شهرستان بهار

گفتگو با یک کارآفرین بهاری :

میناکاری روی سفال بهترین راه درآمدزایی برای خانم های خانه دار بهاری

شناسه خبر: ۶۴۶۱
 میناکاری روی سفال بهترین راه درآمدزایی برای خانم های خانه دار بهاری

جالب است که با اینکه لالجین یکی از شهرهای شهرستان بهار و در کمترین فاصله از شهر بهار واقع است ؛ اما شاید کمتر پیش آمده که در بهار شاهد کارگاه سفال یا نقاشی روی سفال باشیم و یا اگر هم بوده آنقدر کم بوده که به چشم نیامده است.

به گزارش نشاط شهر شهریور ماه امسال بود که لالجین به عنوان شهر جهانی سفال معرفی شد. سفال و سرامیک لالجین یکی از سوغات زیبای استان همدان است و یکی از اجناس سفالی که زیبایی و ظرافت خاصی داشته و مورد استقبال واقع می شود سفال میناکاری شده است.

جالب است که با اینکه لالجین یکی از شهرهای شهرستان بهار و در کمترین فاصله از شهر بهار واقع است ؛ اما شاید کمتر پیش آمده که در بهار شاهد کارگاه سفال یا نقاشی روی سفال باشیم و یا اگر هم بوده آنقدر کم بوده که به چشم نیامده است.

اما به واسطه یکی از همشهریان با سه برادر آشنا شدیم که مدت 35 سال است به کار سفالکاری و نقاشی روی سفال در بهار مشغول هستند.

با محمدرضا احمدی دلجو ، یکی از این برادران که در کارگاه واقع در فنی و حرفه ای مشغول به کار است، هم کلام شدیم. وی با اشاره به تجربه 35 ساله خود و برادرانش در این کار گفت: در اینجا هم روی سفال کار می کنیم هم روی سرامیک. در کار سفال رو لعابی و در سفال زیر لعابی می زنیم.

احمدی دلجو از تعداد کارآموزان در کارگاه گفت: از تیر ماه امسال تاکنون 35 نفر کارآموز داشتیم و هم اکنون 8 نفر به طور ثابت برای ما کار می کنند و تعدادی از کارآموزان نیز در منزل خود مشغول به کارند که به طور مستقیم 15 نفر برای ما کار می کنند.

احمدی از میزان تولید کارگاه خود گفت: روزانه 10 الی 15 کار تولید می کنیم و به شکر خدا درآمد خوبی دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر اینجا یک کارگاه هم درپلیس راه سابق داریم که در آنجا فقط کار تولید را داریم؛ اما در فنی و حرفه ای من خودم کار آموزش را علاوه بر تولید بر عهده دارم و کارآموزان در اینجا هم کار یاد می گیرند و هم کار تولید می کنند و همه کارآموزان ما بدون استثناء از خانم ها هستند چون هیچ یک از مردان به سمت این کار نمی آیند و این کار کاری است که ظرافت و حوصله خاصی می طلبد که این ظرافت فقط از عهده خانم ها برمی آید.

این کارآفرین گفت: درآمد این کار خوب است البته الان که تعداد افراد زیاد شده کمی قیمت ها پایین آمد ، اما در کل درآمد خوبی دارد و مناسب برای خانم های خانه دار است و الان حتی خیلی از خانم ها هستند که بچه دار هستند و نمی توانند از خانه بیرون بیایند ما خودمان مواد خام را به آنها تحویل می دهیم و وقتی کار تمام شد، می رویم و از خانه اشان تحویل می گیریم و یکی از بهترین کارها برای خانم هاست.

احمدی مدت دوره آموزشی این هنر را 4 ماه و 20 روز عنوان کرد و گفت: دوره های آموزشی ما به صورت یک روز در میان و از 8 صبح تا 12 ظهر تشکیل می شود که به علت تعداد زیاد متقاضیان در دو دوره روزهای زوج و فرد هنرآموزان تقسیم بندی کرده ایم و هنرآموزان بلافاصله پس از پایان دوره خود می توانند وارد بازار کار شوند و یا خودشان مشغول به کار می شوند و یا در همین جا در کارگاه خودمان کار می کنند.

احمدی گفت: این دوره ها به طور کاملا رایگان برگزار می شود و همه وسایل را ما خودمان در اختیار هنرآموزان قرار می دهیم.

احمدی در آخر گفت: این کار برای افرادی که حوصله و سلیقه به خرج می دهند کار بسیار خوبی است که درآمد خوبی هم دارد، مخصوصا برای خانم های خانه دار که تمایلی به کار بیرون از منزل ندارند بهترین فرصت برای کسب درآمد است و حال با این دوره های آموزشی که به طور رایگان برای همشهریان برگزار می شود و بازار فروش که در نزدیکترین شهر به ما قرار دارد باید این فرصت را غنیمت دانسته و از آن استفاده کرد.

در سالهای اخیر یکی از مشکلاتی که خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند ، مشکلات اقتصادی و پایین بودن قدرت خرید خانواده هاست؛ اما آشنایی با چنین هنرهایی و ورود خانم های خانه دار به این عرصه می تواند کمک حالی برای خانواده ها بوده و باری از دوش خانواده بردارد. نزدیکی بهار به لالجین و ظرفیت گردشگری که در این شهر با جهانی شدن آن ایجاد شده، فرصت مناسبی است که باید از آن به نحو احسن استفاده کرد. امیدواریم که خانواده ها از چنین فرصت هایی استفاده لازم را ببرند و کمک حالی برای خانواده های خود باشند.

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • شهروند :
  در تاریخ ۱۸ دی ۹۵ ساعت ۱۲:۰۶
  با سلام با تشکر از گزارش خوب و مثبت نشاط شهر وارزوی موفقیت بیشتر برای برادران احمدی دلجو وهمه همشهریان عزیزمان در کسب روزی حلال
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر