شهرستان بهار

زیلو میبد نشان ثبت ملی دریافت کرد

شناسه خبر: ۶۲۸۷
 زیلو میبد نشان ثبت ملی دریافت کرد

نشان ثبت ملی زیلو میبد روز سه شنبه در آیینی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان یزد اهداء شد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایرنا، زیلوبافی از هنرهای صنایع دستی مردم شهرستان میبد است، و این زیرانداز و کف پوش دست بافت با نخ بافته می شود و شباهت زیادی به حصیر دارد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان یزد روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ملی شدن صنایع دستی زیلو مقدمه ‎‎ای برای ثبت جهانی این هنر برای شهر میبد است.
سیدمصطفی فاطمی افزود: پرونده ثبت میبد به عنوان شهر جهانی زیلو که از دستور کار سازمان میراث فرهنگی خارج شده بود ماه گذشته پس از نشست مسئولان این شهرستان و اداره کل میراث فرهنگی استان با بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، بار دیگر در دستور کار قرار گرفت.
مشاور معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز چندی پیش به خبرنگار ایرنا گفت: شهرهای یزد و میبد در سال 2017 پس از ثبت ملی، به ترتیب به عنوان شهر جهانی نساجی سنتی و زیلو به مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی معرفی می شوند.
امید شیوا افزود: ایران پیشنهاد داده از این پس آثار هنری شهرهایی که برای ثبت جهانی به مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی معرفی می شود، ابتدا به ثبت ملی برسد که ای پیشنهاد با استقبال مواجه شد.
زیلوهای میبد به دلیل استفاده از الیاف طبیعی و ظرافت مورد توجه گردشگران و هنردوستان است.
مواد خام زیلو نخ و پنبه است که در سال های گذشته در محل کشت و توسط دستگاه های نخ ریسی دستی ریسیده می شد. این نخ در اصطلاح «نخ رسمی» نام داشت و زیلویی که با آن بافته می شد دارای ظرافت کمتری بود اما استحکام بیشتری داشت.
در گویش محلی تار و پود زیلو را تونه و پوکار می گویند. تونه نیازی به رنگ آمیزی ندارد ولی برای استحکام بیشتر باید تابیده شود.
ایران، چین و هند جزو سه کشور برتر جهان در حوزه صنایع دستی هستند و کشورمان با چهار شهر جهانی پس از چین با پنج شهر جهانی، دارای بیشترین شهرهای جهانی در حوزه صنایع دستی است.
اصفهان، تبریز، مشهد و لالجین همدان به ترتیب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، فرش دستباف، سنگ های قیمتی و سفال به ثبت رسیده اند.
7532/ 6014/ خبرنگار: سعید صادقی مقدم** انتشار : کاظم شاملو*
irnayazdd@
انتهای پیام /*

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر