شهرستان بهار

رمضان ماه میهمانی خداست، خود را برای میهمانی خدا آماده کنید

شناسه خبر: ۵۵۰۰
رمضان ماه میهمانی خداست، خود را برای میهمانی خدا آماده کنید

​خداوند سبحان را سپاسگزاریم که یکبار دیگر توفیق درک ماه مبارک رمضان را به ما ارزانی فرمود و بار دیگر ما را مهمان خود کرد در ماهی که افضل ماه هاست و ایامش افضل ایام هاست و شبهایش افضل شبهاست و اوقاتش افضل اوقات است.

ماهی که در آن نفس هایمان تسبیح،خوابمان،عبادت و دعایمان مستجاب است و چه مهمانی با شکوهیست.

روزه ی این ماه حکمت های فراوانی دارد:از جمله درک گرسنگی و تشنگی قیامت،درک حال فقرا و مستضعفان جامعه،محبت به بستگان و یتیمان و پا برهنگان و... .

اما حکمت های این ماه مبارک در حکمت های فوق خلاصه نمیشود،حکمت های دیگری نیز هستند که هر انسان بی غرض و حق طلبی را به تامل و تحسین می کشاند.

اگر در این ماه منع میشویم از خوردن و آشامیدن علاوه بر اینکه محرومان را درک میکنیم و علاوه بر اینکه متذکر تشنگی و گرسنگی قیامت میشویم یک توقفی است بر انسان تا نگاه کند به طعام خود

فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ

و ببیند از چه راهی آنرا بدست آورده است،حرمت و حلّیت آنرا متوجه باشد،متوجه حقوق پایمال شده اعم از حق الناس،حق امام معصوم و حق الله باشد و یا کمی متوجه حرص و آز خود در طعام و مادیات باشد که آیا واقعا این همه وله برای انسان خروج از انسانیت نیست و غوطه ور شدن در حیوانیت محسوب نمیشود؟

آری،انسان تا زمانی که در گود است متوجه اعمال خود نیست اما همینکه می ایستد و از خارج گود به حرکات و سکنات خود مینگرد متوجه زشتی وقبح اعمال خود میشود.

اگر در این ماه دستور به حفاظت از چشم،گوش،زبان،اعضا و جوارح میشویم تا مبادا خدای ناکرده حرامی را بنگریم و یا حرامی را بشنویم و یا اینکه حرامی را به زبان آوریم و بر خلاف حق و حقیقت سخن نگوییم و یا حرامی را مرتکب نشویم علاوه بر نجات اخروی دارای پیامیست و آن اینکه لحظه ای بایستیم و درنگ کنیم تا ببینیم چگونه افسارخود را به دست نفس داده ایم و او هر گونه که دوست دارد می تازاند و تا ببینیم چه چیزهایی را با این اعضا وارد روح میکنیم و آنرا به ورطه ی نابودی میکشانیم.

آری پیام این ماه این است که مراقب واردات خود باشیم تا بتوانیم صادراتی پاک و مطهر را از خود بروز دهیم.

ما انسانها صرفا برای خوردن و خوابیدن و استفاده از لذت های حرام به دنیا نیامده ایم بلکه برای اهداف والایی آمده ایم و ماموریتی الهی و مقدس داریم،این را میتوان از استعداد های گوناگونی که خداوند متعال به ما عنایت کرده فهمید و الا اگر قرار بود چند دهه ای را در دنیا باشیم و صرفا مشغول حرکات حیوانی باشیم استعدادی در حد توان حیوانات ما را کافی بود.

آری تمام دستورات الهی از جمله همین روزه و امساک ماه مبارک رمضان در راستای برگرداندن انسان به مقام والای خود است و این خداوند سبحان است که کرامت و عظمت انسان را خواستار است اما بر عکس شیطان خواری و زبونی انسان را میخواهد و در صدد به سقوط کشاندن انسان است و بدبخت آن کسی که به خواسته ی خداوند بی توجه است و با عدم لبیک به دعوت الهی خود را به دست شیطان و اسارت میسپارد و تصور میکند که در این صورت تن به اسارت نداده و خود را آزاد فرض میکند اما غافل از آنکه در اسارت خداوند بودن بالاترین آزادی هاست و اسارت در راه عقیده عین آزادی است اما در مقابل تن دادن به خواسته های هوای نفس و شیطان عین بردگی و اسارت است.

در آخر از همه مومنین و مومنات خواستارم حقیر را نیز از دعای خیرتان محروم نسازند.

نویسنده: حجت الاسلام والمسلمین سید حسین موسوی

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • رمضان :
  در تاریخ ۱۹ خرداد ۹۵ ساعت ۰۸:۱۰
  آقای موسوی عمل ،عمل !!!
  انشالله که این یادداشت شما برای رضای خدا باشه ...
  و خوشا به حال افرادی که روزه دار واقعی اند.

  یا زهرا...
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر