شهرستان بهار

گزارشی از خیرین فرهنگی در بهار :

«خیرین فرهنگی» و «نذورات فرهنگی» ، واژه هایی که باید برای مردم بهار معنا شوند

شناسه خبر: ۷۳۰۶
 «خیرین فرهنگی» و «نذورات فرهنگی» ، واژه هایی که باید برای مردم بهار معنا شوند

​چیزی که در سالهای اخیر اهمیت زیادی در بخش های فرهنگی پیدا کرده کمک های خیری به این بخش است و گاه شاهد این هستیم که فعالین فرهنگی از نبود حمایت دولتی و خصوصی از این بخش گلایه مند هستند.

به گزارش نشاط شهر، در این باره گفتگویی با تنی چند از فعالین اجتماعی و فرهنگی شهرستان بهار داشتیم و از میزان کمک های مردمی به فرهنگ و هنر شهرستان جویا شدیم.

سعید جلیلی هنرمند یکی از فعالین حوزه هنر و ادبیات شهرستان بهار است که مدیریت موسسه فرهنگی هنری خاطرات مداد رنگی در شهرستان بهار را بر عهده دارد. وی در مورد خیرین فرهنگی گفت: مشکل اصلی ما این است که تعریف مشخصی از خیرین فرهنگی نداریم اما الگوهایی همچون خیرین مسجد ساز، خیرین مدرسه ساز و خیرین سلامت و خیرین مذهبی داریم و چند سالی است که شاهدیم خیرین مدرسه ساز در سالهای اخیر با استقبال روبرو شده است.

خیر فرهنگی معنایی در شهر بهار ندارد

وی ادامه داد: متاسفانه در شهرستان بهار خیر فرهنگی به معنای کمک به مسائل فرهنگی و هنری دیده نمی شود و اگر هم کمکی شود بسیار اندک و ناچیز بوده و افرادی که اعتقاد به کمک به این بخش دارند کم هستند.

جلیلی ادامه داد: آنچه که باید به آن توجه داشت این است که فعال فرهنگی با خیر فرهنگی متفاوت است. فعال فرهنگی خود هنرمند بوده و از طرق مختلف مثل چاپ کتاب، نواختن موسیقی ، کشیدن تابلوی نقاشی و غیره در زمینه اعتلای فرهنگ تلاش می کند و خود به نوعی هنرمند محسوب می شود ، اما خیر فرهنگی کسی است که خود فعال فرهنگی نیست ، اما پولش را در زمینه فرهنگ و هنر خرج می کند تا به اعتلای هنر کمک کند.

جلیلی گفت: متاسفانه در شهر ما خیر فرهنگی جا نیفتاده و افرادی که در زمینه فرهنگ و هنر به ما کمک می کنند خیلی نیستند ولی نظر من این است که خیرین فرهنگی باید از طریق یک موسسه یا آموزشگاه و یا یک نهاد غیر دولتی هدایت شوند ، چرا که در این مورد مردم به ادارات دولتی روی خوش نشان نمی دهند.

جلیلی ادامه داد: از دو سال پیش به همراه یکی از همکارانم گردآوری خیرین فرهنگی را از طریق موسسه پیش کشیدیم و در این مدت تعدادی از خیرین علاقمند به کمک های فرهنگی را شناسایی کردیم و قرار است که در هفته های آتی با آنها جلسه ای در این زمینه برگزار کنیم و امیدواریم که این جلسه مثمر ثمر باشد.

برای جا انداختن مفهوم خیر فرهنگی از خانواده ام شروع کردم

وی در ادامه به چند تن از خیرین فرهنگی اشاره کرد و گفت: انجام کار فرهنگی واقعا هزینه بر است ، به طور مثال اجرای نمایش تئاتر یا برگزاری یک عصر شعر یا هر برنامه فرهنگی احتیاج به هزینه دارد و این کاری نیست که بشود یک تنه انجام داد و ارگان های دولتی هم هیچ گونه کمک قابل توجهی به ما نمی کنندو به سرانجام رسیدن آن احتیاج به کمک مردم دارد.

وی با تشکر از خانواده اش گفت: حاج عزت الله جلیلی و مسعود جلیلی در مدت 4 ساله کار موسسه 90 درصد هزینه های کارهای فرهنگی را تامین کرده اند و این هزینه را سهم خود از فرهنگ شهرستان می دانند و من معتقدم برای شروع باید از خانواده خود در این زمینه کمک بگیرم و بحث خیر فرهنگی را در بین خانواده خود جا بیندازم که موفق هم شده ام.

وی با تشکر از آقای اسدی صاحب ملک موسسه گفت: جناب آقای اسدی نیز یکی از خیرین فرهنگی بهار محسوب می شود که ملک خود را در اختیار موسسه خاطرات مداد رنگی قرار داده و به این شکل به فرهنگ شهرستان کمک می کند.

در ادامه با مریم فرخی تابش یکی از این فعالین اجتماعی که سالها در زمینه فرهنگی اجتماعی فعالیت می کند گفتگویی داشتیم. وی گفت: ما در شهر بهار خیر زیاد داریم ، اما خیر فرهنگی به معنای کمک به فرهنگ بهار وجود ندارد و دلیل آن این است که هنوز این تعبیر در بین مردم ما جا نیفتاده است.

کمک 15 میلیون تومانی مردم به مسجد در عرض نیم ساعت نشان می هد که مردم دست به خیری داریم

تابش ادامه داد: یکی از آشنایان من در مورد کمک به یکی از مساجد شهر بهار می گفت که چند شب قبل که اقدام به جمع آوری کمک به مسجد کردند در عرض نیم ساعت بیش از 15 میلیون تومان کمک مالی جمع آوری شد و این نشان می دهد که مردم ما خیلی خوب کمک می کنند اما از آنجایی که کارهای فرهنگی و مزیت آن برای مردم باز نشده تمایلی به کمک فرهنگی ندارند.

فرخی تابش که عضو چندین گروه خیری در شهر بهار می باشد ، با بیان تجربیات خود از کمک های مردمی به این بخش گفت: مردم ما به بخش های مذهبی و حتی نیازمندان کمک می کنند و این خیلی خوب است ، اما در بحث نیازمندان می توان به جای کمک های مالی به بحث آموزش و انجام کار فرهنگی نیز توجه داشت و به بالا بردن عزت نفس آنها هم توجه کرد و به قول معروف به جای دادن ماهی به آنها ماهیگیری آموزش داد و این همان مصداق کار فرهنگی و خیری فرهنگی است.

واژه های خیر فرهنگی و نذورات فرهنگی برای مردم ما ناملموس هستند

به گزارش خبرنگار بهارانه خیر فرهنگی واژه نویی است که هنوز معنا و مفهوم دقیق و ملموسی برای مردم پیدا نکرده و با توجه به حجم کمک های مردم در مراسم مذهبی و نذورات مختلف، جای خالی نذورات فرهنگی و کمک های فرهنگی با توجه به مشکلات عدیده فرهنگی خالی است.

حال شناساندن نذورات فرهنگی به مردم و نشان دادن مصادیق نذورات فرهنگی و خیرین فرهنگی خود جای کار بسیار دارد تا مردم با این کار خیر و تبعات بعدی آن بیشتر آشنا شده و بخواهند در آن مشارکت کنند.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر