شهرستان بهار

مجموعه جهاد کشاورزی باید پاسخ‌گو باشند

شناسه خبر: ۳۶۲۵
مجموعه جهاد کشاورزی باید پاسخ‌گو باشند

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان هم‌چنین به قطع برخی درختان در شهرستان‌های همدان از جمله شهرستان بهار اشاره کرد و گفت: اگر این درختان مثمر بوده مجموعه جهاد کشاورزی باید پاسخ‌گو باشند، هم‌چنین با توجه به این‌که دولت تدبیر و امید دغدغه اصلی‌اش حفظ محیط زیست است باید مسئولان از انجام چنین کار‌هایی خودداری کرده و تا حد امکان راهکارهای دیگر به جای قطع درختان ارائه دهند.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان به شعار روز جهانی محیط زیست اشاره کرد و گفت: روز جهانی محیط زیست با شعار «هفت میلیارد رویا، یک کره زمین، با احتیاط مصرف کنیم» گرامی داشته شده و 15 خرداد روز جهانی محیط زیست اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، "سیدعادل عربی" شنبه 16 خرداد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سازمان محیط زیست 10 راهکار ساده در این زمینه ارائه داده تا کره زمین به نوعی نجات یابد که از جمله آن می‌توان به یک روز گیاه‌خواری انسان‌ها اشاره کرد، چراکه اگر هر انسان یک روز گیاه‌خوار شود بسیاری از منابع زیستی حفظ می‌شود.

عربی ادامه داد: در صورتی‌که بلیت‌های سفر به صورت الکترونیکی خریداری شود و رفت و آمدها به صورت غیرحضوری انجام شود تاثیر گازهای گلخانه‌ای بر محیط زیست کمتر می‌شود.

وی از جمله راهکارهای دیگر نجات کره زمین را بر اساس برنامه‌های محیط زیست عدم استفاده از بطری‌های یکبار مصرف اعلام کرد و گفت: رفت و آمد کمتر به رستوران‌ها و رد و بدل شدن هر چه بیشتر ظروف یکبار مصرف موجب نجات کره زمین می‌شود، بنابراین بهتر است انسان‌ها کمتر به رستوران رفته و در منزل غذا بخورند.

وی به برنامه‌های هفته محیط زیست از شنبه 16 خرداد تا پایان هفته‌جاری اشاره کرد و افزود: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، افتتاح خط آنلاین سیمان هگمتان با حضور پرسنل محیط زیست، نشست مشترک محیط زیست با سمن‌های فعال محیط زیستی، امضاء تفاهم نامه محیط زیست با منابع طبیعی و شورای شهر همدان، اهدای خون اعضای پرسنل اداره‌کل در هفته‌جاری و بازدید فرمانداران و معاونان استاندار و تعدادی از خبرنگاران از منطقه حفاظت شده خانگرمز از جمله برنامه‌های هفته جاری است.

عربی یادآور شد: در سال‌جاری اداره‌کل محیط زیست تدوین برنامه 6 توسعه را در اولویت کاری خود قرار داده، هم‌چنین اجرای مطالعات مناطق تحت مدیریت نیز از دیگر اولویت‌های اداره‌کل محیط زیست است.

کدام واحدهای اقتصادی باید افزایش یابند؟

وی ادامه داد: افزایش واحدهای اقتصادی مجهز به سیستم پایش آنلاین و به‌روز رسانی طرح آمایش استان در حوزه محیط زیست از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار این مجموعه است.

مردم مسائل زیست‌محیطی را آموزش ببینند

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان آموزش مردم در مسائل زیست‌محیطی را از دغدغه‌های مهم محیط زیست برشمرد و گفت: باید برنامه‌ای قوی برای مردم برگزار کنیم تا خودشان به صورت خودجوش برای محیط زیست و آینده کره زمین دغدغه داشته باشند و دلسوزانه از محیط حفاظت کنند.

وی ادامه داد: در حوزه محیط زیست انسانی پسماند روستایی و نواحی حاشیه‌ای در جاده‌ها از جمله دغدغه‌ها و چالش‌های محیط زیستی همدان است که اگر مردم آگاهی و نسبت به حفاظت از محیط زیست دغدغه خاطر داشته باشند محیط زیست به خوبی حفاظت می‌شود.

وی استقرار صنایع ناهمگون با محیط زیست را یکی از نگرانی‌های محیط زیست دانست و گفت: انجام این گونه کارها نابودی تنوع زیستی را به دنبال داشته و زمینه جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها را فراهم می‌کند که این موضوع موجب تخریب محیط زیست و نابودی گونه‌ها می‌شود.

گرگ، گراز و انسان، حق با کدام است؟

عربی تعارض بین انسان و حیات وحش را از دیگر چالش‌های محیط زیست دانست و گفت: انسان‌ها به حریم حیوانات طی سال‌های گذشته تجاوز کرده و انتظار دارند حیوانات و وحوش با آنها کاری نداشته باشند، به همین علت در طول سال به ویژه در فصل بهار و ماه خرداد گاهی با حمله گرگ و یا گراز به انسان‌ها مواجه می‌شویم.

وی در بخش دیگری تعداد واحدهای صنعتی خدماتی و معدنی پایش شده را از ابتدای سال 93 تا کنون یک هزار و 277 مورد اعلام کرد و افزود: تعداد استعلامی که از اداره‌کل محیط زیست بابت استقرار واحدهای اقتصادی انجام شده از سال 93 تا کنون 407 مورد بوده و بر اساس ماده 188 قانون برای تسهیل امور اقتصادی و افزایش تولید داخل، تمامی واحدها نیاز به استعلام ندارند و تنها آمار موجود مربوط به واحدهای نیازمند تاییدیه محیط زیستی است.

وی با بیان این‌که از سال 93 تا کنون 54 واحد آلاینده محیط زیست در استان همدان به مراجع قضای معرفی شدند، گفت: پنج واحد نیز به عنوان واحدهای سبز محیط زیستی معرفی شدنده و "شیر پگاه" همدان نیز به عنوان واحد تولیدی برتر حافظ محیط زیستی در کشور معرفی شد.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان با بیان این‌که مجموعه محیط زیست تشخیص دهنده آلاینده بودن یک واحد بوده و شرکت شهرک صنعتی تعیین‌کننده واحد آلاینده نیست، گفت: از این تعداد واحدهای آلاینده که به دادگاه معرفی شدند 12 مورد تحت پوشش شرکت شهرک‌های صنعتی بوده که 6 مورد از آنها آلاینده هوا و 6 مورد نیز آلایندگی فاضلاب داشته‌اند و باید مشکلات خود را حل کنند.

وی گفت: واحد تولید فروسیلیس غرب مشکل زیست محیطی داشته و محکوم به پرداخت جریمه نقدی نیز شده است.

تالاب‌های رنجور و شاداب همدان و راه حل احیای آنها

عربی در بخش دیگری به وضعیت تالاب‌های استان همدان اشاره کرد و افزود: تالاب پیرسلمان مدتی پیش در خشکی به سر می‌برد، اما خوشبختانه در حال حاضر زنده و پویا بوده و می‌توان دو تالاب پیرسلمان و شیرین‌سو را به عنوان تالاب‌های شاخص و ارزشمند معرفی کرد، چرا که پرندگان مهاجر نیز در فصل بهار در این تالاب‌ها سکونت یافتند.

وی ادامه داد: در سال‌جاری افزایش تعداد قابل توجه جمعیت پستانداران را داشته‌ایم و یکی دیگر از سرشماری‌ها در هفته جاری انجام خواهد شد و نتیجه آن نیز از طریق سایت اعلام می‌شود.

وی در مورد تالاب آق‌گل گفت: امر مطالعاتی در مورد خشکی این تالاب و علت‌یابی آن انجام شد و در گذشته تصور بر این بود که حق‌آبه این تالاب از استان مرکزی تقبل نمی‌شود، در حالی‌که علت اصلی خشکی این تالاب بر اساس مطالعات انجام شده توسط کارشناسان خبره عرصه محیط زیست برداشت بی‌رویه آب در منطقه اعلام شده و پیش‌بینی می‌شود مشکل خشکی این تالاب به زودی حل نشود.

وی با بیان این‌که مشکل خشکی تالاب‌ها تنها مختص تالاب‌های استان همدان نیست، گفت: علت اصلی خشکی تالاب‌ها باید در سطح ملی بازنگری شده و بعد از علت‌یابی راهکار احیای هر یک از آنها ارائه شود. به عنوان مثال برخی تالاب‌ها وابسته به نزولات جوی هستند، اما متاسفانه در سال آبی گذشته شاهد کاهش چشم‌گیر نزولات جوی بودیم.

عربی با بیان این‌که تالا‌ب‌های آق‌گل، چم‌شور و وسج از سال 88 تا کنون در خشکی به سر می‌برند، ادامه داد: بخشی از منابع آبی تالاب آق‌گل از دشت کمیجان تامین می‌شد و از آن سال به بعد سالانه با کاهش 40 هزار میلیون مترمکعبی بیلان منفی آب مواجه بودیم که به این ترتیب بعد از مدتی ساهد خشکی تالاب آق‌گل شدیم.

وی تاکید کرد: تالاب چم‌شور وابسته به نزولات جوی بود که با کاهش میزان نزولات جوی شاهد خشکی این تالاب هستیم اما می‌توانیم تالاب پیرسلمان و شیرین‌سو که تالاب‌های فعال همدان هستند را به عنوان تالاب‌های ارزشمند معرفی کنیم.

وی گفت: در همدان 6 منطقه حفاظت شده محیط زیست و 12 منطقه شکار ممنوع داریم که این رقم نسبت به نرم میانگین کشوری بسیار کم است.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان هم‌چنین به قطع برخی درختان در شهرستان‌های همدان از جمله شهرستان بهار اشاره کرد و گفت: اگر این درختان مثمر بوده مجموعه جهاد کشاورزی باید پاسخ‌گو باشند، هم‌چنین با توجه به این‌که دولت تدبیر و امید دغدغه اصلی‌اش حفظ محیط زیست است باید مسئولان از انجام چنین کار‌هایی خودداری کرده و تا حد امکان راهکارهای دیگر به جای قطع درختان ارائه دهند.

وی گفت: مجموعه محیط زیست استدعا دارد مسئولان نسبت به موضوع محیط زیست دغدغه داشته باشند، چرا که قطع درختان چالش و بحران آب را تشدید کرده و خسارت جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت و ما حاضریم برنامه آموزشی مرتبط با حفظ محیط زیست برای مسئولان برگزار کنیم.

وی با بیان این‌که تا کنون به محیط زیست برای دریافت مجوز فعالیت یک واحد تولیدی با توجیه اقتصادی، هیچ فشاری وارد نشده، گفت: مجموعه محیط زیست بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری برای حفاظت از زیست طبیعی تعارف ندارد و خوشبختانه استاندار همدان نیز خودش دغدغه حفظ محیط زیست دارد و برای نگهداری و حفاظت نیز تلاش ویژه دارد.

استقرار صنعت فولاد در همدان صحیح نیست

عربی در ادامه استقرار برخی صنایع در داخل استان همدان را نادرست دانست و گفت: بهتر است برخی صنایع با توجه به وضعیت اقلیم منطقه در همدان مستقر نشوند که از جمله این صنایع فولاد است.

اختصاص 60 میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکل ریزگردهای غرب کشور

وی با بیان این‌که امسال 60 میلیارد تومان اعتبار برای جلوگیری از تشدید ریزگردها به استان‌های غربی کشور توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده، گفت: در این راستا می‌توان شاهد کاهش وجود ریزگردها بر فراز غرب باشیم اما باید بدانیم که چندین عامل انسانی موجب وقوع ریزگرد می‌شود که باید رعایت شود و از جمله آن عدم برداشت بی‌رویه از منابع آبی و عدم کاشت محصولات آب‌بر است.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد: در سال 94 نیز وضعیت وجود ریزگردها در همدان دو برابر کل سال 93 بوده است ،به گونه‌ای که در سال 93 نیز تنها 6 روز شاهد وجود ریزگرد بر فراز آسمان استان بودیم که از این تعداد تنها چهار روز در حالت هشدار بود اما از ابتدای امسال تا کنون 12 روز شاهد وجود ریزگرد در آسمان استان بودیم که دو روز در حالت هشدار قرار داشتیم.

تخریب دشت میشان، تخلف اعلام شد

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان علت تخریب دشت میشان همدان را تخلف هلال احمر اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، عربی در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که علت تخریب دشت میشان و وجود مصالح ساختمانی در این منطقه چیست؟ گفت: این مساله، موضوعی محیط زیستی بوده اما دشت میشان تحت پوشش مجموعه منابع طبیعی است، به طوری‌که مدتی قبل مجموعه هلال احمر برای استقرار امداد کوهستانی مجوزهای لازم را از این مجموعه دریافت کرده و اقدام به بردن مصالح برای امر ساخت و ساز کرده است.

وی ادامه داد: کارشناسان منابع طبیعی با بررسی‌های انجام شده دریافتند مجموعه هلال احمر در منطقه مورد نظر اقدام به حفاری نکرده و در منطقه‌ای دیگر فعالیت ساخت و ساز خود را آغاز کرده است که در حال حاضر با شکایت‌های انجام شده این امر متوقف شده تا تعیین تکلیف شود.

وی اضافه کرد: مجموعه هلال احمر برای امر ساخت و ساز امداد کوهستان 12 در 7 متر به عمق سه متر نیز اقدام به تخریب کرده و در حال حاضر کار آنها متوقف شده است.

از رودخانه عباس آباد چه خبر؟

وی در بخش دیگری به وضعیت رودخانه عباس آباد اشاره کرد و گفت: واحدهای کوچک در مسیر این رودخانه از جمله رستوران‌ها اخطارهای لازم را دریافت کرده‌اند و به زودی باید نسبت به رفع مشکلات زیست محیطی و آلودگی فاضلاب‌ها اقدام کنند.

وی به کشتار سگ‌های بی‌سرپرست اشاره کرد و گفت: مجموعه محیط زیست با هر گونه کشتار حیوان صاحب‌دار و بلاصاحب مخالف است، و باید در این راستا در موارد خاص که متولیان امر مجبور به کشتار سگ می‌شوند به گونه‌ای ترحم‌آمیز آنها را کشتار کنند تا حیوان دچار زجر و اذیت نشود.

وی گفت: به‌زودی مرکزی برای کشتار سگ‌های بی‌سرپرست در همدان راه‌اندازی می‌شود تا آنها ابتدا بی‌هوش و سپس کشته شوند، البته این امر نباید به گونه‌ای باشد که تمامی سگ‌های بی‌صاحب مورد کشتار قرار گیرند و تنها باید در موارد خاص و شرایط اضطراری که مجبور به کشتار سگ هستند، این امر انجام شود.

12 سمن محیط زیست در همدان ثبت شده است

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان در بخش دیگری از ثبت 12 سازمان مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست در استان خبر داد و گفت: این سمن‌ها نماینده خود را تعیین کرده و با مجموعه محیط زیست ارتباط دارند، البته اعضای این سمن‌ها اکثرا فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست هستند که نیازی به امر آموزش ندارند و برنامه‌های اثرگذار زیست محیطی برگزار می‌کنند و امسال سازمان محیط زیست اعتباری برای این سمن‌ها در نظر دارد.

عربی هم‌چنین به برگزاری سیرک بدون حیوانات در همدان اشاره کرد و گفت: استان همدان به عنوان اولین استان اجراکننده این سیرک بوده و در این راستا انجمنی در قالب حمایت از حقوق حیوانات در همدان راه‌اندازی شده که اعضای این انجمن علاقمندان محیط زیست هستند.

حیات وحش همدان به تصویر کشیده شد

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: ساخت مستند سفر به آمادایی از دیگر کارهای بسیار ارزشمند مجموعه محیط زیست بود که در سطح ملی بسیار مورد تقدیر قرار گرفت و در این مستند حیات وحش استان همدان به تصویر کشیده است.

وی از برگزاری برنامه‌های آموزشی ویژه دانش‌آموزان در حوزه محیط زیست خبر داد و گفت: در این راستا با مجموعه آموزش و پرورش تفاهم نامه‌ای بسته شده تا دانش‌آموزان در دوران تحصیل بتوانند از محیط زیست حفاظت کرده و آموخته‌ها را به دیگران انتقال دهند.

معرفی 29 شکارچی متخلف به دادگاه

عربی در ادامه با اشاره به شکارچیان متخلف افزود: از ابتدای سال 93 تا کنون 29 نفر شکارچی غیرمجاز که اقدام به شکار و صید کرده بودند به دادگاه معرفی شده‌اند هم‌چنین تعداد مدارک جرم ثبت شده در این مدت 39 مورد بوده است.

وی ادامه داد: تعداد پرنده‌های کشف شده به صورت لاشه و زنده از ابتدای سال 93 تا کنون 57 مورد بوده و تعداد پستانداران لاشه و زنده نیز هفت مورد بوده است.

تشی، خرگوش و پستانداران شاخص در امان نیستند

وی شکارهای غیرمجاز در استان همدان را یکی از معضلات بزرگ محیط زیست استان برشمرد و گفت: اکثر این شکارچیان غیرمجاز از استان‌های کرمانشاه، کردستان و استان‌های همسایه به همدان می‌آیند و تنوع زیستی منطقه را به خطر می‌اندازند و بیشتر آنها اقدام به شکار تشی، خرگوش و پستانداران شاخص می‌کنند.

وی گفت: در سال 93 نیز 73 نفر شکارچی متخلف غیربومی دستگیر شدند که اقدام به شکار غیرمجاز کرده بودند، در حالی‌که در سال‌های گذشته شکار برخی موجودات به علت اضطراب‌های زیست محیطی طبیعت ممنوع اعلام شد و تنها صید برخی پرندگان آن هم برای مدتی خاص مجوز دریافت شد، اما متاسفانه این شکارچیان هیچ توجهی به هشدارهای محیط زیست نداشته و اقدام به شکار غیرمجاز می‌کنند.

افزایش چهار برابری اسلحه‌های شکاری از سال 92 به بعد

وی یادآور شد: با وجود عدم صدور مجوز و پروانه صید، تعداد اسلحه‌های شکاری از سال 92 به بعد چهار برابر شده است.

عربی خاطرنشان کرد: قاتل شهید "عبدالله یاری" سه تن از شکارچیان غیرمجاز بودند که از استان‌های اطراف به همدان آمده بودند که به یک سال و نیم حبس محکوم شدند هم‌چنین نفر اصلی بعد از یک سال و نیم حبس به اعدام محکوم شد.

فارغ‌التحصیلان محیط زیست در بخش‌های خصوصی کار کنند

وی با بیان این‌که اعتبارات سازمان محیط زیست برای جذب نیرو بسیار محدود است، گفت: فارغ‌التحصیلان این رشته بهتر است بعد از فارغ‌التحصیلی وارد فعالیت در بخش‌های خصوصی شوند، چرا که یکی از اهداف دولت تدبیر و امید کوچک‌سازی دولت و واگذاری امور به بخش خصوصی است و امکان استخدام نیرو در این سازمان بسیار محدود است.

به وضعیت معیشتی محیط‌بانان رسیدگی شود

وی در پایان به وضعیت معیشتی محیط‌بانان اشاره کرد و گفت: این قشر بسیار زحمت‌کش بوده و اگر مشکلات معشیتی و امور درآمدی آنها اصلاح نشود امکان متضرر شدن طبیعت وجود دارد، چرا که محیط‌بانان درگیر امور معیشتی شده و به خاطر وجود مشکلات نمی‌توانند در کار تمرکز لازم را داشته باشند، در این راستا انتظار می‌رود مسئولان مربوط رسیدگی و همکاری لازم را برای تسهیل امور معشیتی و افزایش حقوق آنها برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر