شهرستان بهار

فرش قرمز روستاهای گردشگری همدان زیر پای طبیعت دوستان از جمله روستای رسول آباد سفلی در شهرستان بهار

شناسه خبر: ۵۸۲۷
 فرش قرمز روستاهای گردشگری همدان زیر پای طبیعت دوستان از جمله روستای رسول آباد سفلی در شهرستان بهار

سالیان درازی است که با گسترش شهرنشینی هر روز دیدگانمان به جمال ساختمان های سربه فلک کشیده و خیابان های پر سر و صدا از غوغای ماشین ها روشن می شود و دلمان برای آرامش روستا و طبیعت بکر آن پر می کشد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، هر چه بیشتر در شلوغی های شهر غرق می شویم بیشتر رویای سفر کردن به روستاهای بکر و دنج را در سر می پروانیم و به جستجوی روستاهای خاص برای تعطیلات آخر هفته می پردازیم.
اینجاست که روستاهای هدف گردشگری با آن طبیعت زیبا و کم نظیر و آثار تاریخی و باستانی خود، گوی سبقت را از دیگر جاذبه های گردشگری می ربایند و ما را به سوی خود فرا می خوانند.
روستاهایی که با همت ساکنان خوش ذوق و تلاش مسئولان حوزه گردشگری زیر قدم های گردشگران فرش قرمز پهن کرده اند و آغوش خود را برای میزبانی از بازدیدکنندگان گسترانیده اند.
19 روستای هدف گردشگری استان همدان نیز از این قاعده مستثنا نیستند، هر یک از این روستاها با طبیعت بکر و کم نظیر و بافت تاریخی منحصر به فرد و ویژگی‎ها و شرایط خاص به یکی از ظرفیت‎های استان همدان برای جذب توریست و گردشگر داخلی و خارجی تبدیل شده اند.
روستاهای گشانی ، اشتران، شهرستانه و سنجوران در شهرستان تویسرکان،روستاهای علیصدر و اکنلو در شهرستان کبودرآهنگ،روستاهای سیمین ابرو ، ورکانه ، خاکو و وفرجین در شهرستان همدان، روستاهای مانیزان و پری پیروز در شهرستان ملایر،روستاهای ملحمدره ، حبشی و محمدآباد در شهرستان اسدآباد، روستاهای ازناو و قلعه جوق در شهرستان فامنین، روستای رسول آباد سفلی در شهرستان بهار و روستای کاج در شهرستان رزن از میان یک هزارو 72 روستای استان همدان به عنوان روستاهای هدف گردشگری استان انتخاب شده اند که با داشتن مجموعه ای از جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی به پایگاهی برای سفر و اقامت گردشگران تبدیل شده اند.
بافت ویژه و معماری خاص خانه‎ها، مغازه‎ها و مراکز محلات این روستاها، زیبایی های طبیعی و طبیعت بکر و دست نخورده، آثار تاریخی با قدمت چندهزار ساله، وجود قنات های قدیمی و رودهای جاری و تولید محصولات مرغوب کشاورزی، این روستاها را به روستاهای شاخص با ارزش‎ گردشگری قابل توجه تبدیل کرده است.
بسیاری از این روستاهای گردشگری ناشناخته مانده اند و بی توجهی در معرفی آنها سبب شده نتوانند جایی در بسته های سفری گردشگران باز کنند و در این میان روستاهای سیمین ابرو و ورکانه به دلیل نزدیکی به شهر و نیز قابل دسترس بودن بیش از سایر روستاها مورد توجه سرمایه گذاران و گردشگران قرار گرفته است.
معرفی و شناسایی این روستاها در راستای جذب گردشگران به بهبود وضعیت اشتغال روستاییان، جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها و حفظ بافت تاریخی روستاهای هدف گردشگری کمک می کند.
*** بررسی 11 مورد تقاضا برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری استان همدان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: 19 روستای این استان به عنوان روستاهای هدف گردشگری انتخاب شده اند که هر یک از این روستاها در نوع خود ویژه و خاص هستند و هر یک در زمینه ای خاص همچون بافت روستا، طبیعت بکر و یا محصولات کشاورزی از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند.
علی خاکسار افزود: تعامل بسیار خوبی برای ساماندهی روستاهای دارای سبک معماری خاص میان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بنیاد مسکن شکل گرفته است و اقدامات بخش خصوصی در این روستاها شامل مرمت، اصلاح معابر، حفاظت از بناها و ساخت و سازها زیر نظر این دو ارگان انجام می شود.
وی ادامه داد: جاده های دسترسی به روستاهای هدف گردشگری استان همدان مناسب سازی شده اند و برخی ایرادهای جاده روستای گردشگری سیمین نیز به زودی اصلاح می شود.
وی ادامه داد: روستاهای هدف گردشگری استان همدان از نظر وضعیت معابر و ساختار روستا مشکل خاصی ندارند و تابلوهای راهنمایی مسیرهای منتهی به این روستاها نیز ساماندهی شده است .
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان درباره امکانات رفاهی و خدماتی برای اسکان گردشگران در این روستاها گفت: تبدیل خانه های روستایی موجود در این روستاها برای اقامت شبانه گردشگران در روستا با عنوان 'بوم گردی' و ساخت اقامتگاه های بوم گردی جدید در دستور کار قرار دارد و در این خصوص، بخش خصوصی و مالکین خانه های روستایی برای این کار اقدام کرده اند.
خاکسار ادامه داد: تاکنون 11 مورد تقاضا برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری استان مطرح شده که چهار مورد از آن مصوبه کمیته های تخصصی کارگروه گردشگری استان را دریافت کرده اند.
وی همچنین از ارایه تسهیلات بانکی با سود چهاردرصد به متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری خبر داد.
خاکسار اجرای برنامه های تبلیغی و نمادین همچون برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها در روستاهای هدف، تبلیغات در فضای مجازی، ساخت سریال های تلویزیونی در این روستاها و گنجاندن روستاهای هدف گردشگری در بروشورهای تبلیغاتی و نقشه های گردشگری را از جمله اقدامات انجام شده در راستای اطلاع رسانی و معرفی روستاهای گردشگری به گردشگران عنوان کرد.
خاکسار گفت: به طور کلی مشارکت بخش خصوصی در زمینه سرمایه گذاری در روستاهای هدف گردشگری مطلوب نیست و این امر باعث می شود برنامه های در نظر گرفته شده در این روستاها به خوبی انجام نشود.
***بهسازی و نوسازی خانه های روستایی منطبق با ضوابط طرح هادی انجام می شود
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان نیز گفت: 500 روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری توسط مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شناسایی و ارزیابی شده و به تایید هیأت وزیران رسیده اند که از این 500 روستا تعداد 19 روستا متعلق به استان همدان است.
حسن ظفری درباره طرح هادی روستاهای هدف گردشگری اظهار کرد:این طرح با همکاری مشاوران مجرب تهیه ، تایید و تصویب می شود و در آن ضوابط و اصول کلی معماری در خصوص ساخت و سازها تعیین شده و مالکان واحدهای روستایی باید بر اساس این ضوابط و مقررات نسبت به مرمت بنا یا احداث آن اقدام کنند.
وی ادامه داد: روستاییان باید بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خود را منطبق با ضوابط مطرح شده در طرح هادی انجام دهند که در این صورت هیچ گونه خدشه ای در کالبد، بافت و سیمای روستا ایجاد نمی شود.
وی اظهار امیدواری کرد: با صدور پروانه ساختمانی توسط نهادهای محلی شاهد تثبیت و تقویت و ماندگاری هرچه بیشتر عناصر دارای ارزش بافت روستاهای هدف گردشگری باشیم .
*** روستاهای هدف گردشگری نقطه قوتی در جذب توریست است
معاون امور عمرانی استانداری همدان نیز در این باره گفت: روستاهای هدف گردشگری نقطه قوتی در جذب توریست است.
محمودرضا عراقی افزود: در روستاهای گردشگری باید بافت سنتی و فرهنگ غنی آن مناطق حفظ شود چرا که در این مناطق فرهنگ وسنت های متفاوت همراه با مناطقی بکر در مقابل چشمان گردشگران قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه نباید این مناطق در طول زمان بافت سنتی و فرهنگ خود را از دست بدهند افزود: مقاوم سازی روستاها امری مهم است اما این حرکت باید در کنار فعالیت های میراث فرهنگی انجام شود تا روح گردشگری همچنان در مناطق باقی بماند.
وی با اشاره به اینکه ایجاد روستاهای هدف گردشگری حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی است ادامه داد: این مناطق در توسعه اقتصادی نقش بسزایی دارند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر