شهرستان بهار

پورمختار :

زمينه فعاليت فعالان اقتصادي در امر توليد و صادرات بايد فراهم شود

شناسه خبر: ۶۵۱۳
 زمينه فعاليت فعالان اقتصادي در امر توليد و صادرات بايد فراهم شود

نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس گفت: زمينه فعاليت فعالان اقتصادي در امر توليد و صادرات بايد فراهم شود و در سايه حمايت رهبر و تکليف دولت و مجلس اين امر محقق خواهد شد.

به گزارش نشاط شهر به نقل از فرمانداری بهار نشست نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس با اعضاي هيئت مديره شرکت تعاوني زرخيز هگمتانه استان همدان برگزار شد. در اين نشست ابتدا نايب رئيس انجمن سيب زميني ايران گفت: اين شرکت تعاوني با 27 نفر عضو و 60 ميليون تومان سرمايه اوليه در شهريور ماه امسال آغاز به کار کرد.

خسرو طالبي اضافه کرد: مطالعه و بررسي بازارهاي جهاني و تجزيه و تحليل و برنامه ريزي صادرات خارجي، ارائه خدمات مشاوره اي و بازاريابي به صادرکنندگان و واردکنندگان عضو شرکت، کاهش هزينه ها براي صادرات به بازارهاي هدف، بازاريابي به منظور بررسي زمينه هاي لازم براي قراردادها، ايجاد ارتباط بين خريداران خارجي و صادرکنندگان، تشويق واحدهاي توليدي براي گسترش فعاليت صادراتي و فعاليت هاي برون مرزي و صادرات غير نفتي از مهمترين اهداف شرکت تعاوني بوده است.

وي با اشاره به توانمندي هاي استان همدان گفت: 25 درصد سيب زميني کشور در استان همدان توليد مي شود و خوشبختانه با وجود صادرکنندگان توانا 270 هزار تن از کل صادرات سيب زميني کشور در سال گذشته که حدود 600 هزار تن مي باشد از استان همدان صادر شده است، اين در حالي است که ديگر استانها با ارائه محصولات خود به صورت خريد تضميني بار مالي براي دولت ايجاد کردند. وي از احداث نيروگاه پرتونگاري محصولات کشاورزي استان همدان در شهرستان بهار خبر داد و گفت: پرتونگاري يکي از موفق ترين روش ها براي تعيين غير مخرب کيفيت دروني محصولات کشاورزي به ويژه سيب زميني و سير مي باشد و اکثر کشورهاي صادر کننده به اين سيستم مجهز هستند.

خسرو طالبي ادامه داد: سيب زميني يکي از مهمترين محصولات غدهاي است و دستيابي به حداکثر عملکرد غده در سيب زميني علاوه بر استفاده از رقم مناسب، مستلزم وجود مقدار کافي و متعادل عناصر غذايي در خاک است. وي گفت: نيروگاه پرتونگاري محصولات کشاورزي استان همدان، در شهرستان بهار در زميني به مساحت يک و نيم هکتار و ساختماني به وسعت 5 هزار متر مربع با سرمايه گذاري 15 ميليارد تومان و 40 نفر اشتغالزايي به صورت مستقيم و 200 نفر غير مستقيم ساخته خواهد شد و علاوه بر برطرف ساختن نياز استان به استان هاي همجوار نيز خدمات دهي خواهد کرد و ماندگاري سالم محصولات کشاورزي از ديگر اهداف اين نيروگاه است.

وي با تاکيد بر صادرات هدفمند گفت: با سورت و بسته بندي محصولات به طريق صنعتي و با شناسايي بازارهاي هدف مي توان به توسعه و توليد ثروت رسيد. وي درخصوص پرداخت يارانه صادرات توسط دولت گفت: با پرداخت يارانه صادرات وضعيت صادرکنندگان به سامان خواهد شد.

وي تصريح کرد: متاسفانه قيمت محصولات کشاورزي کشور ما را دلالان در مرزها بخصوص در مرز عراق تعيين مي کنند و در اين صورت صادرکنندگان واقعي متضرر خواهند شد. وي افزود: اگر تفاهم نامه هايي با دولت ها منعقد شود تا حمل محصولات صادراتي به صورت مستقيم به مقصد صورت گيرد، درکيفيت بالا و کاهش هزينه ها موثر خواهد بود.

در ادامه نماينده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس گفت: زمينه فعاليت فعالان اقتصادي در امر تويد و صادرات بايد فراهم شود و در سايه حمايت رهبر و تکليف دولت و مجلس اين امر محقق خواهد شد. پورمختار اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه الزامات خوبي براي حمايت از توليد که زمينه صادرات است، ايجاد شده است.

وي افزود: براي موفقيت در امر صادرات، به دليل حساسيت کشورهاي اروپايي بايد به سمت توليدات ارگانيک پيش رويم. وي با بيان اينکه در سياست هاي اقتصاد مقاومتي اصل و بيس کار بر توليد و صادرات است، افزود: مشکلات صادرات در دو بخش داخل و خارج است که با سورت و بسته بندي و قانونگذاري، افزايش کيفيت توليد و درنظر گرفتن مشوق هاي صادراتي مشکلات داخلي را حل کرد.

وي با تاکيد بر فعال نمودن ديپلماسي خارجي گفت: در چهار سال گذشته يکي از مشکلات صادرات در بخش هاي مختلف، عدم رايزني هاي اقتصادي توسط سفارتخانه ها بوده است که اين مهم در برنامه ششم توسعه به خوبي ديده شده است و رايزني و احصا بازار کشورها، توجه به ذائقه و علاقمندي آنها در برنامه کوتاه مدت قرار دارد و نيازمند ورود جدي دولت در اين حيطه است.

وي اظهار داشت: وزارت خارجه نقش اول را در تعاملات اقتصادي دارد و توقعات جديدي غير از روابط سياسي از اين وزارتخانه وجود دارد. وي صنايع تبديلي را در رونق صادرات بسيار موثر دانست و گفت: با وجود صنايع تبديلي، توليدکنندگان با ارزش افزوده بيشتري مي توانند محصولات را در اختيار صادرکنندگان قرار دهند و متاسفانه صنايع تبديلي الوند در شهرستان بهار با تجهيزات مدرن و به روز در حال حاضر تعطيل است که بايد تعيين تکليف شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر