شهرستان بهار

لالجین میزبان اعضای شورای جهانی صنایع دستی

شناسه خبر: ۵۸۹۰
 لالجین میزبان اعضای شورای جهانی صنایع دستی

فرماندار بهار گفت: لالجین میزبان اعضای شورای جهانی صنایع دستی و رییس سازمان صنایع دستی کشور در جشن جهانی شدن است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، محسن مرادی پناه روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه شهر لالجین در 16 تیرماه در یونسکو به عنوان شهر جهانی سفال از سوی شورای داوران شورای جهانی صنایع دستی معرفی شد، یکی از رخدادهای بسیار مهم و نقطه عطفی در استان همدان خواهد بود.
وی بیان کرد: شهرستان بهار با این اتفاق دارای یک برند بین المللی شده است که ظرفیت بسیار مهمی در توسعه هنر و صنعت سفال لالجین خواهد بود.
وی بیان کرد: این رخداد بسیار بزرگ موجب شناساندن همدان و بویژه شهر لالجین به گردشگران ملی به ویژه بین المللی با برند بین المللی سفال می شود.
وی با بیان اینکه از اقصی نقاط دنیا برای دیدن هنر هنرمندان لالجینی به این شهر سرازیر خواهند شد افزود: این رخداد موجب می شود تا در حوزه صادرات در سطح حرکت های جدید و برنامه ریزی هایی برای صادرات بیشتر و بسته بندی بهتر و کیفیت بالاتر توسط هنرمندان صورت گیرد. وی خاطرنشان کرد: عنوان جهانی شدن شهر سفال یک برند است و توجه مسئولان استانی ، شهرستانی و ملی را می طلبد تا در سهم بری اعتبارات برای شهرستان بهار چه ملی و استانی سهم اعتباری بیشتری منظور گردد.
وی بیان کرد: از طرفی شورای جهانی سفال که دبیرخانه هایی برای رصد وضعیت این گونه شهرها که عنوان جهانی را با خود به یدک می کشند شاخص ها و مبناهایی را قرار داده اند که از جمله تحول از منظر شهری، اقتصادی، آموزشی در شهر و به ویژه لالجین از شاخصه های ادامه این عنوان می باشد و برای رسیدن به این عنوان باید اعتبار بیشتری را برای المان و دکوراسیون و مبلمان شهری و نمای شهری در نظر گرفت.
وی تصریح کرد: در صورت تحقق چنین تحولاتی استان همدان و شهر لالجین می تواند هر چهار سال یکبار این عنوان بین المللی را به خود اختصاص دهد. چهارم شهریور ماه جشن ملی جهانی شدن شهر لالجین با حضور معاون رییس جمهور و شورای داوری یونسکو در شهر لالجین برگزار می شود.
شهر لالجین همدان به عنوان پایتخت سفال ایران زمین و مشهد به عنوان شهر جهانی سفال و شهر جهانی صنایع دستی از نظر سنگ های قیمتی در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شدند.
این موضوع در شورای جهانی صنایع دستی در آخرین روزهای سال 1394 تصویب شد و این درحالی است که شهرهای اصفهان و تبریز در سال 94 از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش به ثبت جهانی رسیدند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر