شهرستان بهار

رئیس جهاد کشاورزی همدان خبر داد :

استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در 41 درصد از اراضی همدان

شناسه خبر: ۴۲۶۸
 استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در 41 درصد از اراضی همدان

شهرستان بهار با 53 درصد و شهرستان ملایر با 31 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین مناطق دارای اراضی در استان هستند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از فارس، علیرضا رنجبرضرابی ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی با تأکید بر لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: در این راستا یکی از اهداف جهاد کشاورزی، تأمین امنیت غذایی در اقلام راهبردی و اساسی است.

وی افزود: استان همدان با 1.7 میلیون نفر جمعیت و با وسعت 19 هزار و 491 کیلومتر با 9 شهرستان، 29 شهر، 25 بخش، 73 دهستان و یکهزار و 73 روستا با 1.2 وسعت کشور 2.4 درصد از جمعیت کشور را در خود جا داده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان به گزارشی از وضعیت جهاد کشاورزی استان پرداخت و گفت: یکی از نکات بسیار مهم، درصد کاربری اراضی است که استان همدان پس از اردبیل در این خصوص در رده دوم قرار دارد.

وی افزود: شهرستان بهار با 53 درصد و شهرستان ملایر با 31 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین مناطق دارای اراضی در استان هستند.

رنجبرضرابی وسعت کل استان را یک میلیون و 9 هکتار دانست و اظهار کرد: از این مقدار 907.5 هزار هکتار آن منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه 650 هزار هکتار زیر کشت قرار دارد، افزود: از این مقدار 250 هکتار کشت آبی و مابقی آن مربوط به کشت دیم است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان 142 هزار بهرهبردار دارد که 28 درصد از آنها در استان اشتغال دارند و هم اکنون 4.9 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان تولید شده است.

رنجبرضرابی ادامه داد: از این تعداد بهرهبردار در استان 121 هزار بهرهبردار زمین کشاورزی دارند؛ یعنی بیش از 60 درصد بهرهبردارها دارای زمین کشاورزی کمتر از پنج هکتار را شامل میشود و 21 درصد از بهرهبردارها بین 5 تا 10 هکتار زمین کشاورزی دارند.

وی در این خصوص اظهار کرد: هشت درصد از بهرهبردارها نیز بیش از 20 هکتار زمین دارند که یکی از مشکلات اساسی و عمده بخش کشاورزی استان است.

*64 هزار نفر از بهرهبرداران همدان بیسواد هستند

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان، بهرهبرداران بالای 60 سال 34 درصد و بالای 40 سال 24 درصد هستند که نشان میدهد 77 درصد از کشاورزان استان سن بالایی دارند.

وی افزود: تعداد 64 هزار نفر از بهرهبرداران کشاورز استان بیسواد هستند و 79 هزار بهرهبردار باسواد هستند و کمتر از سه درصد از بهرهبرداران کشاورزی استان دارای تحصیلات عالی مرتبط و یا غیرمرتبط دارند.

رنجبرضرابی به ارزشافزوده کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: استان همدان پس از کار خدماتی در بخش کشاورزی با 19.6 درصد بالاترین ارزشافزوده را دارد.

وی با بیان اینکه همدان در میان استانهای همجوار 2.5 برابر ارزشافزوده دارد که نشاندهنده این است که در مدت 10 سال منتهی به سال 90 ارزشافزوده در استان کاهش نداشته است، تأکید کرد: در مقایسه سرانه تولید ناخالص داخلی استان همدان جزء استانهای رده پایین در این خصوص بوده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: تولیدات کشاورزی استان همدان 4.9 میلیون تن بوده که رتبه نهم کشور را داریم، در محصولاتی چون سیبزمینی، گردو و سیر در کشور رتبه نخست را داراست.

وی به برخی از برنامههای سازمان کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: یکی از برنامهها در این سازمان اصلاح ساختار مدیریتی بخش کشاورزی بوده که شامل کاهش 57 درصدی نیروی انسانی در این بخش بوده است.

رنجبرضرابی ادامه داد: یکی دیگر از برنامهها مدیریت بحران آب در کشاورزی بوده که سه فضای مدیریت تأمین آب، مصرف و انتقال آب در این خصوص ایجاد شده است و در سیستم آبیاری از سال 89 تاکنون رشد 53 درصدی را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه 41 درصد از کشاورزی استان به صورت نوین آبیاری میشود، افزود: این درصد در میانگین کشوری 15 درصد است که این نشان از توانمندی استان همدان در بخش کشاورزی است.

*رشد 19 درصدی در اجرای برنامه عملیات و نوسازی اراضی

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: استان همدان در اجرای برنامه عملیات و نوسازی اراضی نیز رشد 19 درصدی داشته است.

وی گفت: در بخش کشاورزی حفاظتی نیز تا پایان سال گذشته 90 هزار هکتار اجرا شده که موجب صرفهجویی در ادوات و کیفیت محصول کشاورزی میشود.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز اظهار کرد: مدیران بخش کشاورزی باید زمینه افزایش و بهبود محصولات کشاورزی را ایجاد کنند.

حجتالاسلام حسن عالمی ادامه داد: افزایش محصولات کشاورزی بر روی زندگی مردم جامعه تأثیرگذار است، چراکه این کار موجب رونق کشاورزی به خصوص در میان فارغالتحصیلان این رشته میشود.

وی تأکید کرد: باید کشاورزان ما جزء اقشاری باشند که از تولید درآمدها بهره بیشتر ببرند که این مدیریت مدیران ما را در این خصوص میطلبد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر