شهرستان بهار

30 مهر در همدان چه اتفاقی افتاد؟/ حماسه 30 مهر همدان زمینه ساز واقعه 13 آبان

شناسه خبر: ۶۱۸۶
30 مهر در همدان چه اتفاقی افتاد؟/ حماسه 30 مهر همدان زمینه ساز واقعه 13 آبان

سی ام مهر ماه در تقویم تاریخ همدان یادآور روز خروش دانش آموزان و دانشجویان انقلابی علیه ظلم و استبداد رژیم شاهنشاهی در سال 57 است. واقعه ای که به جرات می توان آن را سر منشا حماسه 13 آبان دانست؛ اما این حماسه آفرینی بر اثر گذشت زمان غبار فراموشی به خود گرفته و نسل کنونی کمتر اطلاعی از آن دارد.

به گزارش نشاط شهر ، با توجه به اسناد و گفته شاهدان عینی واقعه 30 مهر سال 57 ، در شهر همدان تظاهرات و راهپیمایی در خیابان های شورین و بوعلی توسط دانش آموزان، دانشجویان و فرهنگیان شروع شد که این تظاهرات دو دلیل اصلی داشت.

علت اصلی آن بازداشت یک دختر سال اول نظری در تظاهرات روزهای قبل و شایعه هتک حرمت و تجاوز به عنف یکی از ماموران شهربانی در بازداشتگاه به وی بود که این دختر پس از چند روز بازداشت آزاد شده و بعد خودکشی میکند و گفته می شد که وی در وصیتنامه خود علت خودکشی را تجاوز به عنف در بازداشتگاه اعلام کرده بود.

پس از آن خانواده این دختر در مقابل دبیرستان پروین اعتصامی به گریه و زاری پرداختند و خواستار رسیدگی به موضوع شدندو به همین دلیل دانش آموزان و دانشجویان خشمگین تر از همیشه اقدام به تظاهرات کردند.

همچنین علت دیگر این حرکت، آتش سوزی در مسجد جامع کرمان اعلام شد و این دو علت باعث حرکت خودجوش مردمی و کوبنده مردم همدان و تیراندازی ماموران شاهنشاهی و درگیری مردم با ماموران و شهید و مجروح شدن عده ای از مردم شد.

به واقع می توان گفت که این واقعه نقطه عطف حرکت انقلابی مردم در روز 13 آبان و به ثمر نشستن انقلاب اسلامی شد که متاسفانه در مورد این روز کم لطفی شده و کمتر به مردم شناسانده شده و حتی نسل جدید دیار همدان نیز از آن بی اطلاعند.

اما با توجه به صحبت هایی که شده و قول های مساعدی که از سوی برخی نمایندگان داده شده تلاش می شود که این روز در تقویم ملی ثبت شود و این روز بیش از پیش برای مردم بازگو شود.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر