شهرستان بهار

سفالگری که هنر لالجین را در کیش جاودان کرد

شناسه خبر: ۶۳۸۷
 سفالگری که هنر لالجین را در کیش جاودان کرد

سفال ایران ‌و بویژه سفال لالجین حاصل تمدن و اندیشه هزاران ساله ایرانی‌هاست | ایرج گلزاری جمیل عضو انجمن هنرمندان سفالگر ایران است که با برپایی نمایشگاه ها و ورکشاپ های داخلی و خارجی نام و آوازه ای برای خود دست و پا کرده است که در حال حاضر می توان او را یکی از بنیانگذاران سفالگری جزیره کیش دانست.

به گزارش نشاط شهر به نقل از همدان پرس؛ سفال ایران و بویژه سفال لالجین حاصل تمدن و اندیشه هزاران ساله ایرانیهاست و همواره با سایر هنرها پیوند عمیق داشته بلکه در تکنیک و زیبا آفرینی سفال سایر کشورها نیز نقش داشته است.

هنر مرز مشخصی ندارد و به همه انسانها در این کره خاکی تعلق دارد. هماکنون هنر سفالگری در دنیا به دو شکل سنتی و صنعتی انجام میپذیرد که در ابعاد صنعتی علم و تکنولوژی روز مهمترین تعریف را داراست و توانسته در خط تولید با ابزار و تجهیزات مدرن خود را نشان دهد تا جایی که دیگر نیازی به فوت کوزهگری نباشد.

ساخت سفال با خاک جزیره کیش، هنری که با توجه به مرجانی بودن جزیره کیش کمی بعید به نظر برسد اما هنر دستان استاد ایرج گلزاری جمیل به ما ثابت کرد که از خاک کیش هم می توان سفال های زیبا تولید و پخت کرد.

ایرج گلزاری جمیل متولد لالجین همدان و عضو انجمن هنرمندان سفالگر ایران است که با برپایی نمایشگاه ها و ورکشاپ های داخلی و خارجی نام و آوازه ای برای خود دست و پا کرده است که در حال حاضر می توان او را یکی از بنیانگذاران سفالگری جزیره کیش دانست.

او از گل مارن (گل سرشور) که در عمق 25 متری جزیره نسبت به موقعیت جغرافیایی خاص یافت می شود و جایگاه خاصی در سفالگری، درمان دردهای مفصلی و مداوای پوست و در قدیم تر به جهت بنای داخل و خارج آب انبارها به کار می رفته است سفال های خود را تولید می کند.

او معتقد است، فروش آثار هنری تولید شده و تامین مالی و داشتن یک تولیدی یا کارگاه برای پیوند فرهنگ غنی چند هزار ساله ایران با جامعه هنر امروز و همراه نمودن ذائقه نسل جدید با هنر سنتی و در پی آن فاصله گرفتن از تولیدات مشابه، از میان به در کردن رقبای خارجی و نیز جلوگیری از واردات کالاهای مشابه از مهمترین دلمشغولیهای یک هنرمند است.

ایرج گلزاری هماکنون در جزيره کيش ساکن است و به فعاليتهاي هنری و علمی خود در رابطه با سفال ادامه می دهد و در اين مدت هنرآموزان و شاگردان فراوانی تربيت کرده است.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر