شهرستان بهار

شرط حفظ عنوان شهر جهانی لالجین

شناسه خبر: ۶۳۷۹
شرط حفظ عنوان شهر جهانی لالجین

حفظ عنوان شهر جهانی لالجین مشروط بر ایجاد تغییر و تحول در این شهر است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایسنا، منطقه همدان، پایتخت سفال و سرامیک بیشتر از 3 ماه است که عنوان جهانی شدن را به خود اختصاص داده. این عنوان حالا انتظارات را از لالجین و بازارهای خرید و فروش سفال آن بالا برده است. حالا دیگر نمیتوان گردشگر یا خریدار عمده سفال را به دریافت یک کوزه سفالی بدون بستهبندی قانع کرد و برای جهانی ماندن باید از تجارب دیگر شهرهای جهانی در این زمینه بهره برد.

جهانی شدن لالجین این امید را در دل زنده کرده است که شاید بتواند پس از این گرهای از مشکلات صنایعدستی این دیار باز کند. حفظ عنوان شهر جهانی لالجین مشروط بر ایجاد تغییر و تحول در این شهر است. لازمه ایجاد تغییر و تحول، تبلیغات بیشتر، افزایش کیفیت صنایع سفال و سرامیک و تقویت زیرساختهای این منطقه از جمله توجه به امور آموزشی و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز برای گسترش دادن فعالیتها است.

بخش عمدهایاز زندگی مردمان در شهر جهانی لالجین با گل و خاک عجین شده و چرخ زندگی آنها سالیان سال است با چرخ کوزهگری میچرخد، چرخی که حالا با جهانی شدن لالجین قرار است رونق صنایع دستی استان و ارزآوری را برای ما محقق کند اما آیا به واقع این اتفاق بدون به روز شدن با علم و تکنولوژی در حوزه بستهبندی و بازاریابی شدنی خواهد بود؟

یکی از بخشهای مهم اقتصادی و فرهنگی در هر کشوری حوزه صنایعدستی و هنرهای سنتی است که ابزاری قابلتوجه برای صادرات کالا، اشتغالزایی، جذب توریسم و بالا بردن سطح تولید ملی به شمار میرود.

به اعتقاد کارشناسان، صنایعدستی پلی میان اقتصاد و فرهنگ است و با توسعه آن، نهتنها به اشتغالزایی و اقتصاد کمک شده بلکه گامی در راستای تحقق شعار سال مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و همچنین سیاستهای ابلاغی در این بخش برداشته خواهد شد چرا که با تکیهبر توان داخلی برای توسعه تلاش میشود.

نگاهی گذرا به وضعیت صنایعدستی و هنرهای سنتی در استان همدان بیانگر آن است که در حال حاضر صنایعدستی یکی از بخشهای مهم در این استان است که با سرمایهگذاری بسیار پایین، ایجاد فرصتهای شغلی بسیار و ارزشافزوده بالا میتواند در رشد و توسعه اقتصادی و صادرات غیرنفتی استان نقش مهمی را ایفا کند.

با ثبت جهانی شهر لالجین یک برند بینالمللی در استان خواهیم داشت، اگر برای مستعد ماندن زمینههای جهانی شدن برنامه و علم داشته باشیم. جهانی شدن لالجین هم میتواند هنرمندان را تشویق کند و هم بر زندگی و معیشت صنعتگران استان تأثیر دارد و هم زمینه گردشگری را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم میکند و میتواند علاقهمندان را به این سمت بکشد.

باید توجه داشت که ثبت جهانی این شهر فرصت مغتنمی است که نباید برای بهره بردن از آن کوتاهی شود که اگر چنین فرصتی از دست استان برود تا سالیان سال مسئولان و برنامهریزان باید جوابگوی سوالات و حق و حقوق از دست رفته جامعه محلی باشند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر