شهرستان بهار

گزارش مراکز خیریه بهترین راه برای کمک به نیازمندان واقعی هستند/ اجازه سوء استفاده از کمک های مردمی و گداپروری نمی دهیم

شناسه خبر: ۷۳۳۶
گزارش مراکز خیریه بهترین راه برای کمک به نیازمندان واقعی هستند/ اجازه سوء استفاده از کمک های مردمی و گداپروری نمی دهیم

مشکلات اقتصادی هم اکنون یکی از مهمترین مشکلات جامعه ما می باشد به گونه ای که شهر بهار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و متاسفانه شاهد این هستیم که تعدادی از خانواده های به شدت نیازمند در اطراف ما زندگی سختی را می گذرانند. در این بین مراکز خیریه و موسساتی آماده دریافت کمک های مردم و رساندن کمک به نیازمندان می باشند.

به گزارش نشاط شهر، در شهر بهار نیز موسسات خیریه به شکل سازماندهی شده کار کمک رسانی به خانواده های نیازمند را بر عهده دارند که از آن جمله می توان به مرکز نیکوکاری، موسسه دارالایتام، دفتر آستان قدس رضوی و دیگر گروهها و هیئت های بانوان اشاره کرد این موسسات مردمی در کنار مراکز دولتی به شناسایی محرومین پرداخته و با جمع آوری کمک های مردمی به این خانواده ها کمک می کنند.

در این باره گفتگویی با عبدالله رجبی مسئول دفتر آستان قدس در بهار داشتیم و از کمک های مردمی به این نهاد جویا شدیم . وی گفت: چند ماهی است که دفتر آستان قدس در بهار مشغول به کار شده و یکی از مهمترین اقدامات ما در دفتر کمک به محرومان شهر و شهرستان می باشد.

کمک های مردمی در مراکز خیریه تجمیع می شود

وی گفت در این باره با دیگر نهادهای کمک رسان مثل موسسه خیریه دارالایتام ، مرکز نیکوکاری و هیئت های محلی و کمیته امداد هماهنگی های لازم انجام شده و سعی کرده ایم که این کمک ها در یک جا تجمیع شود تا یک خانواده از چند محل کمک دریافت نکند و یا اینکه خانواده ای از قلم نیفتد.

رجبی گفت: البته مرکز نیکوکاری چند ماهی به طور مشترک با آستان کار می کرد اما هم اکنون دو ماهی است که به طور مستقل فعالیت خود را پیگری می کند ؛ اما ما همچنان جلسات مشترکی داریم و اطلاعات و موارد مطرح شده در آن بیان می شود.

رجبی کمک های آستان قدس را اطعام و آذوقه ماهیانه همچون برنج و روغن و گوشت و حبوبات، تهیه میوه و آجیل شب یلدا و شب عید ، تامین هزینه های دارو و درمان ، تعمیر منزل مسکونی و آزاد کردن زندانی و اعزام به مشهد در قالب مشهد اولی های بالای 40 سال عنوان کرد.

مردم از طریق موسسات خیریه کمک های خود را به دست نیازمندان برسانند

در ادامه گفتگویی با مریم فرخی تابش، یکی از بانوان فعال در موسسات خیریه داشتیم. وی با اشاره به شناسایی خانواده های نیازمند در سطح شهر گفت: با همکاری هیئت های بانوان توانسته ایم تعداد 67 خانواده واقعا نیازمند شناسایی کنیم و کمک های مردمی را در اختیار این خانواد ها قرار می دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مردم بهتر است کمک های خود را در اختیار موسسات و مراکز خیریه قرار دهند تا از این طریق در اختیار خانواده ها قرار گیرد گفت: خوشبختانه مردم ما بسیار خیر هستند و کمک های خوبی به این خانواده ها می شود ؛ اما باید به این مسئله نیز توجه کرد که این کمک های مستمر نباید باعث شود که برخی از خانواده ها به این مسئله به عنوان یک منبع درآمدی نگاه کنند و این کمک ها باید به دست نیازمندان واقعی برسد.

اجازه نمی دهیم از کمک های مردمی سوء استفاده شده و باعث گداپروری شود

وی در ادامه گفت: از آنجایی که مراکز خیریه سطح شهر با یکدیگر هماهنگ هستند و لیستی از نیازمندان در اختیار دارند ، سعی شده که در کمک ها از موازی کاری پرهیز شود و در ضمن خدای ناکرده این کمک ها باعث گداپروری در شهر نشود.

در این خصوص نظر عبدالله رجبی را نیز جویا شدیم . وی اظهار داشت: وقتی فردی به ما مراجعه کرده و اعلام نیاز می کند موضوع با خادمیاران مطرح شده و تحقیقات محلی به عمل می آید تا صحت گفته های وی برای ما محرز شود و سپس کمک های لازم به خانواده نیازمندان ارسال می شود.

وی همچنین گفت: اگر خانواده ای دچار مشکل باشد سعی می کنیم برای سرپرست خانواده شغلی فراهم کنیم که تاکنون مواردی را داشته ایم که به عنوان نگهبان مشغول به کار شده و یا در کارگاه هایی معرفی شده اند، حتی برای زنان سرپرست خانوده نیز مشاغل خانگی مثل خیاطی ایجاد کرده ایم که با کار در منزل بتوانند بخشی از هزینه زندگی خود و خانواده اشان را تامین کنند ، اما در برخی موارد که سرپرست خود از کارافتاده بوده و توانایی کار ندارد ، چاره ای نیست مگر اینکه به طور مستقیم کمک هایی برایشان ارسال شود.

به گزارش بهارانه یکی از بهترین روش ها برای کمک به محرومان ایجاد یک منبع درآمد مستمر برای آنها می باشد؛ چرا که کمک های مستقیم به یک خانواده ممکن است باعث ایجاد توقعات بی دلیل برای برخی خانواده ها شود. لذا به نظر می رسد که کمک های غیر مستقیم مراکز خیریه در قالب ارائه خدمات با هزینه پایین و ایجاد شغل برای خانواده هایی که توان کار و فعالیت دارند می تواند روش موثرتری در کمک به نیازمندان باشد. اگرچه در این میان خانواده هایی که به شدت نیازمند کمک رسانی هستند باید به طور ویژه لحاظ شده و مردم نیز از طریق این موسسات و مراکز بهتر می توانند به این خانواده ها کمک نمایند.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر