شهرستان بهار

جمشید شرفخانی ، شهیدی که اجازه تشییع جنازه اش را ندادند

شناسه خبر: ۷۴۴۳
 جمشید شرفخانی ، شهیدی که اجازه تشییع جنازه اش را ندادند

شهید جمشید شرفخانی اهل شهر صالح آباد می باشد که در تاریخ 4 مرداد سال 57 در جریان حرکت های انقلابی در همدان به شهادت رسید. این شهید را می توان اولین شهید انقلاب استان در سال 57 نامید.

به گزارش نشاط شهر، به این مناسبت یادواره ای برای گرامیداشت یاد و خاطره این شهید روز پنجشنبه 19 بهمن ماه در مسجد مهدیه همدان برگزار خواهد شد.

در زندگینامه این شهید آمده است:

جمشید شرفخانی دهم تیرماه سال ۱۳۴۱ به هنگامه ی اذان صبح و در خانواده ای مذهبی به عنوان دومین فرزند از خانواده ۱۰ نفر در شهر صالح آباد دیده به جهان گشود.

وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه اعتماد تا کلاس سوم ادامه داد تا اینکه به دلیل مهاجرت از صالح آباد مقطع ابتدایی را در همدان به پایان برد و پس از آن علیرغم میل باطنی و علاقه ی وافری که به ادامه تحصیل داشت، با هدف کمک به امرار معاش خانواده از تحصیل بازماند و به حرفه قالی بافی روی آورد و با گذشت مدتی کم از اشتغال در این حرفه، به استاد کار ماهری تبدیل شد و شاگردان زیادی در این زمینه آموزش داد و با کمک برادر کوچکتر که سن و سال زیادی نداشتند، پدر را یاری نموده تا منزلی تهیه نموده و از مستاجری رهایی یابند.

فعالیتهای انقلابی جمشید چند ماه قبل از شهادتش در قالب شرکت مداوم در مسجد و منبر آیت الله آخوند ملا علی معصومی همدانی و پخش اعلامیه های امام خمینی (ره) شکل گرفت که همین موضوع باعث می شد تا پاسی از شب را در بیرون از منزل گذرانده و دیر وقت به خانه مراجعت کند.

تا اینکه یک شب سراسیمه وارد منزل می شود و به مادرش می گوید : فردا قرار است پیکر آیت الله آخوند ملا علی معصومی همدانی تشییع شود و ما بایستی در تشییع جنازه شرکت کنیم.

به اقتضای آن زمان، تشییع جنازه به صبح روز بعد موکول می گردد و جمشید شرفخانی صبح روز ۴ مرداد ۱۳۵۷ برای شرکت در مراسم تشییع جنازه در حالی که جامه ی سبزی به تن پوشیده و پارچه ای مشکی را به کمرمی بندد با روحیه ی ظلم ستیزی و شجاعتی که داشت از امامزاده عبدالله به سمت میدان امام در صف اول تشییع قرار گرفته و با در دست داشتن پرچم و سردادن شعارهای انقلابی و با آتش کشیدن محافل فساد به همراه انقلابیون به سمت باغ بهشت حرکت می کنند.

وی علیرغم ممانعت اطرافیان از ادامه حضور در این تظاهرات، با روحیه ی استکبار ستیزی که از اوان کودکی با وی همراه بود به مسیرش ادامه می دهد تا اینکه به باغ بهشت میرسند و دقیقا مقابل درب باغ بهشت نیروهای ساواک مردم را به گلوله می بندند و از آنجایی که جمشید در ردیف اول تشییع پیکر آیت الله آخوند بود مورد اصابت هفت گلوله از ناحیه کمر قرار می گیرد و به بیمارستان کنونی امام خمینی (ره) (پهلوی سابق) منتقل می شود .

پس از اطلاع، خانواده بر بالینش حاضر میشوند، آقای فیروزفر رئیس وقت بیمارستان که وی نیز اصالتی صالح آبادی داشته اذعان میدارد به دلیل حساسیت محل اصابت گلوله بایستی بیمار سریعا به تهران منتقل گردد. حدود ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه عصر روز چهارم مرداد سال ۱۳۵۷ در حالی که پدر و مادر جمشید در کنارش بودند، سرهنگ کازرونی رئیس ساواک استان همدان به همراه دو تن از ماموران بر سر تخت جمشید رفته و پس از بیرون کردن پدر و مادرش از اتاق، با بې رحمی تمام اقدام به قطع سرم خوراکی و سرم خون جمشید کرده تا جان به جان آفرین تسلیم نماید.

و اینگونه در حالی که بیشتر از ۱۷ سال سن داشت، در عنفوان جوانی شربت شهادت را سر کشید و به عنوان اولین شهید انقلاب استان همدان در سال 57 شناخته شد.

ساواک که از فعالیتهای اخیر جمشید و انقلابیون بیمناک شده بود، اجازه ی تشییع جنازه ی آشکار و برگزاری مراسم ختم آن شهید بزرگوار را نمیدهند وحتی پدر مظلومش را وادار می کند پول گلوله های پیکر فرزندش را نیز پرداخت کند شهید با مظلومیت تمام ساعت ۶ بامداد روز ۵ مرداد سال ۱۳۵۷ در باغ بهشت همدان تشییع و به خاک سپرده میشود.

از آن زمان به بعد منزل شهید تحت نظر ساواک قرار گرفته و رفت و آمد به منزل تماما به کنترل ساواک در می آید، ضمن اینکه محدودیتهای زیادی را نیز برای این خانواده و به ویژه پدر شهید بوجود می آورند.

تا اینکه با ورود تاریخی معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ از کنترل ساواک خارج می شود شهید جمشید شرفخانی میان اهالی محله و دوستان و آشنایان به مردم داری، خوشرویی، شجاعت و مبارزه با ظلم و ستیز شهره بود، و هیچگاه در دوران عمر کوتاه و با برکت خویش در مقابله با ظلم و استکبار کوتاه نیامد.

در عاقبت همین روحیه ی استکبار ستیزی وی را به مقام والای شهادت نائل گردانید.

روحش شاد و یادش گرامي باد

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر