شهرستان بهار

همدان پلی برای پیوند شرق و غرب

شناسه خبر: ۵۱۶۲
همدان پلی برای پیوند شرق و غرب

امضای پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری بین همدان و ارفورت آلمان: روز گذشته بود كه هيأت رسمي از آلمان وارد همدان شد و به خاطر نقاط مشترك بين شهرهاي همدان و «ارفورت» آلمان در صنعت توريسم، كشاورزي و شهر سبز، با شهردار و معاونان همتای خود پای میز مذاکره نشستند تا، پيش‌تفاهم‌نامه‌ای امضا کنند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان پیام، همانطور كه پیش از این استاندار وعده هایی مبنی بر باز شدن راه هیأتهای خارجی به همدان داده بود، شهردار همدان هم زمينه را فراهم کرد تا اين رفت وآمدهاي بين المللي آغاز و ادامه یابد.
هفته پيش بود كه هيأتي از سوئيس وارد همدان شد، ديروز از آلمان، آخرهفته هيأتي از روسيه و خرداد ماه هم هیأتهایی از چین و کره وارد همدان خواهند شد. این یعنی تلاشها و وعده ها در حال عملیاتی شدن هستند ولی به بار نشستن آنها هدف اصلی ایران و استان همدان است که باید در طول مذاکرات و مراحل پس از آن با دقت و مطالعه پیش رفت.
از آنجا كه همدان پايلوت شهر سبز است و از سوي مجمع جهاني شهرهاي اسلامي، همدان با اين عنوان معرفی شده و به همت شهرداري نیز به سمت صنايع سازگار با محيط زيست ميرويم و شهر «ارفورت» هم شهر سبز معرفي شده و در تكنولوژيهاي مدرن و بازيافت پسماند جزو شهرهاي پيشرفته به حساب میآید و حرف براي گفتن دارد، ميتواند تفاهمنامه ها به نفع هر دو شهر باشد و همدان در این میان با استفاده از سرمایه گذاری آلمانیها در زمینه تکنولوژیهای شهر سبز و پسماند به مورد نیازهای خود دست یابد.
در این جلسه شهردار ارفورت حضور نداشت و به خاطر کنسل شدن سفرش، به دلیل بروز مشکلات شخصی، در نامهای رسمی از شهردار همدان عذرخواهی کرد اما مصطفي رسولي، شهردار همدان، در جلسهای که هيأت 8 نفره آلماني متشكل از مديران بخشهاي مختلف شهرداري شهر «ارفورت» آمده بودند و پس از آن با معاونان همتاي همداني خود پشت ميز مذاكره نشستند، برخي زمينهها مانند شهر الكترونيك، ساخت نيروگاههاي خورشيدي، توسعه گردشگري، توسعه حملونقل ريلي، حملونقل برونشهري، خريد اتوبوس و تاكسي هيبريدي و راه اندازي پسماند و بازيافت را كه مورد نياز همدان و جزو تواناييهاي شهر ارفورت است را موارد مذاکره نام برد و قرار شد پس از مذاکرات لازم معاونان بخشهای مرتبط شهرداری همدان با آلمانیها پيش تفاهم نامه هايي امضا کنند كه رسولي ابراز اميدواري كرد بزودي اين پيشتفاهمنامهها به تفاهمنامه تبديل شوند.
در اين جلسه رسولي گفت: از يك ماه پیش مقدمات اين سفر آماده شده بود و با توجه به اينكه همدان و ارفورت مشتركاتي در برخي زمينه ها مانند محور توسعه بودن صنعت توريسم و كشاورزي و شهر سبز دارند ميتوانيم همكاريهاي خوبي داشته باشيم و با توجه به اينكه همدان پتانسيل بالايي در شهر سبز دارد اميدواريم بتوانيم در بخش سرمايهگذاري، فناوريهاي شهر الكترونيك را وارد همدان كنيم.
كامران گردان، سخنگوي شوراي شهر همدان هم گفت: همدان در بخشهاي پسماند به خصوص تفكيك زباله و تنديسهاي شهري احتياج به بازنگري دارد هرچند كه اخيراً سعي كردهايم علم و تجربه را با هم تلفيق و از شهرهاي توسعهيافته در اين زمينهها الگوبرداري كنيم اما هنوز به تكنولوژي و تغييراتي نياز داريم.
با توجه به اينكه يكي از هيأتهاي همراه طراح اِلمان و معمار شهري و همچنین طراح ميدان امام(ره) همدان هم كارفريش آلماني بود، گردان پيشنهاد داد تا توسط هنرمند حاضر اِلماني در ميدان امام(ره) ساخته شود كه در ادامه «پيتر زايس» مديرعامل شركت انرژي و بازيافت پسماند و آبرساني ارفورت نيز اعلام آمادگي كرد.
زایس وقتي سخنانش را آغاز كرد از توانمنديهاي شهر ارفورت در زمينه تكنولوژيهاي مدرن و بازيافت پسماند و محيط زيست صحبت كرد و گفت: به خاطر اهميت محيط زيست 20 سال است كه معادن زغال سنگ از استان ارفورت جمعآوری شده و از آن تاريخ به بعد از طريق گاز، باد و انرژي، برق و گرماي مورد نياز را توليد ميكنيم.
كارستن گلوريا، عضو شوراي شهر ارفورت و يكي از سياستمداران آلماني هم گفت: «آندرس بازوين» سرشهردار شهر ارفورت از 6 سال پيش راه صلح و گفتمان را با ايران انتخاب كرده چون نظرمان بر اين است كه همدان شهري است كه مناسب اينگونه گفتمان است و كانون اديان بوده و نقش مهمي در دين شیعه ايفا كرده است. ما اين حقايق را به فال نيك ميگيريم و فكر ميكنيم كه همدان ميتواند پلي براي پيوند غرب و شرق باشد.
جشنواره بزرگداشت باباطاهر در آلمان برگزار شود
مدیرعامل خانه ایران در وایمار آلمان هم که این هیأت را همراهی میکند، افزود: اجرای طرح بازیافت پسماند توسط آلمانیها کاری شدنی است ولی هدف این است که وارد کار عملیاتی و به عبارتی مدیریت جهادی شویم.
پیروزان محبوب بیان کرد: سالهاست علاقمند انتقال تجربیات شهر ارفورت به همدان هستیم و آمادهایم تفاهمنامههای همکاری در زمینهها آبرسانی، انرژی، سرمایهگذاری، فرهنگی، معماری و بازیافت پسماند و تولید انرژی از این طریق را منعقد کرده و با تهیه پیشنویسی به انجام امور اولیه بپردازیم.
وی در ادامه پیشنهاد داد که همدان میتواند با برگزاری جشنوارههایی همچون بزرگداشت باباطاهر و برگزاری نمایشگاههای صنایعدستی در آلمان نسبت به جذب گردشگر و به دست آوردن ثروت از این طریق اقدام کند.
مدیرعامل خانه ایران در آلمان اظهار امیدواری کرد که در مدت زمان اقامت 2 روزه این هیأت در همدان، به اجماع رسیده و تهیه پیشنویسهای همکاری را به مرحلهای برسانند.
در پایان این مراسم شهردار همدان و معاون شرکت خدمات شهری ارفورت هدایایی رد و بدل کردند. به طوری که همدانیها سفال و چرم و کتاب همدان را هدیه دادند و طرف مقابل یک مدال افتخار طلایی که نشان دوستی آلمانیهاست به همراه سردیسی از گوته، شاعر و فیلسوف معروف آلمانی را اهدا کردند.
همچنین تیشرت تیم فوتبال "TEAG" حاوی امضای همه بازیکنان به فوتبالیستهای همدانی اهدا شد و برای انجام یک بازی دوستانه از تیم همدان به آلمان دعوت کردند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر