شهرستان بهار

داوران شورای جهانی صنایع دستی، لالجین را قضاوت می كنند

شناسه خبر: ۵۲۵۹
داوران شورای جهانی صنایع دستی، لالجین را قضاوت می كنند

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: گروهی از داوران شورای جهانی صنایع دستی در نیمه اردیبهشت ماه به منظور بازدید و قضاوت برای انتخاب لالجین به عنوان نامزد كسب عنوان شهر جهانی سفال به همدان سفر می كنند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، علیرضا قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گروه داوران شورای جهانی صنایع دستی متشكل از چهار نفر از كشورهای هند، عمان، استرالیا و كویت می باشند كه در 14 و 15 اردیبهشت ماه به همدان می آیند.
وی بیان كرد: شورای جهانی صنایع دستی از سال 2014 شهرهایی را كه در دنیا در حوزه صنایع دستی ویژگی خاصی دارند، بررسی و ثبت می‎كند تا این ویژگیها در سطح دنیا معرفی شوند.
وی با اشاره به اینكه شهرهای مختلف دنیا باید استانداردهایی را برای ثبت داشته باشند، گفت: سال گذشته تبریز و اصفهان به عنوان دو شهر از ایران موفق به گرفتن عنوان شهر جهانی فرش و صنایع دستی شدند.
قاسمی با اعلام اینكه برای سال 2016 پروندههای بسیاری در داخل كشور تشكیل شده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران پروندههای تشكیل شده را مورد بررسی قرار داد و در نهایت پرونده لالجین را به عنوان شهر سفال و مشهد را به عنوان شهر سنگهای قیمتی برای معرفی به شورای جهانی صنایع دستی انتخاب كرده است.
معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان بیان كرد: 90 درصد امور مربوط به ثبت جهانی لالجین به عنوان شهر سفال انجام شده است و پرونده لالجین به عنوان شهر جهانی سفال ابتدا باید در شورای صنایع دستی آسیا - اقیانوسیه و در نهایت در شورای جهانی صنایع دستی تصویب شود كه این فرآیند تا شهریورماه به طول میانجامد.
قاسمی با بیان اینكه ثبت جهانی شهر لالجین تاثیر بسزایی بر توسعه گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغالزایی و توسعه صادرات صنایعدستی دارد ادامه داد: همزمان با سفر هیات داوران كلیه فروشگاه ها این شهر اجناس خود را با 25 درصد تخفیف عرضه می كنند.
لالِجین یكی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان بوده، به عنوان مركز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده است.
80 درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری، سرامیك كاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینهها، بستهبندی، خرید و فروش محصولات سفالی اشتغال دارند.
لالجین از مراكز عمده ساخت سفال و سرامیك ایران و جهان به شمار میرود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیك ایران به بسیاری از كشورهای دیگر صادر میشود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر