شهرستان بهار

صادرات سیب‌زمینی از همدان ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون لیتر آب خورد

شناسه خبر: ۳۷۶۴
صادرات سیب‌زمینی از همدان ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون لیتر آب خورد

در شرایطی که استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است سال گذشته ۳ هزار و ۳۷۹ تن سیب‎زمینی از این استان به سایر کشورها صادر شد که برای تولید آن بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۰ هزار لیتر آب مصرف شده است.

به گزارش خبرنگار نشاط شهر به نقل از تسنیم همدان ، سال گذشته 3 هزار و 379 تن سیب‎زمینی به ارزش یک میلیون و 486 هزار و 582 دلار از گمرک همدان به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی بویژه عراق و افغانستان صادر شده است.

ارزش هر کیلوگرم سیبزمینی صادراتی استان همدان به صورت میانگین 0.4 دلار برآورد شده است؛ یعنی اگر 2.5 کیلوگرم سیب زمینی را با هزینههای آب، کشت، تولید، برداشت، کارگر، بستهبندی و حمل ترانزیتی صادر کنیم تنها یک دلار برای کشور ارزآوری دارد.

سال گذشته قیمت سیب‎زمینی در بازار داخلی بین 1000 تا 3000 تومان نوسان داشت و این در حالی است که قیمت پایه صادراتی آن در سال گذشته هزار و 320 تومان بود.

البته در اواخر سال گذشته به سبب تولید بیش از حد سیب‎زمینی در استان همدان، قیمت سیب‎زمینی حتی به 700 تومان کاهش پیدا کرد که البته ورود تولیدات سایر استان‎ها به همدان نیز سبب این موضوع شده بود.

برای تولید هر کیلوگرم سیب زمینی به طور متوسط حدود 860 لیتر آب مصرف میشود؛ یعنی صادرات 3 هزار و 379 تن سیبزمینی در سال گذشته برای استان همدان 2 میلیارد و 907 میلیون لیتر آب خورده است و این همان فاجعهای است که باید مراقب آن باشیم.

این همه آب میتوانست صرف تولید محصولات استراتژیک و درآمدزا تری شود که آب کمتری مصرف میکنند و صادرات هر کیلوگرم آنها چندین برابر بیشتر برای استان درآمدزاست و یا اینکه از مصرف این میزان آب در راستای ذخایر کشور جلوگیری میشد.

در شرایطی که استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است شاهد مصرف 90 درصدی آب در بخش کشاورزی استان هستیم که متاسفانه راندمان آب در این بخش نیز 30 درصد است که به هیچ وجه مطلوب نیست.

رئیس سازمان صنعت‎، معدن و تجارت همدان اظهار داشت: سال گذشته در بخش کشاورزی 36.7 میلیون دلار کالا از گمرک همدان و 166.1 میلیون دلار از سایر گمرکات صادر شده است.

حمیدرضا متین عنوان کرد: میزان کل صادرات این بخش به 204 میلیون دلار رسیده که نسبت به هدفگذاری صورت گرفته که 350 میلیون دلار بوده 58 درصد تحقق یافته است.

وی تصریح کرد: کشمش با صادرات 76.5 میلیون دلار، سیبزمینی به ارزش 47.8 میلیون دلار، انواع خشکبار به ارزش 29.2 میلیون دلار، جو به ارزش 12.8 میلیون دلار، انواع فرآوردههای لبنی به ارزش 7.5 میلیون دلار مهمترین کالاهای صادراتی بخش کشاورزی در سال گذشته بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به اینکه 3 هزار و 379 تن سیب‎زمینی سال گذشته از گمرک همدان به سایر کشورها صادر شده است، باین کرد: صادرات سیب‎زمینی 1.08 درصد از کل صادرات استان همدان را شامل می‏شود.

وی عنوان کرد: همچنین در سال 92، 3 هزار و 579 تن سیب‎زمینی به ارزش 942 هزار و 578 دلار از گمرک همدان به سایر کشورها صادر شده بود که در سال 93 با افزایش مواجه شد.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر