شهرستان بهار

یادداشت :

​بودجه های قطره چکانی علاج درد تهاجم فرهنگی نیست

شناسه خبر: ۷۴۲۱
 ​بودجه های قطره چکانی علاج درد تهاجم فرهنگی نیست

جلسه نشست هنرمندان حوزه بسیج و بیان مشکلات و ارائه راه کارهایی برای تحول در فعالیت های فرهنگی شهرستان بهار در حالی برگزار شد که همگان بر ضرورت توجه به مساله حوزه فرهنگ و هنر و ایجاد سازوکارهای مناسب برای خروج از رکود فعالیت های فرهنگی تاکید داشتند.

به گزارش نشاط شهر، حوزه فرهنگ در این سالها اگرچه در نگاه آمار و ارقام شاهد حرکت ها و جوشش هایی بوده که متاثر از رشد فضای فکری و تکنولوژیک جامعه است اما در مقایسه با سرمایه گذاری های کلان جبهه مقابل در حوزه فرهنگ این منطقه و مخصوصا کشور ایران برای تسخیر خاکریزهای مستحکم فرهنگی و عقیدتی و فکری جوانان و نهادهای اجتماعی موثر ، چندان کار آمد نیست و دشمن با دارا بودن تکنولوژی پیشرفته و رسوخ آن به مویرگ های ظریف اجتماع ما سعی در القای باورهای منحصرانه و استعماری خود است تا در دو بستر الیناسیون فرهنگی و استحاله عقیدتی بدون هزینه کرد حتی یک فشنگ جنگی تمامی باورها، استقلال ، هویت و حتی معیشت ما را نیز به دست اختیار خود بگیرد.

این مساله گرچه بارها و بارها توسط مسئولان ارشد کشور و برنامه سازان کلان فرهنگی مورد تاکید و حتی گوشزد و اخطار نیز قرار گرفته است؛ اما به نظر می رسد در پاره ای جهات توجهی به آنها نشده و حتی شاید سهل انگاری تعهدانه نیز در این زمینه صورت گرفته است.

جلسه نشست هنرمندان حوزه بسیج و بیان مشکلات و ارائه راه کارهایی برای تحول در فعالیت های فرهنگی شهرستان بهار در حالی برگزار شد که همگان بر ضرورت توجه به مساله حوزه فرهنگ و هنر و ایجاد سازوکارهای مناسب برای خروج از رکود فعالیت های فرهنگی تاکید داشتند.

چه قشر هنرمندان و چه متولیان فرهنگی شهرستان همگی اذعان دارند که سطح توجه و اهتمام مردم و نهادهای فرهنگی به آثار هنری و استفاده از ابزار هنر برای فرهنگ و جریان سازی مثبت در جامعه آنی نیست که باید باشد و همواره هنر هنرمند و بیان کلام نویسنده و شاعران بهاری در پستوهای بی توجهی و غفلت خاک می خورند و هیچ استفاده ای از آنها نمی شود.

برگزاری نشست های مقطعی شاید نتواند در کلی ضعف فرهنگی جامعه را برطرف کند؛ اما در محیط شهرستانی چون بهار می تواند لااقل یادآور این باشد که هنرمندانی در این شهرستان فعالیت می کنند که نهادهای فرهنگی شهرستان حتی آنها را نمی شناسند چه برسد به اینکه بخواهند از هنر این هنرمندان در تحقق فرهنگ ایرانی اسلامی استفاده کنند.

مساله ای که باید به گوش مدیران شهرستان و متولیان فرهنگی این دیار از جمله اداره تبلیغات اسلامی ، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، زیرمجموعه های فرهنگی اداراتی چون کمیته امداد ، بهزیستی و آموزش و پرورش و ... برسد، این است که دوری گزیدن از هنرمندان بهاری و عدم توجه و اقبال به توانمندی های آنان در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی بستر ساز هجرت همیشگی این سرمایه های گرانقدر از منطقه خواهد بود که به هیچ عنوان شاید جبران پذیر نباشد.

مساله ای که در این نشست مطرح شد و اتفاقا طرح تحرک آوری برای فرهنگ شهرستان و متولیان دولتی آن است، این که باید طرحی در قالب چشم انداز فرهنگی و انتظارات و دستاوردها، تدوین و مبنای عمل مسئولان قرار گیرد تا در یک بازه زمانی معقول این اهداف جامه عمل بپوشند.

در این راستا هر ارگانی با دیدگاه های مشترک می تواند کار فرهنگی خود را به گونه ای ترسیم و طراحی کند که موازی کاری ها را به حداقل رسانده و بستری را فراهم سازند که بتوان مقوله فرهنگ و هنر را در این منطقه شاخص کرد.

جامعه ما نیاز به تولیدات هنری و ادبی دارد. فضاهای مسموم مجازی اگر توانسته تا جایی پیش برود که حتی خانه های ذهن و فکر و باورهای ما را نیز اشغال کند، ناشی از غفلتی است که در نتیجه سهل انگاری و مسامحه بیش از حد نهادهای فرهنگی رخ داده است.

حال پاک سازی این فضاهای مسموم و تخریب های فرهنگی دشمنان و تجدید بنای پیکره زخمی فرهنگ و هنر با این بودجه های قطره چکانی مسکن وار امکانپذیر نخواهد بود ، چرا که سرمایه گذاری دشمن در این زمینه سیل آساست.

تولیدات فرهنگی و هنری در جامعه ما باید با بودجه هایی بیشتر از این مورد حمایت قرار بگیرند؛ چرا که هزینه کردها و سرمایه گذاری های نهادهای بین المللی وابسته به جبهه صهیونیست ها و امریکایی ها و هم پیمانان آنها فراتر از تصوری است که داریم و سونامی فرهنگی هر لحظه اقالیم فراتری از باورهای جوانان ما را در خود می بلعد.

مسئولان بدانند که قطره چکان در دست نمی توان به مقابله با سیل خروشان رفت.

نویسنده: منصور طراوتی توانا

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر