شهرستان بهار

لالجین بازوی توانمند برای توسعه در گردشگری

شناسه خبر: ۶۴۸۹
 لالجین بازوی توانمند برای توسعه در گردشگری

شهر لالجین دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های بالایی در زمینه سفال است و سابقه طولانی بیش از 3 هزار سال دارد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از ایسنا، وجود افزون بر 5 هزار هنرمند، تولید روزانه 100 هزار قطعه سفال و صادرات بیش از 40 میلیون دلار در سال و ارائه بیش از 2 هزار نوع طرح و تنوع باعث شد تا شهر لالجین برای جهانی شدن شهر سفال نامزد و در نهایت نائل به کسب این عنوان شود.

استراتژی توسعه استان گردشگری است و توانمندیهای شهر لالجین در گردشگری به واسطه جهانی شدن برجسته است. کارشناسان بر این باورند که برنامهریزان استان برای تحقق محورهای توسعه لازم است، به جد وارد عرصه برنامهریزی شوند تا برای فعلیت یافتن این توانمندی و تحقق این استراتژی گامهای اساسی بردارند.

در نگاه نخست آنچه مشخص شده تخصیص 500 میلیون تومان اعتبار برای ایجاد موزه سفال است که از سوی استاندار برای آن درنظر گرفته شده و حال جذب و تزریق این اعتبار از اولویتهای مهم است.

بر این اساس در ماههای اخیر جلسات متعددی در راستای معرفی کردن ظرفیتهای جهانی در لالجین برگزار شده است. در روزهای اخیر به این بهانه نشستی برپا شد.

در این جلسه فرماندار شهرستان بهار گفت: اگر بخواهیم داشتههای استان همدان را در جهان تبلیغ کنیم به هزینهای گزاف نیازمند خواهیم بود اما هماکنون شهر جهانی لالجین این اقدام را سهل و آسان برای مسئولان استانی کرده است.

محسن مرادیپناه تصریح کرد: شهرداری و اعضای شورای اسلامی اعتبارات ویژهای برای شهر جهانی لالجین از سوی شهرداری هزینه کردهاند که مسئولان استانی باید به این مهم توجه نمایند و اعتبارات خاصی باید برای این شهر لحاظ شود که در این راستا استاندار همدان 500 میلیون تومان اعتبار برای این مهم تخصیص داده است که مسئولان امر برای جذب این اعتبارات باید تلاش کنند.

وی ادامه داد: در استمرار جهانی شدن لالجین باید منظر و سیمای شهر تغییر یافته و فعالیتهای استمرار یابد و باید هر سال یک ردیف به ردیفهای اعتباری شهر لالجین افزوده شود تا لالجین بتواند همچنان آبروی استان را در کشور حفظ کند و باید یک کارگروه سیار منظر شهری به لحاظ جهانی شدن این موضوع را در سطح شهرستان و لالجین هم داشته باشیم و بدانیم چه اتفاقاتی باید در لالجین بیفتد که در قالب این کارگروه مبلمان و دکوراسیون شهری نیز مدنظر قرار گیرد.

در کارگروه ویژه گردشگری نیز باید با جدیت وارد شده و اتفاقات خوبی برای لالجین باید بیفتد و کار هنرمندان سفالگر لالجین نیز باید در امر آموزش ساماندهی و خطدهی شود و هنرمندان و سفالگران گامهای جدیتری بردارند و متأسفانه تورهای گردشگری زیادی در کل کشور داریم اما لالجین همچنان در این مقوله لنگ میزند.

معاون عمرانی استاندار همدان نیز شهر جهانی سفال را در ایجاد اشتغال مؤثر دانست و گفت: اشتغال بسیار مهم بوده و دغدغه اصلی دولت تدبیر و امید و نظام جمهوری اسلامی است که باید از این طریق گامی برای بهبود وضعیت اشتغال در استان همدان برداریم.

محمدرضا عراقی اظهار کرد: درنظر گرفتن اعتبار برای پروژههای فرهنگی نهتنها هزینه نیست بلکه سرمایهگذاری هدفمند است که این اتفاق باید در حوزه گردشگری همدان عملیاتی شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان نیز با تأکید بر بالا بردن سطح صادرات گفت: با صادرات بالا فرصت شغلی در این زمینه ایجاد میشود و باید از ورود محصولات چینی به کشور جلوگیری شده و سفال لالجین بر اساس سلیقههای عمومی ساخته شود.

انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر