شهرستان بهار

طرح‌های اقتصاد مقاومتی یاری‌گر افراد بومی و محلی در ایجاد اشتغال / کارآفرینی یک مهاجرانی در ایجاد یک کارگاه صنایع تبدیلی خانگی

شناسه خبر: ۶۴۵۱
طرح‌های اقتصاد مقاومتی یاری‌گر افراد بومی و محلی در ایجاد اشتغال / کارآفرینی یک مهاجرانی در ایجاد یک کارگاه صنایع تبدیلی خانگی

هرداد حدادی که در یکی از توابع شهرستان بهار به نام شهر مهاجران یک کارگاه صنایع تبدیلی خانگی راه اندازی کرده است و توانسته با روانه کردن محصولات خود با نام "آریا ماشین" به بازار، علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود، دست چند همشهری دیگر را نیز بگیرد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ذاکرنیوز از همدان، زمانی که حرف از اقتصاد مقاومتی به میان آمد کسی فکرش را هم نمیکرد که این حوزه پرتوان و با ظرفیت بتواند زمینه ساز بروز استعدادها و توان مردمی در این عرصه پر تلاطم شود و برخلاف دولتیها که هنوز در تب و تاب برگزاری همایش برای تبیین اقتصاد مقاومتی در جامعه هستند با انجام پروژه های مشاغل کوچک و خانگی تکانی به جسم از نفس افتاده اقتصاد در کشور بدهند.

افرادی که فارغ از زن و مرد و یا پیر و جوان بودنشان کمر همت بسته و توانسته اند با مشاوره و کمکهای فکری و مالی بسیج سازندگی فضای کاری مستقلی برای خود و دیگر هموطنانشان ایجاد کنند. مردمی که به دور از حرفها و ادعاهای برخی مدیران دولتی که هر ماه بیان گزارش عملکردشان از ایجاد اشتغال در جامعه سبب شده چشمهای آدمی از تعجب گرد شود ثابت کردهاند که به درستی متوجه معنای اقتصادی مقاومتی، تاثیر و اهداف آن در جامعه شده اند.

پروژه های اقتصاد مقاومتی که در شهرهای کوچک در قالب پروژه های خرد و خانگی بروز بیشتری بیشتری پیدا کرده، توانسته محفلی برای فعالیت افراد پرتوان، همسایه ها، دوستان، آشنایان و همشهریها شود و هر روز فاصله حرف تا عمل را کوتاه و کوتاهتر کند.

افرادی مانند مهرداد حدادی که در یکی از توابع شهرستان بهار به نام شهر مهاجران یک کارگاه صنایع تبدیلی خانگی راه اندازی کرده است و توانسته با روانه کردن محصولات خود با نام "آریا ماشین" به بازار، علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود، دست چند همشهری دیگر را نیز بگیرد.

این کارآفرین که با تلاش خود اقتصاد مقاومتی را به اثبات رسانده است در گفتگو با خبرنگار ذاکرنیوز با تشریح برنامه اقتصادی خود، درباره چرایی راه اندازی این کارگاه اظهار داشت: کارگاه صنایع تبدیلی خود را از سه سال پیش راه اندازی کردم و دلیل آن نیاز مردم شهر به استفاده از این گونه محصولات بود چرا که آنها مجبور بودند برای تهیه مایحتاج خود به دیگر شهرها مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه مهاجران ظرفیت خوبی در تولید سبزی و صیفی جات دارد افزود: با تولید انواع محصولات کشاورزی در شهر، زمینه برای استفاده از آنها در صنایع تبدیلی فراهم بود به همین دلیل نیز این کارگاه با هدف استفاده از محصولات کشاورزی منطقه، رفع نیاز مردم و دیگر مناطق راه اندازی شد.

حدادی با اشاره به اینکه این کارگاه توانسته زمینه اشتغال 10 نفر را ایجاد کند عنوان کرد: در فصل بیکاری یعنی زمانی که تولید محصولات کشاورزی کاهش مییابد و یا کشت نمی شوند، تعداد افراد شاغل در کارگاه نیز به چهار نفر کاهش می یابد که البته با شروع فصل کشاورزی دوباره کار در کارگاه رونق میگیرد.

این فعال اقتصادی بیان کرد: در ماه های بیکاری یعنی از ابتدای بهمن ماه تا اوایل سال بعد به دنبال ثبت سفارشها و عقد قراردادها هستیم تا در بتوانیم با فرار رسیدن آبانماه به موقع سفارشها را تحویل دهیم.

وی اشاره به اینکه زمان تحویل سفارش به مشتریان با توجه به زمان تولید محصول و نوع قرارداد متفاوت است، تصریح کرد: در حال حاضر با دریافت سفارش از دیگر شهرها مانند زنجان و تهران روند کار به گونه ای است که به لطف خداوند متعال ضرری را متحمل نمی شویم.

حدادی درباره تأثیر فعالیت این کارگاه در مردم شهر ابراز کرد: فعالیت این کارگاه سبب استقبال مردم از این پروژه شده است، به گونه ای که ما در سال نزدیک 50 سفارش و قرارداد را عقد میکنیم.

حمایت از طرحهای اقتصاد مقاومتی

فرمانده بسیج سازندگی همدان نیز در گفت وگو با خبرنگار ذاکرنیوز در همدان، درباره روند بررسی طرحهای اقتصادی اظهار داشت: هنگامی که افراد متقاضی برای استفاده از خدمات ارائه شده توسط بسیج سازندگی، طرح خود را به این سازمان ارائه می دهند، کارشناسان اقتصادی سازمان، با بررسی ابعاد طرح ارائه شده، نظر خود را مبنی بر امکان اجرایی شدن و یا نشدن طرح ارائه میکنند.

شهرام صادقی افزود: در این مرحله سطح و توان فرد ارائه کننده طرح، سابقه اقتصادی و تجربیات وی در این حوزه و میزان اطلاعات او درباره طرح پیشنهادی مورد ارزیابی کارشناسان قرار میگیرد.

وی عنوان کرد: افراد متقاضی علاوه بر نکات ذکر شده باید مطابق ضوابط بسیج سازندگی، در سطح علمی نیز دوره ای را گذرانده و از نهادهای مرتبط با حوزه فعالیتی خود، مانند جهاد کشاورزی، تعاون، فنی وحرفه ای و یا آموزشگاه های آزاد مرتبط و معتبر گواهی نامه دریافت کنند.

فرمانده بسیج سازندگی همدان تصریح کرد: پس از تایید طرح توسط کارشناسان، براساس طرح توجیهی متقاضی، امکانات مورد نیاز، مکان اجرای طرح و اعتبار لازم توسط بازرسان سازمان بسیج سازندگی مورد بررسی قرار میگیرد که در صورت تایید، افراد متقاضی، برای دریافت تسهیلات به بانک مهراقتصاد معرفی میگردند.

به گزارش ذاکرنیوز کارگاه صنایع تبدیلی شهر مهاجران با حمایتهای بسیج سازندگی سپاه انصارالحسین(ع) همدان راه اندازی شده است.

بسیج سازندگی سپاه استان همدان برای راه اندازی این کارگاه ایجادی، 30 میلیون تومان تسهیلات در اختیار طراح این پروژه قرار داده است و علاوه بر این در بخش مشاوره، معرفی برای شرکت در نمایشگاههای فصلی نیز مجری طرح را یاری رسانده است.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر