شهرستان بهار

مزارع سیب زمینی بهار، مرگ را به انتظار نشسته اند/ قطب کشاورزی همدان تشنه آب

شناسه خبر: ۳۳۰
مزارع سیب زمینی بهار، مرگ را به انتظار نشسته اند/ قطب کشاورزی همدان تشنه آب

مقدمه: خشکسالی یکی از بلایای طبیعی می باشد که خسارات زیادی به زندگی انسان و اکوسیستم های طبیعی وارد می آورد و با دیگر حوادث طبیعی از قبیل سیل، طوفان و زلزله تفاوت هایی دارد.  عمده این تفا

مقدمه:

خشکسالی یکی از بلایای طبیعی می باشد که خسارات زیادی به زندگی انسان و اکوسیستم های طبیعی وارد می آورد و با دیگر حوادث طبیعی از قبیل سیل، طوفان و زلزله تفاوت هایی دارد.

 عمده این تفاوتها در تاثیر تدریجی خشکسالی طی یک دوره نسبتاً طولانی، عدم امکان تعیین دقیق زمان شروع و خاتمه و وسعت جغرافیایی تاثیر آن می باشد.

از طرف دیگر نبود تعریف دقیق و قابل قبول جهانی از خشکسالی به پیچیدگی و سردرگمی این پدیده افزوده است.

خشکسالی ها در حالت کلی سه نوع هستند:

 • خشکسالی هواشناسی
 • خشکسالی هیدرولوژیکی و خشکسالی کشاورزی

solanumtubercum1

 خشکسالی هواشناسی یا آب و هوا یی اساساً خشکی ناشی از کمبود بارندگی می باشد که در صورت تداوم منجر به خشکسالی هیدرولوژی و کشاورزی می گردد.

بارش عمده ترین پارامتری است که در تعریف خشکسالی به کار می رود و کمبود یا فقدان آن آستانه رخداد خشکسالی است.

قطب کشاورزی همدان تشنه آب:

مزارع سیب زمینی شهرستان بهار که به عنوان قطب کشاورزی استان همدان مطرح است با مشکل جدی کم آبی مواجه شده و بر نگرانی های کشاورزان دامن می زند.

از سالهای خیلی دور شهرستان بهار به علت شرایط آب و هوایی مطلوب در کشت محصولات زراعی به خصوص سیب زمینی به قطب کشاورزی استان همدان شهرت یافته است.

عمده شهرت زراعی این شهرستان در کاشت و تولید انبوه سیب زمینی است چرا که از سالهای پیش شرایط جغرافیایی برای پرورش این محصول در بهار و تولید مرغوبترین نوع آن در استان، حتی کشور، مهیا بوده است.

سیب زمینی کاران بهاری از عمده صادرکنندگان این محصول به کشورهای تابعه هستند و مسیر بسیار سودآوری را برای رساندن این استان به اقتصادی پویا در پیش گرفته اند اما متاسفانه به مرور زمان عدم حمایت مسئولین ذی ربط، عدم برنامه ریزی مناسب در تولید، نبود بازاریابی مناسب برای فروش بهتر محصولات تولید شده، افزایش بی رویه تولید کننده، ورود افراد بی مهارت و به تبع آن تولید بی رویه محصول و تغییرات بسیار نامتعادل آب و هوایی و  خشکسالی های اخیر، نه تنها از کیفیت سیب زمینی تولید شده کاست بلکه بازار فروش این محصول را نیز متزلزل ساخت.

این روند ادامه یافت تا جایی که سیب زمینی کاران بهاری با مشکلات مالی عدیده ای برای کشت این محصول مواجه شدند.

براساس بررسی ها در دو سال اخیر عده کثیری از تولیدکنندگان این محصول دست از تولید کشیده اند و از آنجا که چرخه اقتصادی این منطقه به تولید و فروش سیب زمینی و در درجه بعدی به دیگر محصولات زراعی بستگی دارد با شرایط به وجود آمده امرار معاش مردم شهرستان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

امسال کم آبی در شهرستان بهار بیداد می کند.

با اینکه غریب به اتفاق زمین های کشاورزی در بهار به سیستم آبیاری قطره ای مجهز است ولی با توجه به کاهش شدید بارندگی در سال های اخیر و به دنیال آن پایین آمدن سطح آب های زیر زمینی در این منطقه و با در نظر گرفتن شرایط جوی نامناسبی که زمستان امسال حاکم بود، از همین ابتدای سال با مشکل کم آبی مواجه هستیم .

تغییرات اقتصادی کشاورزان بسیاری را در شهرستان با ورشکستگی مواجه کرد.

مشکلات سیب زمینی کاران بهاری:

سیب زمینی کاران بهاری در چند سال اخیر با مشکلات بسیاری مثل کم آبی، افزایش نامتعادل قیمت های سموم زراعی و ابزار آلات کشاورزی، محصول بذری و نبود بازار مناسب برای فروش محصول تولید شده مواجه بوده اند تا جاییکه این شرایط آن عده از کشاورزانی را که در زمین زراعی استیجاری کشت می کردند با شکست مالی مواجه کرد به طوری که سال بعد دیگر قادر به کشت محصول نشدند.

 نبود مراکز صنعتی مردم شهرستان را به کشاورزی مجبور کرده است:

کشاورزان بهاری اظهار مدرارند که:  با اینکه در چند سال اخیر شرایط در شهرستان برای کشت محصول سیب زمینی بسیار بی صرفه شده است ولی اکثریت مردم این منطقه به علت نبود مراکز صنعتی و تولیدی مجبور به زراعت شده اند وگرنه امرار معاش امکان پذیر نخواهد بود.

در شهر بهار زراعت تنها برای کسانی که زمین کشاورزی در مالکیت خود آنها است به صرفه است در غیر این صورت با گرانی های اخیر و به تبع آن افزایش اجاره زمین، محصول بذری، گازوئیل، سموم کشاورزی و کمبود آب، کشت و کار برای افراد دیگر چیزی جز ورشکستگی را به همراه نخواهد داشت.

نبود بازار فروش، سرمایه کشاورزان بهاری را به باد داده است. /مهر

سالهای گذشته کشاورزان بهاری از فروش محصولات تولیدی خود به خصوص سیب زمینی سود بالایی را کسب و همین امر اقتصاد شهر را نیز با رونق زیادی همراه ساخته بود .

عدم حمایت مسئولین ذی ربط، افزایش تولید کننده و تولید بی رویه در شهرستان و همچنین نبود بازاریابی برای فروش محصول تولید شده همه با هم شرایط را برای کاهش  فروش تولیدات به خصوص سیب زمینی فراهم آورد.

اگر وضعیت فعلی کشاورزی این منطقه ادامه پیدا کند می توان به یقین گفت که در دو سال آینده دیگر هیچ کشاورزی به شغل خود ادامه نمی دهد حتی اگر بیکار بماند چون در هر صورت از ورشکستگی و بدهکار ماندن بهتر است.

از طرف دیگر هم کشت بدون سرمایه امکان پذیر نخواهد بود.

خواهشا مسولین فکری اساسی کنند تا با بحران اقتصادی و به دنبال آن شاهد مشکلات عدیده دیگری مثل:روی آوردن به شغل های کاذب،اعتیاد،دزدی،و…. مواجه نشویم.

 

موسسه بهار ثمین الوند

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • aftab :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۴۰
  دست همه عزیزان درموسسه بهار ثمین الوند درد نکنه به خاطر تحلیل واقعی شرایط
  البته اگرکارشناسانی که توانایی تحلیل و پیش بینی وقایع و مسائلی که ممکن است در آینده گریبان گیر اهالی خوب و کشاورزان زحمتکش بهاری باشد در مراکز و مدیریت نهادها و ارگان های مربوطه حضور داشته باشند همین حضور می تواند به مدیریت صحیح کمک قابل توجهی کند تا بعد از دچار شدن به گرفتاریها ندای چه کنم چه کنم..سر ندهیم.
  و مسئولین محترم باید به ارائه راهکار در این زمینه بپردازند…کشاورزی بهار هر چند شکل مکانیزه به خود گرفته ولی مدیریت کشت آن همچنان سنتی است و حتی ناشیانه تر از کشاورزی اجداد ماست و این از نا آگاهی کشاورزان عزیز ناشی می شود چرا که باید امکان داشتن چشم انداز کلان و پیش بینی آینده و تطبیق با شرایط اقتصادی اقلیمی و غیره طی این سال ها فراهم می شد که متاسفانه این خلا ء بزرگ باعث شده امروز شاهد بروز این مشکلات شویم
  متاسفانه مدیریت منابع آبی طی این سال هادر صدر مسائل بوده که ارگان های مربوطه باید به علت قصور و سهل انگاری در این زمینه جوابگو باشند.
  البته با توجه به پتانسیل خوب زمین های کشاورزی بهار و همچنین متد ها و فن آوری های توسعه یافته راه حل هایی از قبیل تغییر محصول کشت در بهار و در کنار آن تلاش برای بازاریابی برای محصول جدید و یاجستجوی راهی برای باروری ابرها و سایر روش ها که بنده تخصصی در آنها ندارم می توان بهار را همچنان سرسبز نگه داشت.
 • کریمی رادپور :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۴۰
  باتشکر از موسسه ثمین به خاطر مطالب عالیشون.
 • مرتضی :
  در تاریخ ۱۷ امرداد ۹۲ ساعت ۰۱:۴۰
  سلام.طرح این مسئله چیزی است که همه مردم استان و مخصوصا شهرستان باید برای برون رفت از این بحران چاره ای بیندیشند
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر