شهرستان بهار

پورمختار :

«نیروگاه مفتح» بزرگترین تهدید برای منابع آبی منطقه است‌

شناسه خبر: ۳۰۷۹
 «نیروگاه مفتح» بزرگترین تهدید برای منابع آبی منطقه است‌

برای کنترل میزان برداشت باید بر روی چاه‌ها کنتور نصب شود که البته در این زمینه ایراد عمده‌ای به وزارت نیرو که مجری این طرح بوده، وارد است که از طریق کمیسیون پیگیر این موضوع هستیم | در این بخش استان قابلیت جذب اعتبار داشته و از عتبارات استانی باید هشت درصد در این زمینه تخصیص یابد.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس، «نیروگاه مفتح» را بزرگترین تهدید برای منابع آبی منطقه دانست و گفت: انسداد چاه‎های غیرمجاز کمکی به رفع کم‌آبی نمی‌کند.

محمدعلی پورمختار با اشاره به اینکه کمبود آب در استان همدان چند جانبه بوده و تنها به چاه‌های غیرمجاز مربوط نمی‌شود، اظهار کرد: با انسداد تعداد محدودی چاه غیرمجاز، مشکل کم‌آبی در استان حل نمی‌شود.

وی بزرگترین مصرف کننده آب در منطقه را نیروگاه مفتح دانست و گفت: نیروگاه مفتح در دشت کبودراهنگ بیش از ده‌ها برابر چاه‌های غیرمجاز و کشاورزی آب مصرف می‌کند که باید برای این مسئله چاره‌اندیشی شود.

پورمختار با بیان اینکه انسداد چاه‌های غیرمجاز نمی‎تواند تاثیر چندانی در وضعیت دشت کبودراهنگ داشته باشد، تصریح کرد: دستگاه‎های مربوطه از نظر علمی تاثیر منفی چاه‌ها را در کاهش منابع آبی زیرزمینی در مقایسه با نیروگاه مفتح بررسی کنند.

وی با اشاره به اینکه آب برداشتی از چاه‎ها در بخش کشاورزی مصرف می‎شود، گفت: برای کنترل میزان برداشت باید بر روی چاه‌ها کنتور نصب شود که البته در این زمینه ایراد عمده‌ای به وزارت نیرو که مجری این طرح بوده، وارد است که از طریق کمیسیون پیگیر این موضوع هستیم.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس درباره تاثیرگذاری خط انتقال پساب فاضلاب همدان به نیروگاه مفتح در کاهش برداشت از آب‌های زیرزمینی گفت: خط انتقال هر چه زودتر باید اجرایی شود و امیدواریم پاسخ داده و بیش از 20 حلقه چاه نیروگاه را از مدار خارج کند.

پورمختار با انتقاد از جهاد کشاورزی استان همدان گفت: سال‌های گذشته در زمینه آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان همدان کم کار شده و جهاد کشاورزی می‌تواند با اقداماتی کم هزینه در این زمینه فعالیت خود را بیشتر کند.

وی با اشاره به اینکه در ایام بودجه‌ریزی قرار داریم، تصریح کرد: مدیران استان برای جذب اعتبارات بیشتر باید با نمایندگاه ارتباط داشته باشند.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس بیان کرد: در بیشتر ردیف ‎های بودجه 94 می‌توان برای استان بودجه جذب کرد ولی می‌طلبد تا مدیران استان ضمن ارتباط بیشتر با نمایندگان و استفاده از ابزارهای ‌آنان خود نیز پیگیری‌های لازم را داشته باشند.

وی عنوان کرد: استان همدان در زمینه کشاورزی یکی از پایلوت‌های کشور محسوب می‌شود که از این رو می‌تواند در بخش‌های زراعی، دامداری، باغبانی، مکانیزاسیون و آبیاری تحت فشار جذب اعتبار داشته باشد.

پور مختار با اشاره به اینکه در حوزه بهسازی روستاها با مشکل عمده‌ای در استان همدان مواجه هستیم، گفت: در این بخش استان قابلیت جذب اعتبار داشته و از عتبارات استانی باید هشت درصد در این زمینه تخصیص یابد.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس عنوان کرد: البته برای بودجه 94 احتمال افزایش سهم بنیاد مسکن از اعتبارات وجود دارد چرا که مشکلات برطرف نشده و روستاها همچنان با مشکل روبه‌رو هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین اتلاف آب در زمینه کانال‌های انتقال مشاهده می‌شود، اظهار کرد: اعتباری در بودجه سال آینده برای این منظور تخصیص می‌یابد که استان می‌تواند سهم خوبی از آن جذب کند./همدان پرس

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • همشهري :
  در تاریخ ۱۷ آبان ۹۳ ساعت ۲۲:۳۵
  عجب كشف بزرگي !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • @74@ :
  در تاریخ ۲۰ آبان ۹۳ ساعت ۰۹:۵۴
  من افتخار می کنم که چنین نماینده (نخبه ، دانشمند ، بلند نظر و کاشفی ) دارم .
  واقعا خسته نباشید آقای پور مختار با زحمات ما و مردم کبودرآهنگ بهتون خدا قوت می گم اما متاسفانه یا خوشبختانه دوره بعدی اصلا این طرفا پیداتون نمیشه چرا که ...
  از کشف بزرگتون ممنون جایزه نبول برای شما ...
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر