شهرستان بهار

آیا یک سوم زمین های لالجین موقوفه است؟

شناسه خبر: ۳۰۷۲
آیا یک سوم زمین های لالجین موقوفه است؟

از جمله مشکلاتی که مردم لالجین در چند دهه اخیر با آن دست به گریبان هستند شبهه موقوفه بودن قسمتی از املاک و اراضی شهر است که سازمان اوقاف و امور خیریه ادعا دارد 2 دانگ مشاع از 6 دانگ ( یک سوم ) زمین های لالجین به موجب وقف نامه تحریرشده درسال 1274 هجری قمری که به تایید برخی علما و تجار شهر همدان رسیده موقوفه است که به گفته برخی مسولان و مردم لالجین این وقف نامه وجود خارجی ندارد.

یکی از راههای شکوفایی وقف در جامعه ترویج فرهنگ وقف است و برای این منظور فقط یک نهاد یا ارگان مسئول نیست بلکه همه دستگاههای تبلیغی و اجرایی کشور موظف اند.


هر چند عمل به وقف ازسوی مردم مهمترین راه گسترش فرهنگ وقف است اما باید توجه داشت که مردم نیازمند راهنمایی و آموزش‏های دینی عملی در این زمینه هستند. از این‏رو می‏توان با برنامه‏ریزی درست و اجرای سیاست های اصولی در جهت‏دهی افکار عمومی به سمت فرهنگ وقف گام بلندی برداشت. 


مدیر کل اوقاف و امورخیریه همدان تعداد موقوفات استان همدان را بیش از 2 هزار و 600 موقوفه بیان می کند و می گوید : از این تعداد 700 موقوفه منفعتی هستند. حجت الاسلام زین العابدینی درباره نیازهای امروز جامعه می افزاید : ساخت بیمارستان ، مدرسه ، ایجاد مراکز فرهنگی و مراکز نگهداری موقوفه از ایتام و درماندگان نیاز به فرهنگ سازی بیش از پیش دارد . 


وی یکی از مشکلات اساسی وقف را رکود سرمایه گذاری می داند و می گوید: باید اصل موقوفه بماند و درآمدها هزینه شود ولی در برخی موارد اصل موقوفه هم از بین می رود و باید با توجه به شرایط زمان موقوفه ها را بر اساس احکام شرعی به موقوفات درآمدزا تبدیل کنیم. 


آقای رضایی شهپر از کارشناسان حوزه وقف هم با بیان اینکه اگر فرهنگ وقف احیاء شود حق موقوفات اداء خواهد شد می گوید : امروز نیاز جامعه اسلامی به وقف در فرهنگ و علم بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. 


خانم متینیان از واقفان همدانی هم با اشاره به تأثیرگذاری بانوان در جامعه از آنان می خواهد با حضور گسترده در عرصه وقف نقش خود را در این زمینه بیش از پیش ایفا کنند. 


وی وقف مشارکتی را بهترین نوع از انواع وقف برای رفع مشکلات و معضلات جامعه بیان و عنوان می کند:مثلاً گروهی از بانوان می توانند سرمایه های خود را روی هم بگذارند و با نیت مشخص آن را وقف کنند. 


شهردار لالجین هم می گوید : 14 شهر در کشور در زمینه اوقاف و امورخیریه وضعیت خاص دارند و سه شهرستان ملایر ، کبودراهنگ و لالجین در این گروه قرار می گیرند که البته وضعیت شهرستان لالجین حادتر است. 


وی می افزاید: از جمله مشکلاتی که مردم لالجین در چند دهه اخیر با آن دست به گریبان هستند شبهه موقوفه بودن قسمتی از املاک و اراضی شهر است که سازمان اوقاف و امور خیریه ادعا دارد 2 دانگ مشاع از 6 دانگ ( یک سوم ) زمین های لالجین به موجب وقف نامه تحریرشده درسال 1274 هجری قمری که به تایید برخی علما و تجار شهر همدان رسیده موقوفه است که به گفته برخی مسولان و مردم لالجین این وقف نامه وجود خارجی ندارد.


آقای خوش زارع یکی از اعضای شورای شهر لالجین هم موقوفه بودن اسناد املاک لالجین را مانع بزرگی برای سرمایه گذاری های عمده دراین منطقه بیان می کند و می گوید: این امر موجب مهاجرت بسیاری از اهالی لالجین به شهرهای دیگر شده است. 
یکی دیگر از مشکلات عمده وقف در استان همدان متناسب نبودن نیات واقفان با نیازهای روز جامعه است.اگر مردم نگاه ویژه‎ای به وقف‎های منفعتی همانند وقف به قرآن ، ازدواج جوانان و ایتام داشته باشند بیش از پیش می تواند مورد استفاده قرار بگیرد./ واحد مرکزی خبر

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر