچنین از طریق سامانه پیامکی به کشاورزان در زمینه کاهش کشت دوم اطلاع‌رسانی شده است و از سال گذشته شاهد کاهش کشت دوم توسط کشاورزان هستیم.

وی در خصوص مبارزه با نماتد سیب زمینی یادآور شد: نماتد یکی از آفات مهم سیب‌ زمینی است که در سال زراعی جاری با تغییر ارقام و مدیریت مبارزه با این آفت تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته است.

کرمی خاطرنشان کرد:‌ عمده ارقامی که در شهرستان بهار کشت می‌شد آگریا و مارفونا بود که رقم مارفونا نسبت به نماتد حساسیت بالایی داشت به همین دلیل امسال رقم بامبا را جایگزین آن کردیم.

وی در خصوص ویژگی‌های رقم بامبا گفت:‌ با پیگیری‌های مرکز تحقیقات این رقم که از نظر عملکرد و مقاومت به آفات و بیماری‌ها مناسب است و از نظر شرایط آب و هوایی با شهرستان بهار سازگاری دارد جایگزین رقم مارفونا شد و مورد کشت قرار گرفت.

رئیس جهادکشاورزی بهار در پایان از افتتاح 6 پروژه در شهرستان بهار در هفته دولت خبر داد و افزود:‌ این 6 پروژه آماده بهره‌برداری شامل مرغداری، گوساله پرواری، سردخانه، آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای در باغات و تولید شوریجات هستند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر