شهرستان بهار

در نشست فعالین اجتماعی شهر بهار با مدیر کل آب منطقه ای استان مطرح شد :

آمادگی فعالین اجتماعی شهر بهار برای درختکاری در حومه سیمینه رود و سد بهار

شناسه خبر: ۷۴۹۰
 آمادگی فعالین اجتماعی شهر بهار برای درختکاری در حومه سیمینه رود و سد بهار

عصر روز گذشته تعدادی از فعالین اجتماعی شهر بهار در نشستی با مدیر کل آب منطقه ای همدان دیدار داشته و به بیان برخی مسائل و مشکلات آب منطقه پرداخته و پیشنهاداتی در این خصوص ارائه دادند.

به گزارش نشاط شهر، در این نشست رضا طهماسبی، دبیر مجمع پویندگان اعتلای بهار به وجود نخاله های ساختمانی در بستر رودخانه سیمینه رود اشاره کرد و گفت: وجود نخاله های ساختمانی در بستر و حریم رودخانه مانع از نفوذ آب به سفره های آب زیرزمینی شده و در برهه ای ممکن است باعث نفوذ آلودگی نیز شود.

وی به تمایل کشاورزان به جمع آوری نخاله های ساختمانی در حریم رودخانه اشاره کرد و گفت: کشاورزان منطقه خود تمایل دارند که با استفاده از نخاله های ساختمانی منطقه جاده ای در حریم رودخانه درست کرده و یا این نخاله ها را به صورتی در بستر رودخانه تعبیه کنند که آب های روان ماندگاری بیشتر در بستر داشته و نفوذپذیری بیشتری داشته باشد.

نبود پوشش گیاهی مناسب ضریب نفوذپذیری آب در بستر رودخانه را کم می کند

فائزه طاووسی دکترای کشاورزی و متخصص در زمینه کشت گیاهان به عدم لایروبی بستر رودخانه سیمینه رود اشاره کرد و گفت: وجود نخاله های ساختمانی و عدم لایروبی بستر رودخانه سیمینه رود و نبود پوشش گیاهی مناسب در حریم رودخانه باعث کم شدن ضریب نفوذ پذیری آب شده و حل این مشکلات نیازمندان طرح هایی از سوی ارگان های مختلف همچون منابع آب، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی است.

وی به استقرار کارگران فصلی در حریم رودخانه بهار اشاره کرد و گفت: پس از بازگشت کارگران فصلی شاهد این هستیم که در حریم این رودخانه تلی از زباله به جای می ماند و همین باعث انتقال آلودگی ها می شود. در این خصوص سمن های فعالی در شهر بهار وجود دارند که به طور مردمی و خودجوش می توانند در طرح های حفاظت از محیط زیست و منابع آب کمک کنند.

آب رودخانه سیمینه رود در بالادست به سمت چاله های خاکی هدایت می شود

در ادامه محمد قنبری رئیس هیات مدیره باغداران شهر بهار به مشکلات کشاورزان و باغداران در منطقه و حریم رودخانه اشاره کرد و گفت: هم اکنون مدت سه سال است که کشاورزان و باغداران بهاری به طور خودجوش آب های سطحی را مدیریت می کنند و در این زمینه جلسات متعددی گذاشته و دستورالعملی برای آن تعیین شده است اما در بالادست رودخانه که در حوزه بهار نیست مشکلاتی وجود دارد و برخی از کشاورزان با ما همراهی نمی کنند، در بعضی نقاط چاله های آب حفر شده و آب رودخانه از مسیرش منحرف شده و به سمت چاله های خاکی مزراع منحرف می شود که خلاف قانون است و تاکنون بارها با آنان برخورد شده است.

محمد قنبری در ادامه به وجود نهر آدینه آرخی اشاره کرد که از سمت امامزاده کوه و مریانج به سمت یکن آباد آمده و از آنجا به بهار وارد می شود ، وی ادامه داد: در مورد این نهر نیز اسنادی داریم و بر سر تقسیم آب آن نیز با اهالی اختلاف داریم که باید این موضوع حل شود.

در ادامه دیگر اعضای حاضر به برداشت ها غیرمجاز آب در زمین های کشاورزی، مدیریت رودخانه و کاشت نهال در محوطه رودخانه سیمینه رود ، برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه، لایروبی غیر کارشناسانه و تبدیل محوطه سد بهار و حریم رودخانه به منطقه گردشگری اشاره کردند.

سپس منصور ستوده مدیر کل آب منطقه ای استان همدان که اصالتا بهاری می باشد ضمن خیرمقدم به اعضای حاضر ابراز امیدواری کرد که این نشست به نتایج مثبتی بینجامد. وی در ادامه به وضعیت آب موجود در سفره های آب زیر زمینی استان همدان اشاره کرد و گفت: از آنجا که اقتصاد اکثر مردم شهرستان بهار و دیگر شهرستان های استان وابسته به کشاورزی است از اینرو مسئله آب برای مردم بسیار حائز اهمیت می باشد.

با ادامه برداشت ها در چند سال آینده دشت بهار مثل دشت کبودراهنگ خواهد شد

وی ادامه داد: در سالهای اخیر برداشت از سفره های آب زیرزمینی بیش از حد مجاز بوده به طوری که در طی سی سال گذشته هر ساله یک متر منابع آب ما پایین تر رفته و هم اکنون با کسری ذخایر منابع آب مواجه هستیم و با توجه به تغییر اقلیم و کاهش نزولات آسمانی هر ساله این مشکل حادتر می شود به طوریکه اگر برداشت ها از ذخایر آبی ادامه یابد تا چند سال دیگر دشت بهار- همدان مثل دشت کبودراهنگ خواهد شد.

ستوده ادامه داد: هم اکنون کسری ذخایر منابع آب استان 22 میلیون متر مکعب است و آب چاه های کشاورزی تا حدود 70 الی 100 متری پایین رفته است.

وی اظهار داشت: دولت 15 طرح در راستای احیا و تعادل بخشی تعریف کرده که در آن جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و سازمان زمین شناسی سهم دارند و ما در تلاشیم که با اجرای این طرح ها در احیای منابع آب قدمی برداریم.

26 پرونده قضایی در خصوص تصرف بستر رودخانه سیمینه رود وجود دارد

ستوده در ادامه در پاسخ به سوالات مطرح شده در خصوص انحراف آب رودخانه سیمینه رود در بالادست رودخانه گفت: 26 پرونده قضایی در خصوص منابع آب حریم رودخانه سیمینه رود وجود دارد که افرادی وارد حریم و بستر رودخانه شده اند و این قسمت را تصرف کرده اند. بستر و حریم رودخانه متعلق به وزارت نیروست و هیچ کس نمی تواند در آن دخل و تصرف کند و با مواردی که مشاهده شود قطعا برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در خصوص ساماندهی توزیع آب رودخانه آمادگی داریم که جلسه ای با باغداران و کشاورزان منطقه برگزار کرده و استفاده از منابع آب ساماندهی شود. در این خصوص کشاورزان صالح آباد، بهار ، حسام آباد و لالجین باید حضور داشته باشند تا مشکل آن حل شود.

ستوده رزن و اسدآباد را نمونه هایی از شهرهای فعال در زمینه NGO های آب خواند و گفت: ما حتما از تشکیل سمن هایی در زمینه آب در بهار حمایت می کنیم و تقاضای ما این است که اگر افرادی تمایل دارند، در این زمینه وارد شده و ما نیز از آنها حمایت خواهیم کرد.

وی در ادامه پیشنهاد تشکیل تعاونی برای تقسیم آب سطحی را داد و گفت: در شهرهای مختلف تعاونی هایی با این هدف تشکیل شده و اگر چنین تعاونی هایی در بهار و صالح آباد تشکیل شود ما استقبال کرده و پروژه هایی همچون مدیریت تقسیم آب، مدیریت تاسیسات آبی، لایروبی و نگهداری رود را با تخصیص اعتبار در اختیار آنها قرار می دهیم.

در سال 97 قبض آب سطحی برای کشاورزان صادر خواهد شد

ستوده در ادامه از صدور قبض آب سطحی برای کشاورزان در سال 97 خبر داد و گفت: در سال جدید برای کشاورزان قبض آب صادر خواهد شد که مبلغی ناچیز است ؛ اما هدف اصلی ما ارزش گذاری بر این موهبت الهی است.

وی همچنین از کاشت نهال در حریم رودخانه سیمینه رود استقبال کرد و گفت: در سال 97 حریم و بستر رودخانه سیمینه رود مشخص و نخاله های ساختمانی این منطقه تخلیه خواهد شد. اگر بخش خصوصی یا حتی شهرداری بخواهد در این قسمت وارد شود و در حریم رودخانه به کشت نهال بپردازد از آن استقبال می کنیم، چرا که این بخش می تواند به مکانی تفریحی یا گردشگری برای مردم تبدیل شود.

وی ادامه داد: برای مشارکت با بخش خصوصی قواعدی داریم که طبق آن با سرمایه گذاران همکاری خواهیم کرد و آمادگی خود را جهت همکاری با سرمایه گذاران اعلام می کنیم.

در ادامه جلسه به پویش درختکاری در بهار در سال گذشته اشاره شد و در خصوص کاشت نهال از طریق سازمان های مردم نهاد و گروه های مردمی در حریم رودخانه با همکاری منابع آب بحث و تبادل نظر شد.

انتهای پیام/

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • محمد رضا :
  در تاریخ ۲ اسفند ۹۶ ساعت ۱۹:۱۷
  به فعالان اجتماعی شهرم تبریک میگم حضور شما در سطوح بالای مدیریتی جهت توسعه شهر باعث دلگرمی مردم شهر هستش و امیدوارم نتایج خوبی به همراه بیاره .
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر