شهرستان بهار

نقدی بر عملکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار/ در چند سال اخیر اداره ارشاد نتوانسته جوانها را جذب کند

شناسه خبر: ۶۳۳۲
نقدی بر عملکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار/ در چند سال اخیر اداره ارشاد نتوانسته جوانها را جذب کند

پیشرفت فرهنگ یک جامعه همواره یکی از دغدغه های مهم و اساسی بوده که موجب کم شدن بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات خانوادگی و اجتماعی می شود. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از متولیان در امر فرهنگ است که وظیفه سیاستگذاری و برنامه ریزی در زمینه فرهنگ عمومی و اصول سیاست فرهنگی کشور را بر عهده دارد.

به گزارش نشاط شهر ، در هر شهرستان نیز اداره فرهنگ و ارشاد این وظیفه را بر عهده دارد، اما چند سالی است که همواره با گلایه مندی اهالی فرهنگ و هنر شهرستان از کم کاری این اداره و ارتباط ضعیف آن با هنرمندان مواجهیم. مهمترین مخاطبین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرمندان، اهالی ادب و رسانه هستند. با تعدادی از این افراد هم کلام شدیم و از چگونگی فعالیت این ارگان جویا شدیم.

یکی از فعالین فرهنگی شهرستان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در ده سال گذشته اداره ارشاد شهرستان نتوانسته جوانها را جذب کند و اکثر انجمن ها هم تعطیل است و بودجه ای برای انجمن ها نیامده است.

وی با اشاره به برخورد نامناسب کارکنان این اداره با هنرمندان گفت: فضای ارشاد بسته است و میدان ندادن به هنرمندان و تک سویه بودن فعالیت های فرهنگی باعث دلسردی هنرمندان شده است و در حال حاضر بیشتر بسیج هنرمندان فعال است که آن هم متعلق به سپاه می باشد.

این فعال فرهنگی ادامه داد: اداره ارشاد باید حامی فرهنگ و هنرمندان باشد اما در واقع یکی از خلوت ترین اداره های بهار است و گاهی دیده می شود که بعضی از کارمندانش ساعت 8:30 یا گاهی 9 به سر کار می آیند که این هم خلاف قانون است.

این جوان ادامه داد: در اداره ارشاد بهار خلاقیت و نوآوری دیده نمی شود و به دنبال کارهای زیرساختی نیستند و همین باعث دلسردی پیشکسوتان از این اداره شده است.

در ادامه یکی از ادبای شهر بهار نیز به نارضایتی عمومی هنرمندان از اداره ارشاد اشاره کرد و دلیل آن را چارچوب های تنگ اعمال شده از سوی این اداره بیان کرد و گفت: عملا ما هیچ برنامه ای در این اداره نمی بینیم و هر کاری که در این اداره انجام می شود یک سری برنامه های خاص است که از بالا به این ها اعمال می شود که سالی یک بزرگداشت و یک جشنواره برگزار کنند و دیگر برنامه ای ندارند.

وی ادامه داد: در واقع هنرمندان باید بیایند و برنامه ها را به دست بگیرند، اما به دلیل ارتباط کم این اداره با هنرمندان این کار صورت نمی گیرد.

وی در ادامه گفت: از سویی بعضی از هنرها مثل هنر موسیقی برای این اداره هنوز جایگاه خود را نیافته و به طور مثال در برنامه ای که باید موسیقی اجرا شود و اگر امام جمعه شهر هم مدعو برنامه باشد، به خاطر رضایت بالادستی موسیقی از برنامه حذف می شود و اینجا هنر یک قدم عقب می گذارد و این تعارضات باعث دلسردی می شود.

در ادامه یکی از خبرنگاران عملکرد ارشاد در حوزه خبری را تابع استان دانست و گفت: اداره ارشاد مستقلا نمی تواند فعالیت خاصی در این زمینه داشته باشد و در این چند سال نیز ره آورد تازه ای در حوزه استانی به غیر از یک سری فعالیت های حمایتی ، سیاست خاصی در مورد آن اتخاذ نکرده اند و اهم فعالیت های اداره ارشاد به ایجاد خانه مطبوعات و یارانه کاغذ منعطف شده و در حوزه شهرستانی هم قدم جدیدی برای ایجاد یک رسانه جدید و یا نشریه بومی برداشته نشده است.

وی ادامه داد: البته ذکر این نکته نیز ضروری است که اداره ارشاد وظیفه ایجاد نشریه و رسانه ندارد بلکه وظیفه حمایتی از رسانه های موجود را دارد، اما از آنجا که خبرنگاران عملا دچار رکود و بی انگیزگی شده اند رغبتی در ایجاد یک رسانه یا نشریه بومی ندارند. اداره ارشاد در این باره می توانست قویتر عمل کند و با احیای مجمع خبرنگاران که سالها قبل ایجاد شد خط مشی برای آن تعیین کرده و با در نظر گرفتن برنامه های خاص و ایجاد تشویق و تجلیل از خبرنگاران افراد بیشتری را در این حوزه جذب کند که همین موضوع نیز منجر به درخواست برای نشریه بومی میشد که متاسفانه انجام نشد.

سپس یکی از دیگر خبرنگاران نیز با اشاره به وجود مجمع خبرنکاران گفت: ما قبلا مجمعی به نام مجمع خبرنگاران تشکیل دادیم و در محل کنونی کتابخانه باهنر دفتری به این مجمع اختصاص داده بودند و حتی دارای وسایل و کامپیوتر و فکس و دیگر وسایل بود ، اما الان هیچ اثری از آن نیست و همه وسایل سر به نیست شد.

وی ادامه داد: این اداره باید در جهت همسو کردن خبرنگاران گام بر می داشت اما هیچ عملکردی از اداره ارشاد ندیدیم و حتی در روز خبرنگار نیز یک پیامک تبریک معمولی نیز برای ما ارسال نشد. ما در این چند سال هیچ حمایتی از این اداره ندیدیم.

یکی از دیگر هنرمندان نیز عملکرد ارشاد را عملکرد خوبی ندانست و گفت: در زمینه معرفی هنرها و هنرمندان اقدام موثری صورت نگرفته و برای استفاده از کمک های بخش خصوصی و جذب بودجه از نهادهای غیر دولتی ضعیف عمل شده است.

وی به بحث سخت افزاری این اداره اشاره کرد و گفت: سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی ندارد و ما با وجود اینکه این مجتمع از سال 88 افتتاح شده اما کمبودهای زیادی دارد و هنرمندان و دیگر افرادی که در این مکان مراسم دارند دچار مشکل می شوند.

این هنرمند ادامه داد: نبود کارشناس خبره در اداره ارشاد بهار یکی دیگر از ضعف های آن است چرا که کارمندان این اداره تنها یک کارمند صرف هستند که هیچ یک سر رشته ای از هنر ندارند و حتی عدم تغییر مدیر این اداره نیز جای نقد است که حتی با وجود عوض شدن دولت نیز مدیریت آن تغییر نکرد، چرا که پیشرفت در تغییر و تحول است .

وی نبود حمایت مالی از هنرمندان را بزرگترین مشکل عنوان کرد و گفت: در 5 سال اخیر حمایت مالی از انجمن های هنری به صفر رسیده که متاسفانه مشکلات زیادی را برای گروههای هنری به وجود آورده است.

انتهای پیام/

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • شهروند :
  در تاریخ ۱۳ آذر ۹۵ ساعت ۱۲:۰۸
  به نظر من مدیر کل استان هم پشتیبانی خوبی نداشته چند بار اومده چند تا حرف زده یا هیچ قولی نداده یا قول داده عمل نکرده یک طرف کارها رو هم مسائل مالی تحت تاثیر قرار داده
 • محمد :
  در تاریخ ۱۳ آذر ۹۵ ساعت ۱۳:۵۱
  سلام.البته این همه مسایل که در این مقاله اومده و همه مشکلات را به طرف ارشاد گرفته درست نیست به نظر من خود اصحاب فرهنگ و هنر هم چندان در به وجود امدن مشکلات بی تقصیر نیستن بارها در جلسات حضور پیدا کردیم و قرار بوده در مورد مشکلات هنر صحبت بشه ولی شما میبینین اقای ..............شروع به تعریف و تمجید میکنه فقط فقط به خاطر اینکه از این آقا در فلان جا تعریف بشه یا اینکه برای این شخص بزرگداشت گرفته بشه من امیدوارم در قدم اول همه اهل هنر وقتی دیدن که دولت تدبیر و امید هیچ سود و نفعی برای این شهر نداشته به این مسیله عمیقتر فکر کنن
 • sh.d :
  در تاریخ ۱۵ آذر ۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
  اگر اداره ارشاد اسلامی نبود مجوز فعالیت نشاط شهر هم صادر نمی شد...
  راست گفتن کرم درخت از خود درخت
 • اعضای انجمن :
  در تاریخ ۱۶ آذر ۹۵ ساعت ۱۲:۱۱
  این که گفته شده انجمن های فرهنگی و هنری تعطیل است اصلاً درست نیست روزهای دوشنبه انجمن ادبی آیت الله بهاری (ره) و چهارشنبه انجمن حافظ خوانی فعال است و من حدود یک سال است که در هر دو انجمن شرکت می کنم.
  علاقه مندان هم می توانند شرکت کنند.
 • شهروند :
  در تاریخ ۱۹ آذر ۹۵ ساعت ۲۲:۰۳
  سلام در جواب دوست هنرمند خودم عرض میکنم که به دبیران همین انجمن ها سری بزنن خوبه
 • دستان :
  در تاریخ ۲۰ آذر ۹۵ ساعت ۱۲:۴۶
  دوست خوبم که گفتی کرم از خود درخته ! وقتی این سازمان نباشه یکی دیگه مسئولیت بگردن میگیره . در بود و نبود کلی اداره ارشاد حرفی نیست . ولی مهم و پررنگ بودن یک ارگان حرف اساسی رو میزنه . خصوصا در مورد فرهنگ و هنر که اساسی ترین ارکان یک ملت و کشور را این مقوله ها تشکیل می دهند .
  حرف برای گفتن زیاده اینجا نمیشه همشو تایپ کرد . در کل ادارا شهر و سیستم دولتی شهر بسیار ناکارامد است .
 • ادبیات :
  در تاریخ ۷ دی ۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
  با سلام.ممنون از نقدی که به ارشاد وارد کردین. به هر جهت در این امر دو روی سکه وجود داره. اما روی خوش سکه به نفع ارشاد نیست چون انتقادها به ارشاد در این 6 سال زیاد ه وارشادی ها هم می دونن که کم کاری می کنن.کارمندان همدانی که ساعت 8ونیم به بعد میان سر کار چون اصلا یادشون رفته که استخدام شدن برای چی. ....در مورد دوستی که می گه جلسات دایره باید بگم که وقتی از انجمن فعال حرف می زنیم یعنی اینکه اهالی ادبیات بهار با عشق وعلاقه هر هفته ومنظم برن اونجا وشعر بخونن ونقد بشه و... اما این چیزی که می گی اصلا واقعیت نداره.در مورد انجمن بازخوانی متون هم همینه برنامه... حرف زیاده وفرصت کم.اگر آزادی بیان وجود داشت ومی
  تونستم راحت صحبت کنم واسم اصلیمو بنویسم حرفای زیادی دارم واسه گفتن.20 ساله که دارم با ارشاد همکاری می کنم اماااااا....این عملکرد اداره ی ارشاد فقط موجب ناراحتی اهالی فرهنگ وهنر شهرشده
 • گوگرچین :
  در تاریخ ۴ بهمن ۹۵ ساعت ۱۶:۱۰

  چرا مسئول ارشاد بهار بعد از چند سال هنوز تغییر نکرده؟

  ایشون که کاری واسه بهار انجام ندادن

  تنها کاری که کردن ............... بوده، منتظر میشینن کس دیگه ای برنامه بگیره که ایشون به اسم خودشون و تو رو رزومه خودشون ثبت کنن  واقعا جای تاسفه

  یعنی یک مرد(یا زن) بهاری پیدا نمیشه که غریبه ها بر مسند ارشاد این شهر نشستن؟!

 • همشهری :
  در تاریخ ۷ بهمن ۹۵ ساعت ۰۸:۴۹
  والبته رئیس ارشاد بچه محل مدیرکل هم هست دیگه...
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر