شهرستان بهار

رمز پیشرفت فوتبال همدان/تغییر مدیریت بهترین راهکار است

شناسه خبر: ۶۴۴۹
رمز پیشرفت فوتبال همدان/تغییر مدیریت بهترین راهکار است

با توجه به وضعیت فوتبال همدان در سال‌های اخیر تغییر در رأس هرم مدیریتی این رشته پرطرفدار و جذاب در استان و تزریق خون تازه در شریان آن با انتخاب یک نامزد توانا، متخصص و برنامه محور در مجمع انتخابات هیئت فوتبال ضروری است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ذاکرنیوز از همدان، در دو دهه گذشته با وجود ایجاد زیرساختهای مناسب، ریخت و پاشهای فراوان و هزینههای میلیاردی نه تنها در فوتبال همدان پیشرفتی حاصل نشده، بلکه از دوران نسبتا درخشان خود در دهه 60 نیز فاصله زیادی گرفته است.

ساخت دو استادیوم مجهز 15 هزارنفری شهید مفتح و 7 هزار نفری شهید حاجیبابایی، انتقال تیم لیگ برتری پاس به همدان، باز شدن پای مدیران، مربیان و بازیکنان حرفهای فوتبال کشور به این شهر در پی این انتقال، انعقاد قراردادهای مالی با بازیکنان و مربیانی که پیش از این به صورت آماتوری در عرصه فوتبال استان فعالیت میکردند، سرازیر شدن بودجههای دولتی استان به سمت این رشته پرطرفدار و میزبانی از مسابقات آسیایی فوتبال نونهالان در دو دهه گذشته سبب شد این گمان در ذهن علاقمندان فوتبال در سطح استان ایجاد شود که فوتبال همدان راه حرفهای شدن را در پیش گرفته است و به زودی در سطح اول فوتبال کشور نامی برای خود دست و پا خواهد کرد، غافل از آن که حرکت در مسیر پیشرفت نیازمند مدیریتی توانا، برنامه محور و متخصص است.

پسرفت فوتبال همدان در 2 دهه گذشته

در دو دهه گذشته، فوتبال همدان در سطوح بالا، به ویژه در رأس هیئت که متولی اصلی فوتبال در استان است و وظیفه هماهنگ کردن بدنه این رشته پرطرفدار، توسعه آن در نقاط مختلف استان و نظارت بر مسابقات را برعهده دارد از داشتن چنین مدیریتی بیبهره بود و به همین دلیل این اتفاقات مثبت نه تنها سبب پیشرفت فوتبال استان نشد بلکه هر یک به نوبه خود به معضلی بزرگ برای ورزش همدان تبدیل شدند.

دو استادیوم مجهز شهید مفتح و شهید حاجیبابایی که توانایی میزبانی از مسابقات بزرگ را دارند حالا بدون کارایی لازم به زمین تمرینی تبدیل شدهاند و هزینه نگهداری از آنها بر روی دوش ورزش استان سنگینی میکند.

تیم پاس که با پیشینه قهرمانی در آسیا به همدان منتقل شد با شیبی تند در مسیر سقوط قرار گرفت و در عرض 10 سال سر از لیگ دسته دو درآورد. همچنین مدیران، مربیان و بازیکنان سرشناس فوتبال کشور که قرار بود با حضورشان در پاس همدان فوتبال این شهر را در مسیر پیشرفت قرار دهند، حالا در مسیر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به دنبال نقد کردن طلب خود از فوتبال همدان هستند.

تیم فوتبال الوند به عنوان نمادی از فوتبال استان در غفلت و بیتوجهی مدیران فوتبالی و هیئت فوتبال منحل شد و حالا تنها خاطرهای از آن تیم در اذهان باقی مانده است.

میزبانی از مسابقات فوتبال نونهالان قهرمانی آسیا که میتوانست توجه مسئولان ارشد استان را به فوتبال پایه جلب کند و سبب شکوفایی بازیکنان نوجوان و جوان همدانی شود به دلیل ندانم کاری مسئولان برگزار کننده عایدی جزء بدهی سنگین برای فوتبال استان نداشت و با گذشت چندسال از برگزاری این مسابقات هنوز هم هیئت فوتبال در زیر بار این بدهی کمر راست نکرده است.

انحلال تیم فوتبال بانوان همدان که تحت نظر هیئت فوتبال و با نام "پاس" در لیگ برتر بانوان حضور داشت نیز یکی دیگر از خاطرات تلخ فوتبال استان در این سالها است که بازهم به دلیل بیتوجهی و ناتوانی متولیان فوتبال استان رقم خورد.

برگزاری نامنظم لیگهای فوتبال استان در تمام ردههای سنی با بازیهایی بیکیفیت، پر از حاشیه و درگیری نیز از دیگر تبعات حضور مدیران ناکارآمد در رأس فوتبال استان همدان است که سبب شده کمتر فوتبالیستی از این استان در سطح فوتبال کشور مطرح شود. آن تعداد از فوتبالیستهای همدانی هم که نامی برای خود در فوتبال کشور دست و پا کردهاند از جمله «مرتضی تبریزی» و «نوید عاشوری»، اگر چه الفبای فوتبال خود را در این شهر آموختند اما به دلیل بیتوجهی مدیران فوتبالی استان پس از کوچ از فوتبال همدان پلههای ترقی را در استانهای دیگر طی کردند، اتفاقی که خود از وجود استعدادهای ناب و درخشان در فوتبال همدان و ناتوانی مسئولان هیئت در شکوفا کردن این استعدادها حکایت دارد.

انتخابات هیئت فرصتی برای پیشرفت فوتبال استان

حالا با نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع انتخابات هیئت فوتبال استان موجی از امید در دل اهالی فوتبال و علاقمندان به این رشته پرطرفدار در همدان ایجاد شده است و جملگی در انتظار تغییرات گسترده در رأس هیئت و ایجاد خونی تازه در شریان فوتبال همدان برای برگزاری این مجمع لحظه شماری میکنند.

بنابر اعلام دبیر هیئت فوتبال استان همدان این مجمع به احتمال زیاد در روز 12 بهمن ماه امسال با 8 نامزد تایید صلاحیت شده برگزار خواهد شد.

اسامی و سابقه نامزدهای مجمع انتخابات هیئت فوتبال استان همدان به این شرح است:

- محسن مرادیپناه؛ متولد 1339 در شهر همدان دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و فرماندار حال حاضر شهرستان بهار.

- عیسی مرادی فروزان؛ متولد سال 1359 در شهرستان اسدآباد با مدرک کارشناسی تربیت بدنی و کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و دانشجوی دکترا و با سابقه فعالیت در رشتههای رزمی و فوتبال دانشآموزی و دانشجویی

- بهرام روحانینژاد؛ متولد 1358 در شهرستان اسدآباد، دارای کارشناسی ارشد علوم حوزوی از روحانیان ورزشکار و با سابقه فعالیت در هیئت فوتبال شهرستان اسدآباد و مربیگری فوتبال در این شهرستان

- علیرضا شمس؛ متولد 1353 با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشتههای فقه و حقوق و دارای مدرک مربیگری بی آسیا و سابقه فعالیت در عرصه فوتبال پایه استان

- عباس صوفی؛ متولد 1350 در شهر همدان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی، معاون کنونی حمل و نقل ترافیک شهرداری همدان و با سابقه ریاست هیئت فوتبال استان و مدیرعاملی باشگاه پاس همدان

- محمدباقر حائری؛ متولد سال 1336 در شهرستان تویسرکان با مدرک کارشناسی ارشد حقوق و سابقه ریاست هیئت فوتبال و دو و میدانی شهرستان تویسرکان

- محمد عیوقیان؛ متولد 1340 در شهرستان همدان دارای مدرک کارشناسی تربیت بدنی، بازنشسته آموزش و پرورش و رئیس فعلی هیئت فوتبال استان همدان با سابقه فعالیت طولانی در عرصه فوتبال استان به عنوان مدیر، مربی و بازیکن

- حسن محمدی؛ متولد 1349 با تحصیلات کارشناسی و سابقه مدیرعاملی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری همدان ،عضویت در هیئت مدیره فعلی این سازمان و مشاور کنونی شهردار همدان

حال جای سوال است؛ از بین این نامزدها کدام یک میتوانند فوتبال استان همدان را به مسیر پیشرفت سوق دهند؟ آیا نامزدهایی که پیشتر در هیئت فوتبال و باشگاه پاس حضورشان به غیر از ناکامی و انباشته شدن میلیاردها تومان بدهی حاصل دیگری نداشته این شایستگی را دارند که بار دیگر مدیریت فوتبال استان را در دست بگیرند؟ آیا حضور نامزدهایی وابسته به ارگانهای دولتی و نیمه دولتی در این انتخابات به نفع فوتبال استان است؟ نامزد اصلح چه ویژگیهایی باید داشته باشد و چه برنامههایی را برای توسعه فوتبال استان در دستور کار قرار دهد؟

ضرورت تغییر در مدیریت فوتبال همدان

عضو اسبق تیمهای ملی نوجوانان و جوانان ایران در گفتوگو با خبرنگار ذاکرنیوز با بیان این که تغییر و تحول در مدیریت فوتبال همدان اجتناب‎ناپذیر است، اظهار میکند: یک دوره چهار ساله برای نشان دادن عیار یک مدیر کفایت میکند و اگر در این مدت فردی که مدیریت را در دست دارد نتواند پیشرفتی در زیرمجموعه خود حاصل کند یا باید خودش انصراف دهد و یا باید با برگزاری انتخابات مدیریت مجموعه را به دستان مدیری کارآمد واگذار کرد.

شهاب شادفر میافزاید: متأسفانه فوتبال استان همدان در دو دهه اخیر به ویژه از ابتدای دهه 90 با یک پسرفت محسوس مواجه شده است که ایجاد اصلاحات و تغییرات را در زمینه مدیریت فوتبال استان واجب میکند.

وی ادامه میدهد: در عرصه باشگاهی، در زمینه فوتبال پایه و بازیکنسازی و همچنین در موضوع درآمدزایی هیچ گونه اتفاق امیدوارکنندهای در این سالها در فوتبال همدان رخ نداده و این رشته جذاب در استان روز به روز دچار پسرفت شده است.

ضرورت انصراف نامزدهایی که سابقهای جز ناکامی نداشتند

شادفر با اشاره به این که ورود 8 نامزد به انتخابات هیئت فوتبال استان حکایت از نارضایتی اهالی فوتبال همدان از وضعیت کنونی دارد، میگوید: بیتردید افرادی که پیشتر در فوتبال همدان سابقه مدیریت در ردههای بالا را داشتهاند و حضورشان در این عرصه با ناکامی همراه بوده باید از انتخابات انصراف دهند و فرصت را در اختیار دیگران بگذارند.

این پیشکسوت فوتبال همدان اضافه میکند: وقتی مدیریت یک فرد در یک باشگاه بیشترین بدهی تاریخ آن باشگاه را رقم میزند یا حضورش در رأس یک هیئت ورزشی با موفقیت همراه نیست، بیشک شایستگی حضور دوباره در عرصههای مدیریتی را ندارد.

شادفر با اشاره به این 24 عضو مجمع هیئت فوتبال استان همدان در قبال رأی خود مسئول هستند، میگوید: درخواست اهالی فوتبال از اعضای مجمع این است که به برنامه رأی بدهند نه به فرد.

درآمدزایی ویژگی مهم نامزد اصلح انتخابات هیئت فوتبال

وی با بیان این که هر برنامهای زمانی اجرایی میشود که بودجه لازم در اختیار مدیر مجموعه باشد، تاکید میکند: مهمترین ویژگی یک نامزد در انتخابات هیئت فوتبال داشتن برنامه برای درآمدزایی است. اگر نامزدی نسخه مناسبی برای درآمدزایی هیئت پیچیده باشد صلاحیت انتخاب شدن را دارد.

عضو اسبق تیمهای ملی نوجوانان و جوانان ایران عنوان میکند: درآمدزایی از طریق اعتبارات دولتی و بودجه ارگانهای دولتی یا نیمه دولتی به دلیل آنکه مقطعی است نمیتواند ضامن موفقیت هیئت باشد، بنابراین درآمدزایی باید با جذب حامی مالی انجام بگیرد.

شادفر با اعلام اینکه توسعه فوتبال در شهرستانهای استان، توجه به فوتبال پایه، فوتبال بانوان و فوتسال، برگزاری منظم لیگهای استانی، توسعه فوتبال قهرمانی و حرفهای و همچنین برنامه ریزی برای آموزش و ارتقاء سطح مربیان و داوران استان باید در برنامه نامزدها لحاظ شود خاطر نشان میکند: به هرحال فوتبال همدان نیاز به خون تازه دارد. امیدوارم مجمع انتخابات هیئت فوتبال استان به دور از دخالتهای مرسوم به گونهای برگزار شود که نامزد اصلح مدیریت فوتبال استان را برعهده بگیرد.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر