شهرستان بهار

استاندار همدان در همایش شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان بهار

شناسه خبر: ۲۹۰۵
استاندار همدان در همایش شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان بهار

در شهرستان بهار از 68 روستا و چهار شهر، 61 شوراي اسلامي شهرستان و 55 دهياري در حال فعاليت هستند |چاههايي که راه حل قانوني شدن ندارند مسدود خواهند شد.| شوراها داراي ظرفيت بالايي هستند و از چند سال گذشته از حالت نمادين خارج شده و به قطب تصميم گيري در کشور تبديل شده اند | شوراهاي شهرستان بهار بدون امکانات و اعتبار به دنبال مطالبات مردم هستند.|

در شهرستان بهار از 68 روستا و چهار شهر، 61 شوراي اسلامي شهرستان و 55 دهياري در حال فعاليت هستند که در يکسال گذشته 700 مصوبه داشته و 60 طرح عمراني در روستاها و 40 طرح در شهرها اجرا و نظارت شده است. 

شوراها به عنوان نهاد مدني در نظام مردم سالاري ديني و يکي از ارکان تصميم سازي در مديريت شهري و روستايي هستند که بايد جايگاه واقعي خود را پيدا کنند. اين مطلب را فرماندار بهار در همايش شوراهاي اسلامي شهرها و روستاهاي شهرستان بهار عنوان کرد و افزود: شوراهاي اسلامي شهرستان بهار اقدامات ارزشمندي در يکسال گذشته انجام داده اند.

محسن مرادي پناه اضافه کرد: در شهرستان بهار از 68 روستا و چهار شهر، 61 شوراي اسلامي شهرستان و 55 دهياري در حال فعاليت هستند که در يکسال گذشته 700 مصوبه داشته و 60 طرح عمراني در روستاها و 40 طرح در شهرها اجرا و نظارت شده است. وي به مهمترين شاخصه شوراي دوره چهارم اشاره کرد و گفت: افزايش سطح تحصيلات و رويکرد جوانگرايي و فعاليت هاي چشمگير و حضور در کارگروههاي تخصصي شهرستان از شاخصه هاي شوراي چهارم است.

وي تصريح کرد: رعايت قانون و تسلط کامل بر قوانين بايد مد نظر قرار گيرد و با اشرافيت بر قوانين بهتر مي توان رسالت خود را انجام داد. وي خاطرنشان کرد: صبر و حوصله و کار جمعي و وحدت نظر بايد سرلوحه کار قرار گيرد و اعضاي شوراي اسلامي بايد به صورت يکسان عمل کنند و نبايد اختلاف نظرها به جامعه کشيده شود زيرا اختلافات انگيزه کار و تلاش را از اعضا خواهد گرفت.

 وي تعامل با مسئولين را در جهت افزايش ميزان پيشبرد اهداف و تصميمات شوراها ضروري دانست و گفت: تعامل سازنده باعث رسيدن سريعتر به اهداف خواهد شد. مرادي پناه اضافه کرد: بر اساس سرشماري نفوس و مسکن 85 ساختمانهاي روستايي موجود در شهرستان بهار 13 هزار و 864 واحد بوده که سهميه اختصاص داده شده به روستاهاي شهرستان از سال 84 تاکنون 6 هزار و 127 فقره که با توجه به ارائه تسهيلات 4 هزار و 819 واحد با اعتبار 40 ميليارد تومان مقاوم سازي شده است.

 وي از صدور 13100 جلد سند روستايي در شهرستان بهار خبر داد و گفت: از 67 روستاي تحت پوشش و شهرهاي زير 25 هزار نفر، براي 55 روستا 10707 جلد سند روستايي و در شهرهاي صالح آباد و مهاجران 2444 جلد سند روستايي صادر شده و از ابتداي سالجاري عمليات نقشه برداري در لالجين آغاز شده است. وي ادامه داد: طي يکسال گذشته عمليات عمراني، بهسازي 13 روستاي شهرستان با اعتبار حدود 620 ميليون تومان در حال انجام است و از ابتداي طرح ويژه بهسازي روستايي تاکنون 5500 فقره معرفي به بانک و تعداد 4400 فقره موفق به اخذ پايان کار شده اند.

 فرماندار بهار درخصوص طرح هادي روستاها گفت: از 67 روستا، اجراي فاز اول در 23 روستا انجام شده و اين طرح در 23 روستا نيز نيمه کاره است و طرح هادي در 12 روستا با يک ميليارد تومان اعتبار به اتمام رسيده است. وي با بيان اينکه در سال گذشته به 19 روستاي شهرستان با تانکر آبرساني مي شد ولي در حال حاضر فقط يک روستاي شهرستان با تانکر آبرساني مي شود. وي ادامه داد: هم اکنون 35 روستاي بحراني نيازمند عمليات عمراني در حوزه آب وجود دارد که نيازمند 11 ميليارد تومان هزينه است و 52 روستاي شهرستان تحت پوشش آبفار قرار دارند که براي تحت پوشش قرار دادن بقيه روستاها 7 ميليارد تومان اعتبارنياز است.

مرادي پناه به آب استحصال شده در شهرستان بهار اشاره کرد و گفت: برداشت ها هم اکنون 202 ميليون ليتر در ثانيه است اين در حالي است که 302 ميليون ليتر در ثانيه نياز داريم که اين مشکل با مديريت و تزريق اعتبار حل خواهد شد.وي با اشاره به برخي دستاوردهاي دولت تدبير و اميد بيان کرد: دولت در سياست خارجي، ديپلماسي ايراني و روح دوستي، صلح طلبي و پايبندي به حقوق هسته اي را اشاعه کرد و در بعد اقتصادي با کاستن از شتاب تورم، ثباتي تقريبي را به ارمغان آورد و با اجراي طرح بيمه سلامت گام مهمي در کاستن از آلام و دردهاي بيماران برداشت.

وي اتخاذ تصميمات درست و کارشناسانه را از نقاط قوت دولت تدبير و اميد برشمرد و گفت: رويکرد دولت تدبير و اميد در حوزه هاي سياست خارجي تاکنون بسيار حساب شده بوده است به طوري که امروز تنش هاي سياسي در منطقه و عرصه هاي بين المللي عليه کشورمان بسيار کمتر شده است و با توجه به تلاش هاي دولت جديد در عرصه هاي بين المللي و منطقه اي توسعه مناسبات با کشورهاي مختلف جهان از جمله کشورهاي همسايه، حضور در مجامع بين المللي و افزايش سفر مقامات کشورهاي مختلف جهان به تهران حاکي از موفقيت هاي دولتي در عرصه سياست خارجي است.

مرادي پناه اظهار داشت: عدد تورم در مرداد سال گذشته بيش از 40% بود ولي همين تورم در حال حاضر به 3/25% رسيده است و به اين ترتيب دولت يازدهم تورم را 15% کاهش داده است و البته بانک بين المللي پول اين رقم را تا پايان 1393 به زير 20% پيش بيني کرده است. وي اظهار داشت: آخرين عددي که از رشد اقتصادي در دولت گذشته به ثبت رسيده 6/5% - بوده است و بر اين اساس اقتصاد ايران با سرعت بسيار بالايي به سمت بيکاري و رکود بيشتر حرکت مي کرد و هم اکنون آخرين رقم رشد اقتصادي اعلام شده که تاييد شده 6/3% بهبود و به 2%- رسيده است و با تلاشهاي دولت اين رقم تا پايان سال 1393 به 2% + رشد اقتصادي خواهد رسيد و اقتصاد ايران از دور رکود خارج خواهد شد و شاهد بهبود وضعيت اشتغال خواهيم بود.

فرماندار بهار خاطرنشان کرد: دولت در ايجاد آرامش در بازار بسيار موفق عمل کرده و در اين مدت با اجراي برنامه هاي کلان اقتصادي ثبات و آرامش را در حوزه هاي اقتصادي برقرار کرده است به طوري که کنترل تورم و برنامه هاي دولتي براي رونق توليد از طرح هاي مهم دولت يازدهم در حوزه اقتصادي است.وي اظهار داشت: شهرستان بهار دومين شهرستان اقتصادي استان همدان است که ظرفيت هاي فراواني در حوزه گردشگري، کشاورزي، صنعت و وجود افراد متمکن دارد که از اين فرصتها بايد در راستاي ايجاد صنايع تبديلي و سرمايه گذاري در 4شهرک صنعتي استفاده کردو اشتغال جوانان جوياي کار را نيز فراهم نمود.

شوراها داراي ظرفيت بالايي هستند و از چند سال گذشته از حالت نمادين خارج شده و به قطب تصميم گيري در کشور تبديل شده اند 

در ادامه نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت تدبير و اميد، دولت جمهوري اسلامي ايران است و توفيقات دولت مستقيماً متوجه مردم خواهد بود و به نام جمهوري اسلامي ايرات رقم خواهد خورد و هم بايد از دولت قاطعانه حمايت کنيم چراکه موفقيت دولت موفقيت نظام محسوب مي شود .

 محمدعلي پورمختار اضافه کرد: فعاليت هاي دولت بايد براي حل مشکلات موجود باشد و با ملاحظه وضعيت استان هدف گذاري هاي خوب دولت مشخص تر مي شود. وي افزود: شوراها داراي ظرفيت بالايي هستند و از چند سال گذشته از حالت نمادين خارج شده و به قطب تصميم گيري در کشور تبديل شده اند و برآيند شوراها در شوراي عالي استانها ديده مي شود که شوراي عالي استانها اجازه دارد به صورت مستقيم لايحه تهيه و به مجلس ارائه کند و بايد از اين ظرفيت حداکثري استفاده کنيم.

 وي با اشاره به جايگاه مشورت گفت: پيگيري مسائل روستاها بخشي از ظرفيت شوراهاست و شوراها به لحاظ شناخت فرهنگ، ظرفيت روستاها، تعداد اشتغال و بيکاران روستا و تشخيص توانمندي ها در موضوعات ديگر نيزمي توانند واردشوند و در رفع معضل بيکاري کمک کنند. وي با اشاره به عنوان سال گفت: فرهنگ ما مبتني بر فرهنگ ايراني اسلامي است و اين درحالي است که فرهنگ اسلامي و قرآني مغفول واقع شده است و بسياري از مشکلات اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي ناشي از ضعف فرهنگ است که شوراها بايد در اين زمينه فعاليت کنند.

پورمختار اضافه کرد: پيوند فرهنگ اسلامي با اقتصاد کمک خواهد کرد فعاليت هاي اقتصادي افراد را به سمت فعاليتهاي مولد توليدي سوق دهيم و نياز اصلي کشور فعاليت مولد و توجه افراد به توليد است که اعضاي شوراهاي اسلامي مطالعه دقيق کافي در اين زمينه داشته باشند تا مورد استقبال واقع شوند.

 وي با انتقاد از عملکرد بنياد مسکن انقلاب اسلامي گفت: در روستاهاي شهرستان بهار بنياد مسکن بسيار ضعيف عمل کرده و روستاهاي شهرستان بايد از امکانات حداقلي بهره مند شوند و بيس ريزي يا مخلوط در روستاها بايد اجرا شود تا در فصل بارش با مشکل مواجه نشويم. وي با تاکيد بر ولايتمداري گفت: همه بايد منويات رهبري را مد نظر قرار دهيم و مانند جانبازي جان بر کف در خدمت ايشان باشيم.

 شوراي اسلامي شهرستان بهار بدون در نظر گفتن جناح سياسي، با دولت منتخب مردم همکاري خواهد کرد و در حد توان به ارائه خدمات مي پردازد.

 در ادامه حسين متوکل رئيس شوراي اسلامي شهرستان بهار گفت: شوراي اسلامي شهرستان بهار بدون در نظر گفتن جناح سياسي، با دولت منتخب مردم همکاري خواهد کرد و در حد توان به ارائه خدمات مي پردازد.

وي عدم وجود بيمه اجتماعي شوراهاي اسلامي را از مشکلات 75 نفر از اعضاي شوراهاي شهرستان بهار برشمرد و گفت: شوراهاي شهرستان بهار بدون امکانات و اعتبار به دنبال مطالبات مردم هستند.

چاههايي که راه حل قانوني شدن ندارند مسدود خواهند شد.

سپس استاندار همدان با تاکيد بر توجه به اقتصاد مقاومتي گفت: بحث اقتصاد مقاومتي به عنوان منشوري است که مي تواند راهگشا باشد و به مقاوم کردن اقتصاد کشور کمک شاياني کند. محمدناصر نيکبخت اضافه کرد: رويکرد مثبت قوا به اين رويکرد اقتصاد مقاومتي کمک بسياري به دولت خواهد کرد.

وي اظهار داشت: دولت تدبير و اميد در شعارهاي انتخاباتي بر حل مسائل و مشکلات مردم و رشد و توسعه اقتصادي و بهبود فضاي کسب و کار تاکيد داشت و بر آنان پايبند بوده و در مسائل سياست داخلي و خارجي تمام تلاش دولت بر اين است که با جهان تعامل عزتمندانه داشته باشد و در داخل نيز آرامش و امنيت فراهم کند و خدمت شايسته به مردم ارائه کند و در سايه آرامش، اميدها به تحقق مي پيوندد که اميدواريم ملت ايران اسلامي همچنان حمايت خود را از دولت تدبير و اميد داشته باشند.

 استاندار همدان اظهار داشت: شوراهاي اسلامي بازوان بسيار خوب و فراگير و سازنده اي براي دولت و ملت هستند و در قانون اساسي مترقي ايران مباحث شوراها به خوبي ديده شده و نشات گرفته از قانون اسلام و قرآن است. وي ادامه داد: قانون شوراها در دولت تدبير و اميد عينيت پيدا کرد و امروز عملکرد شوراهاي اسلامي شهر و روستا به عنوان نهادي که تبلور دموکراسي رابر عهده دارد و نهادي که از مردم سالاري ديني حکايت مي کند، مي تواند تاثيرگذار باشد.

وي اظهار داشت: شوراها بايد همه تلاش خود را در راستاي ايجاد نشاط و دلگرمي و آباداني مناطق به کار گيرند و اقدامات متناسب با خرد جمعي و نيازهاي حوزه ماموريت باشد و هيچ اقدامي در جهت مسائل و منافع شخصي انجام نشود و تغيير شهرداران و اجبار به استعفا به دليل مسائل شخصي انجام نشود چرا که در اين صورت مردم ضرر خواهند کرد. وي با اشاره به افزايش جمعيت شهرها، گفت: افزايش جمعيت شهرها بايد از حالت تهديد به فرصت تبديل شود تا مشکلات براي مردم ايجاد نشود و رفاه مردم مدنظر باشد.

 نيکبخت افزود: مسئولين اقداماتي در جهت ماندگاري روستاييان در روستا انجام دهند و روستانشيني بايد براي روستايي مقرون به صرفه باشد و نشاط و دلگرمي براي روستاييان ايجاد شود. وي از پرداخت 282 ميليارد تومان پول گندم به کشاورزان استان همدان خبر داد و گفت: اگر اين سرمايه ها به صورت خرد مصرف نشود و در منطقه سرمايه گذاري شود مي تواند تاثيرگذاري بسياري در توليد و اشتغال داشته باشد.

 وي تصريح کرد: استان همدان در بحث گردشگري به دليل ظرفيت ها و پتانسيل هاي بسيار مي تواند رتبه اول کشور را داشته باشد و از فرصت هاي دسترسي استان به چندين استان در کمتر از سه ساعت، وجود1800 نوع آثار تاريخي، آب و هواي خوب، شهر سفال و غار عليصدر استفاده کنيم. وي با تاکيد بر تقويت صنايع تبديلي در استان گفت: ايجاد و تقويت صنايع تبديلي مي تواند باعث ايجاد اشتغال پايدار شود و نشاط و شادابي مردم با رفع بيکاري محقق خواهد شد.

وي با اشاره به لايحه دولت که تقديم مجلس شده، گفت: اين لايحه با عنوان رونق اقتصادي، خروج کشور از رکود اقتصادي بدن افزايش تورم بوده که با استقبال نمايندگان مواجه شد که اميدواريم اين لايحه به تصويب برسد زيرا اين مهم باعث مبارزه با رکود اقتصادي مي شود و خواسته مردم و رهبري که همان رونق اقتصادي است تحقق خواهد شد.

وي با بيان اينکه توفيق دولت، توفيق نظام است، افزود: اجراي بيمه سلامت مردم در حوزه بهداشت و درمان از ديگر موفقيت هاي دولت يازدهم بوده به طوريکه دولت با برنامه ريزي مناسب در اين حوزه در صدد است تا خدمات بهداشتي و درماني با کمترين هزينه در اختيار مردم قرار گيرد تا ايرانيان بتوانند از خدمات درماني در حوزه سلامت و درمان به سهولت استفاده کنند و اين طرح در حالي اجرا شد که دولت اعتبارات خوبي در خزانه نداشت.


وي ادامه داد: در حدود 5 ماه گذشته در استان همدان 50 هزار بيمار از اين طرح در بيمارستانهاي دولتي استفاده کرده و دولت براي اين افراد 20 ميليارد تومان يارانه پرداخت کرده است. وي اظهار داشت: همه دستگاههاي اجرايي شهرستان ملزم به استفاده از نظرات شوراها به عنوان بهترين بازوي اجرايي مديران هستند.

 وي درخصوص اجراي زيرسازي در روستاهاي شهرستان توسط بنياد مسکن قول مساعد داد و گفت: بيس اوليه و زيرسازي در روستاهاي مورد نياز شهرستان بهار تا فصل سرما انجام خواهد شد.

وي با اشاره به سرشماري کشاورزي از پنجم مهرماه سال جاري گفت: اين سرشماري هر 10 سال يکبار انجام مي شود که نتايج اين سرشماري در تهيه برنامه ششم توسعه، آمايش و سياستهاي کشت و نوع کشت بسيار تاثيرگذار است. وي از مسدود کردن چاههاي غير مجاز پس از برداشت محصولات در استان همدان خبر داد و گفت: چاههايي که راه حل قانوني شدن ندارند مسدود خواهند شد.

وي ادامه داد: با صرفه جويي 10 درصدي آب کشاورزي در استان همدان، معادل 5 سد اکباتان همدان صرفه جويي خواهيم داشت و تسهيلات در راستاي برقدار کردن چاهها، کنتور هوشمند و آبياري مدرن در حال پرداخت است و بانکها موظف به همکاري مي باشند.

 وي افزود: کمترين مشکل در آب شرب در استان مهمترين مشکل است و ما موظفيم آب سالم و کافي در اختيار مردم قرار دهيم و با انتقال آب از سد تالوار زنجان مشکل کم آبي در سه شهرستان، 10 شهر و 54 روستا حل خواهد شد و براي اين مهم امسال 60 ميليارد تومان تامين اعتبار شده است.

در پايان به اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا هدايايي اهدا شد.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر