شهرستان بهار

گفتگویی با یک بانوی محقق بهاری در سازمان انرژی اتمی ایران :

پروژه گداخت هسته ای ، راهی برای تولید برق ارزان و سالم/ ایران به تازگی به عنوان عضو همکار به این پروژه پیوسته است

شناسه خبر: ۶۷۵۳
 پروژه گداخت هسته ای ، راهی برای تولید برق ارزان و سالم/ ایران به تازگی به عنوان عضو همکار به این پروژه پیوسته است

روز بیستم فروردین ماه به مناسبت دستیابی ایران اسلامی به فناوری هسته ای به نام روز ملی فناوری هسته ای نامگذاری شده است. به این بهانه گفتگویی با یک بانوی جوان بهاری که محقق سازمان انرژی هسته ای بوده و مدت بیش از 5 سال است در این سازمان به پژوهش مشغول است، گفتگویی داشتیم.

به گزارش نشاط شهر، این پژهشگر جوان آخرین پروژه تحقیقی این سازمان را پروژه گداخت هسته ای نام برد و آن را یکی از پروژه های محوری انرژی اتمی عنوان کرد.

وی به شرایط به وجود آمده پس از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: پس از توافق هسته ای شرایط به گونه ای شد که فعالیت ایران در این پروژه شتاب بیشتری گرفت؛ چرا که پیش از این ایران در این زمینه دانشی نداشت و اجازه کار در این باره را نداشت.

وی ادامه داد: پروژه گداخت هسته ای یا همان ایتر(ITER) با همکاری 34 کشور که ایران نیز به آن ها پیوسته است در کشور فرانسه پیگیری می شود. این پروژه یکی از بزرگترین همکاری های علمی محسوب می شود که هدف آن تولید برق ارزان و سالم با به کارگیری نوع جدیدی از راکتورهای هسته ای است.

این بانوی پژوهشگر ادامه داد: این راکتور در کشور فرانسه قرار دارد و کشورهای دیگر برای انجام آزمایش های خود باید از این راکتور استفاده کنند. منبع این نوع راکتور جدید هیدروژن است که به فراوانی در آب های کره زمین موجود است.

وی ادامه داد: پیوستن به این پروژه در صورتی امکان پذیر بود که یا باید به کشور فرانسه هزینه پرداخت می کردیم و یا اینکه دانشی را در ازای آن در اختیار آنها قرار می دادیم. ما نیز نه پول کافی برای این کار داشتیم و نه دانشمان در حدی بود که به کشوری همچون فرانسه علم جدیدی را بیاموزیم به همین دلیل توافق کردیم که نیروی کار در اختیار این کشور قرار دهیم تا این نیروها با آموزش بتوانند این دانش را فراگیرند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با پیوستن به پروژه بین المللی ایتر به صورت عضو همکار می توانیم هم نیروی انسانی و هم سطح علمی خود را در این زمینه ارتقاء دهیم . همچنین می توانیم دستگاه های لازم را تهیه و یا تجهیزات خود را بهسازی کنیم.

محقق جوان ادامه داد: راکتور گرما هسته ای آزمایشی بین المللی ایتر بزرگترین طرح یک راکتور همجوشی هسته ای است که تاکنون طراحی و بر پایه محصورسازی مغناطیسی بنیاد نهاده شده است. این پروژه فرصت مناسبی برای ایران است تا بتواند علاوه بر کسب تجربه در حوزه نیروی انسانی به ساخت سیستم های تشخیصی اقدام کند.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر