شهرستان بهار

کشاورزان متضرر اصلی افزایش 100 درصدی سموم پر مصرف کشاورزی هستند

شناسه خبر: ۷۳۰۲
کشاورزان متضرر اصلی افزایش 100 درصدی سموم پر مصرف کشاورزی هستند

سموم کشاورزی یکی از اقلامی است که کشاورزان برای تولید محصول بهتر و از بین بردن آفات به آن نیاز دارند و بخشی از هزینه های کشاورزی به خرید سموم اختصاص می یابد.

به گزارش نشاط شهر، هر ساله قیمت سموم متناسب با نرخ تورم افزایش دارد ؛ اما امسال گویا این افزایش قیمت بیش از حد بوده و کشاورزان نسبت به آن معترض شده اند. در این باره گفتگویی با چند تن از کشاورزان و مسئولین داشتیم.

اکثر سموم ما وارداتی است/ 5 درصد هزینه های کشاورزی به سموم اختصاص پیدا می کند

مجید ریحانی مدیرعامل شرکت تعاونی سیب زمینی کاران شهرستان بهار با اعتراض به افزایش قیمت ها گفت: اکثر سموم مورد استفاده ما وارداتی است و ما در کشور تولید سم نداریم و امسال شاهد این هستیم که قیمت بعضی سموم از گمرک زیاد شده است.

ریحانی ادامه داد: در گمرک بعضی از سموم را به اسم پرخطر نامگذاری کرده اند و به این دلیل قیمتشان را 20 درصد افزایش داده اند و بعضی از سموم دیگر که پرخطر نیستند را 10 درصد افزایش قیمت داده اند و این در صورتی است که اکثر سموم مورد استفاده پر خطر است و از 100 قلم سم مورد استفاده شاید تنها یکی دو نوع آن کم خطر باشند و با این تفاسیر اکثر سموم مخصوصا همه سمومی که در تولید سیب زمینی استفاده می شود افزایش قیمت 20 درصدی داشته است.

وی ادامه داد: دلیل دیگر افزایش قیمت ها تعطیلی چند کارخانه تولید سم در چین است که دولت چین به علت آلودگی زیست محیطی آنها را فعلا تعطیل کرده و همین موضوع هم بر افزایش قیمت ها تاثیر گذاشته است.

ریحانی اظهار داشت: با توجه به این مسائل هم اکنون شاهد این هستیم که شرکت هایی که توزیع سم دارند سموم خود را انبار کرده اند تا قیمت ها گران شود و این تاثیر مستقیم بر روی کار کشاورزان خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: به طور تقریبی 5 درصد از هزینه های کشاورزان را سموم به خود اختصاص می دهد و همین افزایش قیمت بر روی نهاده ها و هزینه های دیگر نیز تاثیر مستقیم داشته و قیمت تمام شده محصول را بالا می برد و این به ضرر کشاورز است.

ریحانی ادامه داد: ما طی نامه ای این موضوع را به جهاد کشاورزی اعلام کرده ایم و امیدواریم که تا قبل از شروع سال زراعی در مورد آن بتوان کاری کرد.

سموم پرمصرف کشاورزی تا بیش از صد درصد نیز افزایش قیمت داشته است

در ادامه با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار گفتگویی داشتیم. هوشنگ کرمی تعداد سم فروشی های مجاز شهرستان را 24 شرکت اعلام کرد و گفت: هم اکنون 30سم فروشی بدون مجوز و به طور غیر رسمی فعالیت می کنند و وضعیت شهرستان بهار از نظر تعداد سم فروشی ها به نسبت استان و سایر شهرستان بهتر است و از این نظر در شهرستان کمبود نداریم.

کرمی با اشاره به افزایش قیمت سموم کشاورزی گفت: قیمت سموم نسبت به سال گذشته افزایش داشته و اداره جهاد کشاورزی دخالتی در این افزایش قیمت ها ندارد و بازار واردات مواد بر افزایش قیمت ها تاثیرگذار است و اکثرا سموم پر مصرف افزایش داشته اند که در بعضی موارد تا 100 درصد و در بعضی موارد بیش از صد درصد افزایش قیمت را شاهد هستیم .

کرمی ادامه داد: قطعا این افزایش قیمت ها بر روی کار کشاورزی موثر خواهد بود و ما تا جایی که بتوانیم اعتراضات به این موضوع را انعکاس خواهیم داد.

وی سپس با توصیه به کشاورزان گفت: کشاورزان بهتر است جهت تهیه سموم از فروشگاه های مجاز خریداری کنند که اگر بعدا به مشکل برخوردند این شرکت ها جوابگو خواهند بود.

به گزارش خبرنگار بهارانه آنچه که شاهد هستیم این است که کوچکترین افزایش قیمت از مبدا با توجه به وجود واسطه های متعدد منجر به افزایش قیمت چند برابری در محصول شده و در نتیجه این مصرف کننده است که متضرر می شودبه طوریکه افزایش 20 درصدی سموم در گمرک منجر به افزایش قیمت 100درصدی و حتی بیش از100 درصدی سموم رسیده به دست مصرف کننده است و اینجا کشاورزی متضرر اصلی این افزایش قیمت خواهد بود. امیدواریم که مسئولین نسبت به افزایش قیمت ها بیشتر حساسیت نشان دهند تا کمتر شاهد متضرر کشاورزان باشیم.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر