شهرستان بهار

نامگذاری محله نواب صفوی ،بهانه ای برای زنده نگه داشتن یاد این قهرمان ملی برای بهاری هاست

شناسه خبر: ۷۳۴۱
نامگذاری محله نواب صفوی ،بهانه ای برای زنده نگه داشتن یاد این قهرمان ملی برای بهاری هاست

​محله نواب صفوی و فدائیان اسلام از محلات قدیمی شهر بهار هستند که قدیمی های شهر این خیابان ها را با نام راه صالح آباد و راه زاقه می شناختند که پس از انقلاب اسلامی راهصالح آباد به نام محله نواب و راه زاقه به نام خیابان فدائیان نامگذاری شده و هم اکنون همه این محلات را با این نام ها می شناسند.

به گزارش نشاط شهر ، نواب صفوی نام طلبه ای است که رهبری تشکیلات بنیادگرای فدائیان اسلام را بر عهده داشت و از پیشتازان مبارزات مسلحانه اسلامی بود.

نقش وی در ترور هژیر، رزم آرا ، حسین اعلاء و احمد کسروی پر رنگ است. وی در سال 1329 کتابی با نام «راهنمای حقایق» به چاپ رساند که در آن به بیان ویژگی های یک حکومت اسلامی پرداخته است. رهبر معظم انقلاب از افراد تحت تاثیر این شخصیت می باشد به طوری که ایشان با اشاره به کتاب «راهنمای حقایق» نواب را اولین کسی می داند که در قالب این کتاب قانون اساسی حکومت اسلامی را به رشته تحریر درآورده است.

نواب صفوی مبارزات خود را تا سال 1334 ادامه داد و در 25 آبان ماه در اعتراض فدائیان اسلام به حسین اعلاء نخست وزیر وقت توسط مظفر ذوالقدر دست به ترور وی زدند ، اما وی از این ترور جان سالم به در برده و ضارب دستگیر شد و به دنبال آن نواب صفوی و دیگر عناصر تاثیرگذار فدائیان اسلام بازداشت شده و در دادگاه نظامی محاکمه شدند.

سرانجام نواب صفوی به همراه سه تن از یارانش به اعدام محکوم شده و در بامداد 27 دی 1334 تیرباران شدند. هم اکنون پیکر وی در قبرستان وادی السلام شهر قم می باشد.

نواب صفوی یکی از عناصر تاثیرگذار در شکل گیری انقلاب اسلامی بوده و قهرمان ملی ما می باشد که به یاد آن بزرگوار مکان هایی را به نام وی نامگذاری کرده اند.

در شهر بهار نیز دو خیابان متنهی به میدان حر در محله آقدروازه به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره این شهید به نام های نواب و فدائیان نامگذاری شده است. 27 دی ماه سالرزو شهادت وی بهانه ای بود که یادی از این شهید کرده و یاد و نامش را گرامی بداریم.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر