شهرستان بهار

بازدید از شهر زیر زمینی ارزانفود در استان همدان + تصاویر

شناسه خبر: ۳۱۷۳
بازدید از شهر زیر زمینی ارزانفود در استان همدان + تصاویر

برنامه بازدید از شهر زیر زمینی ارزانفود در تاریخ 93/09/14 توسط گروهی از کوهنوردان و غار نوردان شهر بهار انجام شد .

 • برنامه بازدید از شهر زیر زمینی ارزانفود در تاریخ 93/09/14 توسط گروهی از کوهنوردان و غار نوردان شهر بهار انجام شد . گروه پس از طی مسیر سد اکباتان به روستاد ارزان فود وارد شدند. سپس در ادامه مسیر راهپیمائی از میان باغات زیبای ارزانفود آغاز گردید و پس از طی مسیر, سایت کاوش شهر زیر زمینی ارزانفود مشاهده گردید . و پس از هماهنگی های لازم توسط آقای بهرام طراقیه با نگهبانی این سایت باستانی گروه به همراه راهنما وارد  این شهر گردید . گروه پس از عبور از مسیر های تنگ و گاها فراخ و پس از طی مسیری مشخص از اطاقها و سالنهای مرتبط به هم این مجموعه بازدید نمود و از مسیر تعیین شده توسط راهنما از این شهر زیر زمینی باستانی خارج گردید . محوطه تاریخی و زیرزمینی ارزانفود یکی از مجموعه معماری های دستکند استان همدان است که در سال 89 به صورت اتفاقی در اثر فعالیتهای عمرانی معدن کاران منطقه شناسایی شد. از همان سال پیگیری های لازم برای کاوش و بررسیهای باستان شناسی از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی شروع شد و در پی آن فعالیت غیرمجاز معدن کاران متوقف ماند.
 • در این شهر سه تا پنج متر پایین تر از سطح زمین و سنگ های بزرگ، اتاقهای متعدد و راهروهای تو در تویی وجود دارد که باستان شناسان استان همدان و ارزانفود توانسته اند با همکاری یکدیگر تا کنون در سه فصل کار پژوهشی، بیش از70 اتاق آن را در پنج کارگاه پیدا کنند و به این نتیجه برسند که از نظر ساختار معماری شباهتهای زیادی با شهرهای زیرزمینی دیگر دارد اما ساختار و کاربری این مجموعه با شهرهای زیرزمینی دیگر متفاوت است.
 • به عنوان مثال در میمند بیشتر واحدهای منفرد معماری کاربری مسکونی داشته اند اما در شهرزیرزمینی ارزانفود، مجموعه های دستکند کاملا به هم مرتبط است. در این محوطه تاریخی راهروها به اتاقکها راه دارد و حریمی نیست تا بتوان احتمال داد هر یک از فضاها نقش اتاق مسکونی را داشته اند با این وجود برخی از سالنها به حدی بزرگ و باشکوه هستند که هر بازدیدکننده ای احتمال می‌دهد از آن برای سالن تجمع استفاده می شده است.
 • این مجموعه به احتمال زیاد در دوره اشکانی ایجاد شده ولی شاید در دوره های متاخر به خصوص دوره اسلامی به عنوان پناهگاه استفاده می شد با این حال کاربری اولیه آن هنوز مشخص نیست. چون کاوشها تکمیل نشده با این حال می توان گفت که احتمالا در دوره های متاخر اینجا کاملا تخلیه شده است.
  • احتمال می رود ساخت این محوطه به دلیل سختی هایی که داشته باید از پشتوانه حکومتی بزرگی برخوردار بوده باشد. به همین علت نام این مکان را نه شهر می گذارند و نه پناهگاه مسکونی.
 •  سپس گروه در ادامه اقدام به کوهپیمائی  در کوهستان اطراف روستای ارزانفود نمود و پس از ان برنامه کارگاه آموزش سنگ نوردی توسط آقای امیر شاه بداقی به مدت 1.5 ساعت برگزار گردید که طی آن توضیحات لازم در مورد نحوه استفاده از وسایل و تجهیزات فنی در فرود از سنگها به سمع ونظر اعضای گروه رسید .و در آخر افراد گروه با استفاده از لوازم فنی از سخره ای به ارتفاع 7 متر فرود تک به تک را تمرین نمودند .این تمرین به جهت آمادگی لازم جهت فرود به چاههای فنی موجود در غارها انجام پذیرفت. در پایان گروه کوهنوردان بهار از روستای زیبای ورکانه زادگاه دانشمند بزرگ همدان پروفسور توفیق موسیوند (سازنده اولین قلب مصنوعی جهان )بازدید نمود . 
 • این مطلب توسط رضا طهماسبی برای نشاط شهر ارسال شده است.

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • ورزشكار :
  در تاریخ ۱۷ آذر ۹۳ ساعت ۱۵:۱۵
  خدايي قدر گروهتون بدونيد همين كه دور هم خوش هستين بهترين هستش
 • امیر شاهبداغی :
  در تاریخ ۱۷ آذر ۹۳ ساعت ۲۰:۲۶
  آقا رضایه وآقا برامه سلام( رحمتلیق شهریارون عوض اولموش شعرینده):
  آقه رضا،سنون گویلون شاد اولسون
  دنیا وارکن،آغزون دولی داد اولسون
  آقه برام،سنون اوزون آغ اولسون
  دورت بیریانون بولاغ اولسون باغ اولسون
 • رضا :
  در تاریخ ۱۷ آذر ۹۳ ساعت ۲۲:۵۸
  ممنون امیر جان و سپاس برای شعر زیبات
 • رضا :
  در تاریخ ۱۸ آذر ۹۳ ساعت ۰۷:۴۰
  درود بر شما
 • زهرا :
  در تاریخ ۱۸ آذر ۹۳ ساعت ۰۷:۴۳
  خدا یارتان موفق باشید
 • س :
  در تاریخ ۱۸ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
  سلام بر دوست عزیزم سید مجید موسوی
  ان شاءالله که با دوستان !!! خوش گذشته باشه
  مواظب خودت باش
  خدا قوت پهلوون ..... خسته نباشی دلاور
 • همشهری :
  در تاریخ ۱۸ آذر ۹۳ ساعت ۱۳:۲۲
  با سلام
  با تشکر از توضیحات بسیار واضح و شیوای گزارش دهنده...جای بسیار جالبیه ../مشتاق شدم برم ببینم اونجارو...
  امیدوارم همیشه موفق باشد
 • علی :
  در تاریخ ۱۸ آذر ۹۳ ساعت ۱۸:۳۹
  خسته نباشی دلاور
  سید یادته برای برای درمان گرفتگی عضله بتامتازون تجویز می کردی!!!
 • گل آقا :
  در تاریخ ۱۹ آذر ۹۳ ساعت ۰۰:۳۲
  عالیجناب...فاتح غازبکستان...زننده زیراب در هلالستان...نهایت امر رفته تاکیوارستان...خورده به دیوار جمالستان...دکترای شش ساعته طب کوهستان...زده آتش تفرقه در هیئتستان...ای سراپا گابستان...ای مانده در پالچوقستان...ای مانده در چاه خود کندستان...بفرستمت طنابی از شاهبداغستان...یا کمکی از فتیارریش سفیدستان...یا پوتین حاج علی از پاشاییستان...گرپاره نمودی ببرش خیاطستان...چون که بود ازامانتستان...ای سفارش شده افتخارستان...ای خورنده زیره افغانستان...توچه دانی خاصیت بتامتازونستان...رو سوادی آموز از کودستان...فراگیر دانشی از امدادگرکوهستان...ببر بالاسواد پزشکستان...ای رها کرده دودزا را نیمه کارستان...گیرکرده در اولین چاهستان...بسی راه داری تاشوی استادستان...تورا بس است غار سرابستان...سخن کن کنم برای دوستان...نظاره گر پیشرفتمان باش در گروهستان...خو کن ب تنهایی روحت شادستان....
  در نکوهش جنایت ها وخیانت های انجام گرفته توسط گروهک مرحوم ریگی
 • بهار :
  در تاریخ ۱۹ آذر ۹۳ ساعت ۰۸:۲۹
  ای گوینده شعر وغزل گل اقا شما دکترای استادی شعر و غزل را توسط گروه غاز چراگان وکوه دراگان احمر و مشاهیری چون اقایان جمالستان و پالچوقستان و شاه بذاقستان و فتیار ستان و پاشایستان را کسب کردید .کشو ر ما به همچین قاز چراگی در گروه کوه دراگان احمر افتخار میکند.
 • همنورد :
  در تاریخ ۲۰ آذر ۹۳ ساعت ۱۴:۱۹
  قضیه بتامتازون چی؟بگید ما هم بدونیم
 • محمد واحدی نذیر :
  در تاریخ ۲۳ آذر ۹۳ ساعت ۱۷:۲۵
  با عرض سلام و ادب خدمت کوهنوردان و دوست داران طبیعت . از شما عزیزان تقاضا دارم از این گونه کارهای ناپسند دست کشیده وبرای بالا بردن سطح فرهنگ ورزش شهرمان هر کدام در قالب تیم ورشته خود بکوشید هم اکنون کوهنوردی بهار دراستان چه از نظر آمار و چه از نظر آموزش از جایگاه خوبی بر خوردار است . اگر در مورد بنده حقیر هر چه مینویسید مانعی نیست اما لطفا احتام پیشکسوتان را نگهدارید . و یقین بدارید بنده اگر حرفی داشته باشم حضوری خدمت خواهم رسید و رودر رو حرفم را خواهم زد مثل جلسه ای که در هلال احمر ایجاد کردم . و همچنین اگر بخواهم کامنتی در پستی بگذارم نام و نام خوانوادگی خودم را خواهم نوشت تا حد اقل خواننده بداند که نویسنده مرد بوده یا زن
 • خلیل میوه فروش :
  در تاریخ ۲۳ آذر ۹۳ ساعت ۲۰:۲۲
  به به به آقای واحدی عزیززززززززززززززز
  در تایید کامنت شما و اینکه شما حق دارید.... فقط نمیدانم این پیشکسوتانی ک بعد از انتخابات از پیکره هیات جدا شده و گروه دیگری را تشکیل دادند دارو دسته خورزو خان هستند یا اینکه اصلا بهاری نیستند یا شما پیشکسوت تر از آنهایید.... شنیده ایم ک شما شاهبداغی را غارنورد کرده اید.... (پیرو گفته های گهربار شما درحلال احمر و یا اینکه پرورش و پاشایی را شما کوهنورد کردیید) نکند قزل ارسلان یا قاره آمریکا را هم محمد کلمپ کشف کرده است؟؟؟؟؟؟؟؟
  و حال آنکه شنیده ها و دیده ها گویای این است ک شما کوه نوردیتان را از سال 88 شرو ع نموده اید...پس این عکس های دوران نوجوانی پیش کسوتان نامبرده در رشته کوه نوردی فوتوشاپ میباشد آیاااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟
 • موتور آرس آقا خلیل ک نمیدونم داس :
  در تاریخ ۲۳ آذر ۹۳ ساعت ۲۰:۲۶
  هیچ نظری ندارم... پیدا کنید موتور سوار را ......ونظر صاحب موتور رااااا...
 • پیامک از دیار باقی (مذکرم) :
  در تاریخ ۲۳ آذر ۹۳ ساعت ۲۰:۵۷
  اندر حکایت مردی که در شهر آدنه گترمه زندگی کردندی ورای همگان به هیچ انگاشتندی و انتخابات به سخره گرفتی ،و نیز در آن شهر رودخانه ای بود که همان مرد پهلوان در آن زیرابی زدی و همگان از نفس مرد در شگفت بودندی تا عاقبت امر همگان جمع شده و شعری در این باب سرودندی از خوانندگان خواهیم که در نقطه چین بیت دوم نام همان اداره گنجاندندی، تا شعر بیچاره از وزن نیفتاده و شاعر که خدا رحمتش کند در عالم قبر نلرزیدندی (گفته باشم سراینده در قید حیات نیست پس دنبالش نگردید):
  دا منیم پیشه م الوب تفرقه سالماق خلقه
  داها من کیش م الوب ولوله سالماق خلقه
  ه .... ره چاتسا ایاقیم دونیا بیلر
  گون آچیلسا اوزومه ، فتنه لاریم ده آچیلر
  داغا گتدماق قدقن اولدی منیم یوردومدا
  داغا چیخماز ده چوبانلرده منیم قورخومدا
  باشیزه ءوردو گلین مکتوب آلین، محضر یمه
  یوخلی شاه اولدی، یولوز دوشدی باخین هیبتیمه
 • کوهنورد :
  در تاریخ ۲۳ آذر ۹۳ ساعت ۲۳:۴۵
  آقای واحدی در شان و منزلت شما نیست با این قماش سخن کنید کسانی هیچ چیز از کوهنوردی نميدانيد.درود بر غیرت شما که توانستید قله هایی همچون آرارات و کازبک را فتح کنید و برای بهار افتخار کسب کنید.و شما جناب آقای دکتررررررر سید جمال موسوی حقیقت تلخ است برای گرفتگی عضله پا بتامتازون تجویز نميشود.دکتر
 • کیمیا :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۳:۴۹
  عالی بود
 • ّFunny :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۵:۰۱
  آقا این گل آقا چه قدر قشنگ سروده
  بس که خندیدم آخه من یه نمونه از این فیلم گرفتم....
  دمت جیز
 • خادم :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۵:۰۲
  سلام خدمت جامعه کوهنوردی بهار
  بارها پیامهایی از کانال هیئت کوه بهار مبنی بر اینکه ما مخالف کوهنوردی گروه های دیگر نیستیم در این سایت منتشر شده که در رد یا تایید آن مستنداتی ارائه میکنیم:
  1.رفتن آقای واحدی به حلال احمر وچوقولی در مورد کوه نوردی آقایان سید جمال و .... واعلام اینکه فلانی وفلانی را من کوهنورد کرده ام.
  2. انتشار بیانیه جهت مخدوش کردن فعا لیتهای دیگر گروه ها.
  3.تماس با خانه پدری آقای شاهبداغی و تهدید و فحاشی در حالیکه شماره تماس گیرنده در مالکیت یکی از بستگان سببی آقای اکبر چراغی بوده واصلا فرزند ذکورندارند که درآن تاریخ با آقای شاهبداغی به غار رفته باشند. آیا آقای شاهبداغی که مووسس این رشته در بهار میباشند باید اینگونه مورد شماتت گروهی واقع شوند. آقای چراغی شما با کسی که غارنوردی و سنگ نوردی را از ایشان آموخته اید چنین رفتاری میکنید. شماره تماس گیرنده 09186091034 بوده است.
  4. تماس آقای واحدی با یکی از عوامل حراست تربیت بدنی همدان و بدگویی از گروه که باید به آن مقام مسوول دست مریضاد گفت که جوابی در خور یک مسوول به آقای واحدی داده اند وایشان را از این کار منع نموده اند.
  5.ناپدید شدن صورتجلسه رای گیری کانون میعاد که به امضای آقایان حقیقی. مجید قاسمی. ادیب.بابایی ودیگر مسولین رسیده بود.
  از خوانندگان مطلب فوق تقاضا دارم خود قضاوت کنند..
 • همنورد :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۸:۲۸
  همه کسانی که رای گیری شرکت داشتند شاهد بودند که جناب اقای واحدی بیشترین رای را اوردند
 • همنورد :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۸:۳۲
  تشکر میکنم از اقای واحدی که به عنوان رئیس هیئت کوهنوردی بهار زحمات زیادی کشیدند انشاله در تمام مراحل زندگی وکاری و ورزش موفق وپیروز باشند
 • سید جمال :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۹:۱۳
  با سلام
  درجواب آقای همنورد ک چشم بسته مطالبی رو قبول کردند و بی خبرند از روزی که بخاطر شایعه پراکنی وبی سوادی چندنفراز خدا بی خبریکی از همنوردان بدلیل برخورد فیزیکی خانواده با ایشان برای همیشه با این رشته خداحافظی کردندد...
  جهت اطلاع برای تمامی دوستانی ک جبهه گرفته اند...ک زحمت مطالعه بخودشون نمیدن و ازگفته های دیگران سبک زندگی انتخاب میکنندو انعطاف پذیری فکر ندارندک ایا این دارو یا داروهای دیگر چه خواصی دارند...شکست زاییده عدم تغییر است...

  بتامتازون يك كورتيكو استروئيد است كه براي درمان بيماريهاي مختلفي به كار مي رود براي ناراحتي هاي عضلانی و پوستي از قبيل اگزما و پسوريازيس به كار مي رود. براي تخفيف درد و رفع خشكي آرتريت روماتوئيد و ديگر اشكال التهاب مفصل مستقيماً به داخل مفاصل تزريق ميشودیابصورت موضعی استفاده میشود. اين دارو را مي توان به صورت خوراكي يا تزريق براي درمان بيماري هاي غدد داخلي كه بر غده هاي هيپوفيز و فوق كليه و برخي اختلالات خون موثر است مصرف كرد،خواص ضد التهابی و سرکوب کننده سیستم ایمنی است.به عنوان موضعی کرم، پماد، فوم، لوسیون یا ژل برای درمان خارش و درد استفاده شود. و بتامتازون فسفات سدیم است که گاهی اوقات به عنوان یک تزریق عضلانی (IM) برای کاهش درد در بیماری های مختلف،تجویز می شودبتامتازون برای درمان درد مفاصل،کاهنده التهاب عضله ، خارش، قرمزی، خشکی و پوسته پوسته شدن،، التهاب و ناراحتی پوست استفاده می شود.

  بخاطر همین نکات است ک یکی از تبصره ها در مورد انتخاب ریاست هیات ها دارا بودن مدارک عالیه میباشد...این موضوع صریحا اشاره به این نکته میکند ک شخصی با سواد و دارای اطلاعات عمومی پزشکی هر چند ب مقداری اندک در راس هیات قرار گیردتا تمام اعضای هیات رو ب رشد و ارتقاء فرهنگ ورزشی خود کوشا باشندو در مواقع خطر یا آسیب حافظ جان خود و دیگران باشند...

  بگو با که هستی تا بگویم که هستی...
  گفته مقام معظم رهبری: تحصیل ، تهذیب ، ورزش
  که اگه یکی از اینا کار کنه مثل فرمانده ای میشه ک بدون نقشه و برنامه ریزی تمام افرادش رو به جنگ برده و به کشتن داده....
  پیروز باشید...
 • منتقد :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۱۹:۵۵
  همنورد جووووووووووووون
  اگه اونجا بودی دیدی ک پنج نفر انتخاب شدند...و قرار بود هیات امنا تشکیل بشه ک واحدی جوووووون بین اون پنج تا یه دونه رای آورد و بعدش زیرابی رفت، به غیر از این همه جریان ک گذشته چشتون بر نمیداره غیر از شما چند نفر دیگه ورزش کنن،
  شمام برو با واحدی جوووووونت خوش بااش ،کی به شما کار داره آ خههههههه خودتونووو میندازین وسط، اینا دارن کیف خودشونو میکنن شما اونور جوش میارییییییید؟؟
  آبجووووووشم دارییید؟؟؟؟ تمومش کنییید باباااااا
 • شهروند :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۲۰:۳۳
  بنده با ديبر خانه جوانان اميد و نشاط شهر صحبتي كردم و طبق رسالت اين تشكل كه حامي فعاليتهاي مردمي هستن در خواست نمودم كه سايت نشاط شهر ميتواند نقش به سزايي در پايان اين اختلاف سليقه ها داشته باشن و ايشان هم قول دادن كه حتما وساطت مطلوبي در اين كار نمايند ولي جاي گلايه دارد كه هنوز هم اين سايت سياست قبلي خود را پيش گرفته كه بنده از آقاي بهادربيگي تقاضامندم كه طبق رايزني هايي كه انجام شد طبق اصول كاري خود رفتار نمايند.باتشكر از مسئولين سايت
 • کوهنورد :
  در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ ساعت ۲۳:۳۹
  .............. من تو صعود سراسری به قله داعم برف حضور داشتم تمام حرکات و رفتار هاتو دیدم........................................................................این یکیش بود.و ديگه نميخام ادامه بدم که چکار میکردی. تو اصلا حق نداری اسم کوهنورد رو خودت بزاری.چون صلاحیت نداری.کوهنوردی و هم بزار کنار دادا
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر