شهرستان بهار

وظیفه و نقش روحانیت در رابطه با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

شناسه خبر: ۵۶۵۳
وظیفه و نقش روحانیت در رابطه با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

روحانیون و حوزه های علمیه ورود جدی تر-اگاهانه تر-منسجم تر-هدف دار تر و مجاهدانه تری را در عرصه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داشته باشند

به گزارش نشاط شهر یکی از ابهامات موجود در رابطه با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی این است که آیا اینها ابزاری است که مدیریت و اداره آنها به دست دشمن است و یا اینکه این شبکه ها دیده بانی دشمن هستند؟

سوق به هر طرف از این دو جهت می تواند تکیلف ما را نسبت به این شبکه ها و به طور کلی نسبت به فضای مجازی مشخص و معین کند.

اگر قائل شویم به اینکه این امکانات ابزاری در دست دشمن پس میتوان حکم کرد به اینکه باید با تلاش و مجاهدت این ابزار را از دست دشمن خارج کرد و در دست حزب الله و در دست حق و حقیقت قرار داد اما اگر قایل شویم به اینکه این امکانات در واقع دیده بانی دشمن است و محلی برای جاسوسی آنها باید حکم به نابودی این امکانات کرد.

اما به نظر نگارنده فضای مجازی هم محل دیده بانی دشمن است و هم ابزاری است برای عملی کردن نقشه ها و نیت های شومشان و دلیل این نظر این است که دشمن از این امکانات برای جاسوسی استفاده میکند تا ذائقه جوانان و ملت ما را بشناسد و جوانان انقلابی و متدین را از دیگران تشخیص و تمييز دهد و این مسئله امری ثابت شده است و از طرفی از همین امکانات برای القای شبهات و دیگر نقشه های پلید خود بهره میبرد.

در آن قسمتی که دشمن استفاده جاسوسی دارد مسئولان امنیتی-حفاظتی باید این حربه راخنثی کنند و در قسمت دیگر روحانیت و حوزه های علمیه باید ورود پیدا کنند و حربه ها را خنثی کرده و تهدید ها را به فرصت تبدیل کنند.

سخنان و دستورات ولی امر مسلمین اهمیت و جایگاه روحانیت را در مورد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مشخص کرده است,ایشان اهمیت فضای مجازی را به اندازه انقلاب اسلامی میدانند و عرصه فرهنگ که این فضاها زیر مجموعه این عرصه است را عرصه جهاد میدانند و در جایی دیگر میفرمایند:به اعتقاد من امروزه ذکر مستحبی بعد از نماز ما کار فرهنگی و جهادی در فضای مجازی است.

این اهمیت را میتوان در ایجاد شورای عالی فضای مجازی و توصیه های معظم له در حکم افراد حقیقی و حقوقی اين شورا و دیگر فرمایشات ایشان استنباط کرد.

قطعا حضور در این فضاها شرایطی از جمله ایمان-علم-ذوق و سلیقه و هنر را میطلبد و حضور در این فضا برای همه توصیه نمیشود.

متاسفانه در این عرصه شاهد انفعال-سستی – عدم جدابیت و بی هدفی هستیم که قطعا استمرار این وضعیت به صلاح نخواهد بود و عواقب غیر قابل جبرانی را به بار خواهد آورد.

همانطور که عرض شد مقام معظم رهبری وظیفه روحانیت را در مواجه با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مشخص کرده اند تا جایی که ایشان در دیدار اخیر خود با طلاب روحانیون و اساتید حوزه های علمیه استان تهران به صراحت فرمودند: روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند.

پس با این اوصاف انتظار می رود روحانیون و حوزه های علمیه ورود جدی تر-اگاهانه تر-منسجم تر-هدف دار تر و مجاهدانه تری را در این عرصه داشته باشند و به معنای حقیقی کلمه ایفای نقش کنند.

همانطوری که کسی در مواجه با جنگ سخت نگاه تفریحی و شوخی مآبانه به آن ندارد دوستان ما نیز باید باور کنند که عرصه جنگ نرم نیز جهاد است و باید مواجه با آن دقیقا مطابق با همان حساسیت ها و اصول مواجه با جنگ سخت باشد.

قطعا مجاهدت در این عرصه مختص روحانیون و حوزه های علمیه نیست و باید جوانان انقلابی و متدین و به طور کلی افسران جنگ نرم و تمام کسانی که به کرامت و شرافت انسانی قائل هستند نیز به کمک روحانیون شتافته و ایفای نقش کنند و تا جای ممکن از پرداختن به لغویات دوری کنند,چرا که بعضا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شاهد حضور بی اثر و یا بعضا متاثر نیروهای ارزشی هستیم مانند انتشار پیام ها و یا پست های بی اهمیت و یا کم اهمیت که این خصوصیت با جهاد و مجاهدت سنخیتی ندارد و این روند باید متوقف شود چرا که دشمن برای فساد و ابتذال حتی از یک پیام و یک پست نیز نمیگذرد و از هر فرصتی برای هدف نامبارک خود فروگذار نیست.

مراکز آموزشی و کارشناسان مربوطه نیز باید با پرداختن به موقع و محققانه نگاه اغراق آمیز و مبالغه گونه در مورد این شبکه ها و فضای مجازی را از بین ببرند تا تصمیم گیری در این عرصه راحت تر و مواجه با آن هوشمندانه تر باشد و از طرفی نیز باید نگاه افراطی و تفریطی در مواجه با همه ی تکنولوژی ها از جمله این نرم افزارها کنار گذاشته شود و مزایا و محاسن در کنار نواقص آن دیده و به مردم معرفی شود تا مسئولان امر نیز بتوانند با سرگردانی کمتری ایفای نقش کنند.

و حرف آخر من با خانواده ها این است که متوجه نقش خطیر و مهم خود باشند و از روحانیون و کارگزاران عرصه فرهنگ مطالبه کنند و برای ایمن ماندن فرزندان دلبندشان از خطرات احتمالی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حضور خانوادگی در این عرصه را انتخاب کنند که در این صورت هم آموزش خواهند داد و هم نقش نظارتی خود را به نحو احسن انجام خواهند داد.

جحت الاسلام و المسلمین سیدحسین موسوی

@seyediazsolaletasnimآدرس تلگرام جهت شنیدن انتقادات و پیشنهادات

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر