شهرستان بهار

اتاق عمل بیمارستان ها و حجاب لگدمال شده زنان

شناسه خبر: ۴۶۰۳
اتاق عمل بیمارستان ها و حجاب لگدمال شده زنان

متاسفانه به سبب سهل انگاری مسئولین بیمارستان ها، ارزش حجاب زنان تحت عمل جراحی، به کلی نادیده گرفته می شود.

مطلبی که در اینجا می نویسم، اندکی تلخ و ناراحت کننده است و قطعاً موضع گیری هایی را به دنبال خواهد داشت. با این حال، نمی­توانم از این وضعیت به سادگی عبور کنم.

متن خود را با یک سوال آغاز می کنم: آیا تا به حال راه­تان به اتاق عمل افتاده است؟ سوال بعدی را از خانم ها می­پرسم: آیا تا به حال به اتاق عمل رفته ­اید؟

درد دل یک خانم: چند وقت گذشته، بر اساس نظر پزشک در بیمارستان ........ بستری شدم. برای اولین بار بود که برای عمل بستری می شدم. ساعت 9 صبح، بسته لباسی به من دادند که شامل لباس بلند با یک کلاه بود و از من خواستند تا آن را به تن کنم. دقت کردم دیدم، در بین این بسته البسه، شلوار وجود ندارد. وقتی لباس را بر تن کردم، از زانو به پایین عریان بود. به ناچار، وضعیت را تحمل کردم و در دل خودم گفتم این­جا همه خانم هستند و پزشک من نیز خانم است، پس ایرادی ندارد. ساعت 10، پرستار من را برای اتاق عمل احضار کرد. هنگامی که وارد اتاق عمل وارد شدم. کاملاً متحیر شدم. یک خانم و دو آقا در آن جا حضور داشتند. بعداً متوجه شدم، این ها مسئولین بیهوشی هستند. ظاهراً من باید از ناحیه نخاع، بی هوشی موضعی می­شدم. بالجبار، یکی از آقایان با تزریق داروی بی­ حس کننده، پایین تنه من را بی حس کرد. تا این قسمت را با زجر فراوان تحمل کردم. اما در ادامه، وضعیت بسیار ناراحت کننده تری را تجربه کردم. در مرحله عمل، به گفته خودشان با یک پرده کوتاه ( 1 در 1 متر)، اتاق عمل از اتاق بی هوشی جدا شد. مثل این بود که از طریق یک پرده با ابعاد کم (به عرض بدن من)، پایین تنه من در بخش عمل و بالاتنه در بخش بی هوشی قرار می­گرفت. واقعاً مایه­ ی تمسخر بود. بالاخره، من تحت عمل جراحی توسط پزشک خانم قرار گرفتم، با این حال، مسئولین بی هوشی آقا، بالای سر من بودند و نظاره ­گر بودند. نمی­توانم بیشتر از این، مطلب را بیان کنم. فقط می­توانم بگویم، مسئولین بی هوشی آقا، تا انتهای عمل و در مرحله ریکاوری، نظارهگر وضعیت عریان من بودند و من نمی­دانستم دغدغه­ بیماری و عمل جراحی را داشته باشم و یا حجاب مطرود شده ­ام.

سوال از شما: آیا می­دانید، چه تعداد عمل با این شرایط انجام می شود؟ (بسیار زیاد) متاسفانه این تنها یک نمونه است. موارد متعددی از این وضعیت­های تاسف بار در بیمارستان ها رخ می­دهد.

تصور می­کنید، به چه دلیل، بیشتر مردم از این شرایط آگاه نیستند و این وضعیت اصلاح نمی­شود؟ (چون بیماران خانم به خود می­گویند من تنها این عمل را داشته ­ام و به امید خدا تا آخر عمر، این وضعیت را تجربه نخواهم کرد و به سبب حیا از مطرح کردن آن و شکایت صرف­ نظرمی­کنند)

پس اشکال در کجاست؟

دو موضوع مطرح است: 1) حجاب و حیای زنان که بی ارزش می­شود و 2) قوانین بیمارستان و اهمیت حیات

از این دو مورد، کدام یک برتری دارد: بر اساس اصول اخلاقی و اصول اسلام، پوشش و حجاب بسیار با اهمیت است و دستورات دینی ما بیان گر این هستند که در این امر باید توجه زیادی شود. اما بر اساس اصول اصول بیمارستان، زندگی و حیات یک زن اهمیت بیشتری از حجاب او دارد.

چاره کار کجاست؟ چاره کار بسیار ساده است: 1) پوشش بدنی را کامل کنند، 2) حریم زن و مرد تا حد امکان رعایت شوند، 3) در اتاق عمل، حدالمقدور از پزشکان، مسئول بی هوشی و ... خانم استفاده شود ، 4) محل بی هوشی و اتاق عمل را با پرده ­ای با ابعاد بیشتر جدا کنند و ....

من این سوال را با تعجب بسیار از خودم می­پرسم، آیا همین راه حل های ساده (که من آن­ها را مطرح کردم)، را مسئولین بیمارستان­ها نمی­توانند ارائه و اعمال کنند. تا به این ترتیب، حجب و حیای زنان محفوظ شود و دغدغه زنان در اتاق عمل و دیگر بخش­ها، صرفاً معطوف بیماری خودشان شود؟

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • نام: :
  در تاریخ ۱۱ اسفند ۹۶ ساعت ۱۳:۲۵
  اگه هم بخوای اعتراض کنی میگن برای اینا عادی شده یعنی واقعا این چیزا عادی شده مگه ما در جامعه ای زندگی نمیکنیم که همیشه به حفظ حجاب و پوشش اهمیت میدن پس چرا تو اتاق عمل نه؟؟؟ یعنی اونقدر براشون عادی شده که اگه خودشون هم نیاز به عمل جراحی داشته باشن، براشون اصلا حضور جنس مخالف اهمیت نداره؟ قبول کردنش سخته پس چرا باید هرجور که دلشون میخواد با بیماراشون برخورد کنند هیچ کسی هم نیست که رسیدگی کنه البته اینو هم بگم که تو خیلی از بیمارستانا رعایت میشه ولی در بعضی از بیمارستانا وضعیت واقعا زشت و زننده هست بالاخره در هرجایی آدم ناجور پیدا میشه حتی در محیط بیمارستان
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر