شهرستان بهار

دستاوردهای سازمان میراث در دولت روحانی از زبان "سلطانی‌فر»

شناسه خبر: ۵۹۶۶
دستاوردهای سازمان میراث در دولت روحانی از زبان "سلطانی‌فر»

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دستاوردهای میراث فرهنگی دولت یازدهم را تشریح کرد و گفت: تاکنون پیشرفت خوبی در حوزه میراث فرهنگی داشتیم و با لطف رییس‌جمهور و مشارکت تمام دستگاه‌ها، شاهد رشد خوبی در حوزه میراث فرهنگی بودیم.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاعرسانی دولت، «مسعود سلطانیفر» با اشاره به تدبیر رییس جمهور و همگرایی میان همه دستگاههای دولت در توسعه و رونقبخشی به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از سه بخش مجزای کاری تشکیل شده که عملکرد یکدیگر را مانند بازسازی و مرمت آثار تاریخی و بهره برداری از آنها در بخش گردشگری و تولید صنایع دستی با هدف صادرات و عرضه به گردشگران تکمیل می کنند.

ثبت آثار ایران در یونسکو معرفی تمدن کهن به جهانیان

وی دربارهی دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی به ثبت پنج اثر فرهنگی – تاریخی ایران در یونسکو شامل «شهرسوخته»، «بافت تاریخی شهر شوش»، «منظر فرهنگی میمند»، «۱۱ قنات ایرانی» و «بیابان لوت» اشاره کرد و گفت: این اقدام مهم، حمایت کل سازمانها و نهادهای بینالمللی را در هویت تاریخی و فرهنگی دریافت میکنند و به عنوان بناهای تاریخی در هزاران سایت گردشگری جهان نیز ثبت میشوند و در معرض دید گردشگران تمام کشورها قرار میگیرند.

بازگشت ۳۰ شیء تاریخی ایران از ایتالیا

وی همچنین بازگرداندن چهار محموله اشیاء تاریخی از کشورهای دیگر به ایران را از جمله موثرترین اقدام دولت در اثر تلاش جدی مسئولان در عرصه جهانی دانست و افزود: تقریبا در تاریخ قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشابه این اقدام و دستاورد را شاهد نبودهایم.

او توضیح داد: با پیگیریهای حقوقی و کارشناسی اشیاء متعلق به خوروین را از بلژیک برگرداندیم، در حالیکه از ۵۰ سال پیش از کشور خارج شده بود. همچنین اشیاء مربوط به چغامیش را از آمریکا بازگرداندیم.

وی کشف و ضبط حدود ۳۰ قلم اشیاء قاچاق شده به ایتالیا با همکاری پلیس و مسئولان میراث فرهنگی ایتالیا اشاره کرد و ادامه داد: مُهرهای گلی که پس از اثبات مالکیت ایران توسط امریکاییها تحویل وزیر امور خارجه ایران شد و با پیگیری و صدور احکام قضایی به کشور بازگشت، نیز از محمولههای استرداد شده به ایران بودند.

پیگیر بازگشت کامل ۳۰ هزار لوح هخامنشی هستیم

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه از تشکیل پروندهای در حوزه میراث فرهنگی خبر داد و افزود: این پرونده مربوط به الواح هخامنشی است و جریان آن به سال ۱۳۱۴ برمیگردد که در کاوشهای آن سال، حدود ۳۰ هزار لوح گلی کوچک که بیانکننده امور جاری و مکاتبات اداری و حکومتی دوره هخامنشیان بوده، کشف شده بود، در آن سال به دلیل ضعف کارشناسی در داخل، با مصوبه دولتِ وقت قرار شد در اختیار موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو قرار گیرد.

سلطانیفر همچنین ادامه داد: بر این اساس دانشگاه شیکاگو با بررسی سه ساله روی الواح گلی این اشیاء تاریخی را به ایران برگرداند. این اشیاء در سال ۱۳۱۲ کشف و در ۱۳۱۴ با کشتی به آمریکا ارسال شده بود و در سال ۱۳۱۶ به آمریکا رسید، اما تا سال ۱۳۲۷ که بخشی از آثار بازگرانده شد از ارسال آثار تاریخی خودداری کردند و در سالهای ۱۳۵۰ و ۱۳۸۳ نیز بخشهایی از آن ۳۰ هزار لوح گلی را برگرداندند، اما دیگر آثار بازگردانده نشد و حتی در جریان غرامتگیری از ایران در معرض خطر فروش بود، که اخیرا با صدور حکم مثبت به نفع ایران، در صورتیکه در مرحلهی نهائی نیزرای به نفع ایران باقی بماند میتوانیم آثار به کشور برگردانیم.

او تاکید کرد: از سوی دیگر اگر طرف مقابل تقاضای تجدید نظر کند، دیوانِ عالی کشور آمریکا میتواند دربارهی این موضوع نظر دهد و اگر تجدید نظرخواهی نکنند، حکم قطعی شده و میتوانیم الواح کوچک هخامنشی را برگردانیم و به طور مستمر پیگیریهای حقوقی را انجام دهیم.

حضور شهرداری و بخش خصوصی در بهرهبرداری از بناهای تاریخی

وی همچنین از مشارکت با بخش خصوصی برای بازسازی و بهره برداری از میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این مهم برای صیانت از اماکن فرهنگی و تاریخی صورت گرفت و بیش از ۸۰ قرارداد با شهرداریهای سراسر کشور منعقد کردیم، تا اماکن فرهنگی و تاریخی که با محدودیت منابع مالی مواجه است با مشارکت بخش خصوصی مرمت و بازسازی شوند و نگهداری آنها را به بخش غیردولتی واگذار کردیم تا سرعت احیاء و مرمت آثار و بناها بیشتر شود.

راهاندازی انجمنهای میراث فرهنگی در سراسر کشور

رییس سازمان میراث فرهنگی همچنین از راهاندازی انجمنهای میراث فرهنگی با مشارکت ۱۲۰ هزار نفر خبر داد و افزود: موفق شدیم قانون تشکیل انجمنهای میراث فرهنگی را که با ۱۰ سال توقف در اجرا مواجه بود، عملیاتی کنیم و انجمنهای میراث را با مشارکت مسئولان دولتی و انجمنهای مردمی در شهرها و روستاها تشکیل دادیم تا با مشارکت همهی گروهها از آثار تاریخی و میراث فرهنگی صیانت شود، این موضوع کمک میکند تا از میراث فرهنگی در صدها هزار بنا، سایت و محوطه تاریخی حفاظت کنیم.

دومین جلسه شورای عالی میراث فرهنگی در هفته دولت

سلطانیفر در ادامه فعال شدن شورای عالی میراث فرهنگی را از دیگر اقدامات این دستگاه دانست و افزود: این شورا که با تعطیلی ۱۰ ساله مواجه بود، سال گذشته فعال شد و با حضور معاون اول رییس جمهور دومین جلسه آن در هفته دولت امسال تشکیل شد و موفق شدیم مسائل حوزه میراث فرهنگی را در این شورا پیگیری کنیم.

راهاندازی دوران اسلامیِ موزه ملی پس از ۱۰ سال توقف

وی از راهاندازی تعدادی از موزههای متوقف شده و بلاتکلیف در نقاطی از کشور خبر داد و گفت: چند موزه مهم کشور که فعالیتشان متوقف شده بود را باردیگر راهاندازی کردیم، که از این جمله میتوان به بخش دوران اسلامی موزه ملی که حدود ۱۰ سال متوقف شده بود و یک سال است به بهرهبرداری رسیده و بخش موزه دوران پیش از تاریخ که پس از ۳۷ سال تعطیلی در سال گذشته بازگشایی شد، اشاره کرد.

سلطانیفر همچنین به موزه بزرگ خراسان که دو سال زودتر از زمانبندی در سال ۱۳۹۳ افتتاح شده و در حال بهره برداری است، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر موزههای بزرگ تبریز، کرمانشاه و مشاهیر شیراز و موزه اهواز را در دست احداث داریم، تا با تکمیل عملیات احداث به بهرهبرداری برسند. به عنوان مثال موزه کرمانشاه از سال ۱۳۴۴ شمسی در حال احداث بوده و اکنون در حال تکمیل آن هستیم.

مرمت ۸۰۰ بنای تاریخیِ در مالکیت افراد

رییس سازمان میراث فرهنگی و گرشگری از اجرای برنامههایی برای کمک به صاحبان و مالکان بناهای تاریخی خبر داد و اظهار کرد: کمکهای مالی محدودی را برای مرمت، بازسازی و نگهداری این بناهای تاریخی به صاحبان آنها ارائه کردیم و حدود ۸۰۰ بنای تاریخی را در مالکیت افراد مورد حمایت قرار دادیم و در مدت سه سال با مشارکت افراد مرمت کردیم.

او اضافه کرد: کار تعیین حریم بناهایی که ثبت ملی شده بودند را پس از هشت سال بلاتکلیفی، در سطح بالایی تعیین تکلیف کردیم.

کمانچه ثبت جهانی میشود

سلطانیفر در ادامه به مقوله میراث ناملموس و طبیعی که شامل آداب و رسوم و فرهنگهای مختلف است، پرداخت و گفت: در بخش میراث فرهنگی ناملموس موفق به ثبت ۱۰ مورد ثبت جهانی شدیم که دستاورد قابل توجهی از دولت یازدهم است و در مجموع هزار و ۳۲۲ اثر در بخش میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است و میراث طبیعی ثبت شده در میراث ملی ۳۲۶ اثر است. همچنین آثار ملی منقول تعداد ۱۲۷ اثر است و مهمترین اثر از میراث ناملموس ثبت شده، ثبت آیین باستانی نوروز است که پرونده مشترک با ۱۲ کشور دیگر است.

وی با اشاره به ارسال پرونده چوگان به یونسکو برای ثبت جهانی افزود: پرونده ثبت جهانی ساز «کمانچه» را به یونسکو ارسال کردهایم و شهر تاریخی یزد را نیز در دستور ثبت جهانی داریم.

او ثبت یادمانهای دفاع مقدس را یکی از دستاوردهای مهم در میراث فرهنگی برشمرد و بیان کرد: ۲۱ اثر ثبت شده از میراث به جا مانده از هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را ثبت ملی کردیم، همچنین از جمله یادمانهای دفاع مقدس مانند «فکه»، «شلمچه»، «کربلای ۲»، «چذابه» و موارد دیگر که در سال گذشته ثبت شده است.

وی همچنین از ۵۰ اثرِ در انتظارِ ثبت در یونسکو خبر داد و گفت: از مهمترین آثاری که سال آینده برای ثبت در یونسکو پیشنهاد و پیگیری خواهیم کرد، بافت تاریخی شهر یزد است و همچنین چندین شهر دیگر و برخی از جنگلها را به عنوان کاندیدا داریم، از سوی دیگر به انضمام برخی از اماکن مذهبی که نیاز است مدیریت یکپارچه آنها ساماندهی شود و فرآینده ثبت نیز حدود سه سال زمان نیاز دارد.

ایران یکی از سه قدرت بزرگ دنیا در صنایعدستی

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین در تشریح دستاوردهای حوزه صنایع دستی اعلام کرد: ایران با فعالیت دو میلیون نفر در تولید صنایع دستی و فرش یکی از سه قدرت بزرگ تولید صنایع دستی دنیاست. تا امروز ۴۶۰ رشته شناخته شده در صنایع دستی وجود دارد که ما در ۳۶۰ رشته آن فعالیت داشتیم یا فعالیت داریم.

او افزود: در حوزه بازرگانی و فروش صنایع دستی همواره مشکل داشتیم که تا حدود زیادی با تلاش همکاران این مشکل حل شده است و با گسترش نمایشگاههای داخلی و خارجی خیز سنگینی در ارتقاء فروش محصولات تولیدی برداشتیم.

ایجاد ۲۰۰ فروشگاه اینترنتی صنایع دستی در دولت یازدهم

وی از کمکهای دولت در ایجاد و توسعه فروشگاههای اینترنتی خبر داد و گفت: تعداد فروشگاههای اینترنتی قبل از این دولت کمتر از ۱۰ فروشگاه بود و هم اکنون به مرز ۲۰۰ فروشگاه رسیده و در سه سال گذشته بر اساس چهار شاخص، رونق صنایع دستی کشور را رقم زدیم، مانند صدور ۵۷ هزار و ۲۰۰ پروانه تولید انفرادی صنایع دستی و دو هزار و ۱۰۰ پروانه تولید کارگاهی که در سه سال گذشته رقم خورد.

سلطانیفر در ادامه به برگزاری ۱۵۰۰ بازارچه موقت فروش صنایع دستی در سه سال اشاره کرد و ادامه داد: ۴۱ نمایشگاه داخلی سراسری و منطقهای برای ارتقاء این صنعت برگزار کردیم و در مدت سه سال ۴۴۰ میلیون دلار ارزش صادارت صنایع دستی بوده است که به رشد متوسط ۲۴ درصدی در این حوزه دست یافتیم.

ایران چهار شهر صنایع دستی جهانی دارد

وی به ابعاد جهانی صنایع دستی کشور اشاره کرد و گفت: چند دستاورد بزرگ در عرصه جهان در این حوزه داریم و آن تبدیل شدن چهار شهر کشور به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی مانند تبریز، شهر جهانی فرش، اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی، لالجین، شهر جهانی سفال و مشهد، شهر جهانی سنگهای قیمتی است که از سوی شورای جهانی صنایع دستی انتخاب شدند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین بیان کرد: پس از چین که شش شهر جهانی صنایع دستی دارد، ایران دومین کشور جهان است که بیشتری شهرهای جهانی ثبت شده صنایع دستی را در خود جای داده است.

طرح ضربتی اشتغال و ایجاد ۷۰ هزار شغل

سلطانیفر در ادامه با بیان این که به هر میزان در بخش بازرگانیِ صنایع دستی فعال شویم، رونق بیشتری در این حوزه ایجاد میشود، ادامه داد: با اینکه حمایتهای دولت را از فعالان حوزه صنایع دستی و صاحبان این مشاغل افزایش دادیم و مسائل مربوط به بیمه تولید کنندگان صنایع دستی را دنبال کردیم، طرح ضربتی ایجاد اشتغال برای ۷۰ هزار نفر در دو سال را در دستور کار داریم که به شورای عالی اشتغال فرستاده شد، که با اختصاص ۲۰ میلیون تومان برای هر تولید کننده در سالهای ۱۳۹۵ و ۹۶ شغل ایجاد خواهیم کرد.

امکان صدور ویزا برای اتباع ۱۹۰ کشور در فرودگاههای ایران

وی در بخشی از سخنانش به کارنامه روشن و موفق دولت در حوزه گردشگری پرداخت و اظهار کرد: روند رو به رشد صنعت گردشگری امیدوار کننده است و تسهیل امور ویزا که یکی از زیر بناهای مهم گسترش بخش گردشگری است، را در دستور کار داریم و از دو سال قبل موفق به صدور ویزای فرودگاهی ۱۵ روزه با امکان تمدید تا ۱۵ روز دیگر شدیم، سال گذشته این زمان با مصوبه دولت به یکماه افزایش پیدا کرد و امسال این زمان را به سه ماه افزایش دادیم.

او تاکید کرد: در حال حاضر اتباع ۱۹۰ کشور دنیا که وارد ایران میشوند، بدون مراجعه به نمایندگیهای کشورمان، امکان دریافت ویزای سه ماهه در ۹ فرودگاه را دارند و در صدد افزایش پایگاههای ارائه دهنده این خدمت به ۱۳ فرودگاه هستیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از صدور ویزای الکترونیکی (ای ویزا) تا پایان سال ۹۵ خبر داد و افزود: با هماهنگیهای انجام شده با وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی صدور ویزای الکترونیکی تا قبل از پایان سال اجرایی میشود. همچنین دربار هی لغو روادید، برنامهای در تعامل با ۲۸ کشور به صورت متقابل در دستور کار داریم که تا امروز لغو روادید متقابل در ۱۴ کشور را اجرا کردهایم و این موضوع کمک خوبی به توسعه صنعت گردشگری کشور است.

ساخت ۲۰۰ هتل پنج ستاره، دستاورد دولت

سلطانیفر ارتقاء کیفی و کمّی هتلهای کشور را از دیگر عوامل مهم در اقبال گردشگران خارجی دانست و بیان کرد: تا قبل از این دولت از مجموع ۱۱۰۰ هتل صرفاً ۱۲۵ هتل چهار و پنج ستاره داشتیم و در این مدت این تعداد را به مرز ۱۶۰ هتل رساندیم و از ۳۴ هتل پنج ستاره بهرهبرداری کردیم و در مجموع ۸۲۰ هتل آپارتمان و هتل یک تا پنج ستاره توسط بخش خصوصی در کشور توسط بخش خصوصی ساخته میشود و ۱۷۰ هتل از این تعداد را هتلهای چهار و پنج ستاره تشکیل میدهد.

وی همچنین با بیان اینکه در تمام تاریخ هتلسازی ایران تا سال ۱۳۹۲ تعداد هتلهای چهار و پنج ستاره فقط ۱۲۵ هتل بوده، گفت: از آغاز کار دولت تا امروز چهار هتل را به بهرهبرداری رساندیم و احداث ۱۷۰ هتل چهار یا پنج ستاره نیز در دست کار است و برنامهریزی کردیم تا پایان دولت دکتر روحانی تا پنج سال دیگر بتوانیم ۱۷۰ هتلِ در دست احداث را آماده بهرهبرداری کنیم و با ۳۵ هتلی که به این آمار اضافه میشود به مرز ۲۰۰ هتل پنج ستاره خواهیم رسید.

او تاکید کرد: با تحقق این مهم در طول هشت سال، یک و نیم برابر تاریخ هتل سازی کشور هتل چهار و پنج ستاره احداث خواهیم کرد و این تحول دیگری در دولت تدبیر و امید خواهد بود.

ایران میزبان پنج میلیون و ۲۰۰ گردشگر خارجی بود

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینکه تعداد گردشگران ورودی سالانه ۱۰ تا ۱۲ درصد در سه سال گذشته رشد داشته، بیان کرد: نرخ میانگین رشد افزایش گردشگران خارجی در دنیا ۴.۶ بوده است و بین ۲.۵ تا سه برابر آن در دنیا رشد داشتیم و برای اینکه بتوانیم گردشگر بیشتری جذب کنیم ۴۰ کشور را بر اساس سوابق گردشگردی، هدف قرار دادیم و ۱۵ کشور از این تعداد ، کشورهای اطراف ایران هستند که موفق به فعال کردن دفاتر جذب و اطلاع رسانی گردشگران خود در ۲۵ کشور از بین ۴۰ کشور هدف با کمک بخش خصوصی شدیم و سال گذشته به مرز پنج میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر خارجی رسیدیم.

او ادامه داد: آمار ورود گردشگران خارجی بر خلاف گردشگران داخلی که نظام آماری کاملی ندارد قابل دسترس و احصاء بوده و آمار دقیق را از پلیس مهاجرت ناجا دریافت می کنیم.

وی تأکید کرد: در ۱۰ سال نخست اجرایی شدن سند چشمانداز باید به مرز ۹ میلیون گردشگر میرسیدیم اما در سالهای گذشته چندان توجهی به این بخش نداشتند و تحریمها و سوء مدیریتها موجب محقق نشدن اهداف سند چشمانداز شد، در حال حاضر از برنامه عقب هستیم و بنا داریم سالانه با رشد برنامهریزی شده به اهداف سند چشم انداز دست یابیم.

پول گردشگران، رونق روستاها را رقم می زند

سلطانیفر به طبیعتگردی و بومگردی توسط گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد و بیان کرد: بومگردی تا قبل از این دولت کمتر از ۴۰ مورد بود، در حالی که هم اکنون پس از سه سال تلاش در این حوزه به ۳۰۰ بومگردی و طبیعتگردی به عنوان مناطق هدف رسیدهایم و بنا داریم تا پایان دو دوره این دولت، این میزان را به دو هزار مورد برسانیم چرا که این موضوع به تأثیرگذاری گردشگری در اقتصادهای محلی کمک میکند و تبدیل مکانهای روستایی ارزان قیمت برای گردشگران، یکی از اهداف محقق شدن بومگردیهاست و مورد توجه جدی گردشگران خارجی نیز قرار میگیرد و تأثیرات بسیاری بر اقتصادهای بومی کشور خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: برای رشد نرخ گردشگر در سالهای گذشته برنامهریزی داشتیم و پیشبینی میکنیم که با نرخ رشد پنج تا ده درصد هر ساله پیش برویم تا بتوانیم به اهداف پیشبینی شده در سند چشمانداز که کسب درآمد ۲۵ تا ۳۰ میلیاردی در گردشگری است، برسیم.

صنعت حمل و نقل هوایی تا ۵ سال دیگر نوسازی می شود

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین بیان کرد: برنامهریزی برای توسعه شبکه حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی در دستور کار است که با کمک وزارت راه و سازمان مدیریت و برنامهریزی کشور اجرا میشود و با توجه به فرسوده بودن ناوگان هوایی کشورمان پس از اجرای برجام خوشبختانه شرایط فرهم شده تا بتوانیم از کمپانیهای بزرگ دنیا هواپیما خریداری کنیم.

او افزود: قرارداد خرید ۱۱۴ ایرباس که اخیراً منعقد شد و همچنین قرارداد بوئینگ به انضمام خرید ۲۰ فروند هواپیما از ای تی آر این امید را ایجاد میکند که در پنج سال آینده ناوگان هوایی کشور نوسازی میشود.

سلطانیفر به استراتژی دولت در توسعه شبکه ریلی کشور اشاره کرد و ادامه داد: توجه به حمل و نقل ریلی، استراتژی درستی است چون باید بتوانیم بسیاری از خطوط پر ترافیک ریلی را که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد به ویژه مسیرهای تهران- مشهد و تهران- اصفهان را سریعالسیر کنیم که این مساله مورد تأکید رییس جمهور است.

وی در رابطه با یک شبکه آموزشی کوتاه مدت که سطح کیفی خدمات گردشگری را ارتقاء میدهد اظهار کرد: یکی از مشکلات کشور ما در جذب گردشگر، پایین بودن سطح کیفی خدمات ارائه شده است. ما بسته توسعه خدمات گردشگری را با حدود ۱۵۰۰ پروژه و برآورد ۳۰ میلیارد دلار تهیه و به دو زبان ترجمه کرده و در سایت سازمان میراث فرهنگی منتشر کردیم.

او همچنین با بیان اینکه در بحث ساماندهی زمانی و مکانی گردشگری، مقاصد عمده هدف گردشگران داخلی محدود به هشت استان بوده که با ایجاد تنوع و جاذبه و فراهم کردن زیرساختها، مقاصد گردشگری را توسعه دادیم، افزود: از نظر بستر زمانی در حوزه گردشگران داخلی با فراهم کردن تخفیفات و تشویقها توانستیم محدوده گردشگری در ۲۰ روز فروردین و ۲ ماهه مرداد و شهریور را تغییر دهیم و بخش هایی از جمعیت همچون بازنشسته ها و دانشجویان می توانند سفرهای خود را در سایر فصول و ایام سال انجام دهند.

رونق گردشگری با تعمیم تعطیلی پنجشنبهها در استانها

سلطانیفر معتقد است: آنچه به گردشگری داخلی کمک میکند موضوع تعطیلات پنجشنبهها در استانهای کشور است و در حال حاضر این تعطیلات در تهران وجود دارد و ما موافق این موضوع هستیم، به نظر ما این تعطیلی میتواند به توسعه گردشگری کمک شایانی کند و در کنار آن، ایجاد اماکن اقامتی ارزان قیمت برای سطوح مختلف درآمدی را در دستور کار داریم.

معاون رئیس جمهور از دیگر برنامههای این دستگاه را فراهم کردن امکان سفر برای همه دانست و ادامه داد: این شکل گردشگری که به کولهپشتیدارها یا رایگانسواری معروف است، نوعی از گردشگری است که توسعه یافته و افراد جوان با امکانات حداقلی به سفر رفته و با کمترین هزینه گردشگری میکنند و ما موظف هستیم علاوه بر هتلهای خوب این شرایط سهل را هم فراهم کنیم.

وی به حوزه نظارت بر هتلها و اماکن نظارتی پرداخت و گفت: وظیفه اصلی ما نظارت است و تمام کارهای تصدیگری بر عهده بخش خصوصی است و ما به عنوان حاکمیت موظف به برنامهریزی و سیاستگذاری و نظارت بر اجرا هستیم و در این مقوله بسیار جدی عمل میکنیم و نحوه سرویسدهی و نرخهای خدماتی را کنترل میکنیم و مجموعه تشکلهای بخش خصوصی در این رابطه نیز به ما کمک میکنند و انتظار داریم گردشگران مشکلات را به ما اعلام کنند. ما امسال حدود ۵۰ مورد دفاتر خدمات مسافرتی را در تهران تعلیق کرده یا مجوز آنها را لغو کردیم و برای حفظ حقوق مردم با کسی شوخی نداریم. رعایت حقوق مردم الزامی است.

استراتژی گردشگری حلال در توسعه گردشگری خارجی

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به مقوله استراتژی گردشگری حلال در توسعه گردشگران خارجی پرداخت و بیان کرد: کشور ایران با توجه به ارائه محصولات حلال، مدینه فاضله گردشگران مسلمان دنیاست و مبانی و اصول گردشگری حلال را در کشورمان رعایت میکنیم و جا دارد که با توجه به شرایط خوب اجتماعی و فرهنگی که در کشور وجود دارد ایران را به یکی از مهمترین کانونهای گردشگری حلال تبدیل کنیم تا همه گردشگران خارجی بتوانند از این موقعیت بهرهمند شوند.

سلطانی فر ساماندهی خانه مسافران را از دیگر موارد مهم حوزه گردشگری برشمرد و گفت: در سه سال گذشته خانه مسافرهای شخصی بدون نظارت به گردشگران، خدمات ارئه میدادند و مشکلات امنیتی و اخلاقی در این حوزه داشتیم. در این دولت موفق به ساماندهی ۱۵ هزار خانه مسافری که به شکل شخصی اداره شده و خدمات ارائه میکردند، شدیم و مشخصات آنها را در سایت خود وارد کردیم و بر عملکرد آنها نیز نظارت داریم.

ترکیه و آلمان در ایران هتل میسازند

وی گفت: پس از برجام با ۱۸ گروه سرمایهگذاران خارجی مذاکره کردیم و سه توافقنامه مهم منعقد کردیم و این توافقها باعث احداث ۱۰ هتل پنج ستاره توسط یک شرکت ترکیهای، ساخت ۱۰ تا ۱۵ هتل پنج ستاره ظرف هفت سال آینده توسط شرکت هلدینگ گروه هتلسازی «اشتاینگن برگر» آلمان پس از مطالعه چهار ماهه آنها بر اساس سرمایهگذاری یا مشارکت با بخش خصوصی ایرانی انجام میشود، همچنین با یکی دیگر از شرکتهای ترکیه نیز توافقی برای احداث دو هتل انجام دادهایم.

سلطانیفر شرکت در نمایشگاههای گردشگری خارجی را از دیگر تلاشهای دولت در معرفی جاذبههای گردشگری کشور برشمرد و بیان کرد: به طور متوسط هر سال در ۱۲ نمایشگاه بینالمللی گردشگری در کشورهای دیگر حضور فعال داشتیم و در بخش صنایع دستی نیز به همین شکل و نظام حسابهای اقماری را به عنوان «تی اس ای» برای سهولت در دریافت آمار و اطلاعات حوزه گردشگری دریافت و بهروز کنیم و موفق شدیم در حوزه توسعه شبکه خدمات بین راهی نیز درصدد رفع مشکلات و اقدام های اساسی باشیم.

آرامش و ثبات مدیریت را به سازمان میراث فرهنگی برگرداندیم

سلطانیفر در رابطه با استراتژیهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: این سازمان در گذشته دچار تغییر و تحولات مدیریتی سریع بوده و با تمرکز زداییهای انجام شده در سال ۸۸ که منجر به انتقال معاونتای میراث فرهنگی به شیراز و صنایع دستی به اصفهان شد، ضربه جدی به پیکر مدیریتی این سازمان وارد شد و با ثبات و آرامشی که در این سازمان ایجاد کردیم در نظر داریم در فرآیند تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، سازمان میراث فرهنگی به واسطه ظرفیتهایی که دارد بتواند توأمان به توسعه رشد فرهنگی کشور کمک کند تا رشد اقتصادی خوبی را برای کشور رقم بزنیم.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر