شهرستان بهار

یادداشت :

شایعات کذبی در خصوص گران بودن لانه خفاش، برخی ها را به طمع انداخته است

شناسه خبر: ۷۵۹۲
 شایعات کذبی در خصوص گران بودن لانه خفاش، برخی ها را به طمع انداخته است

اخیرا شایعاتی درمورد گران بودن لانه خفاش با پیشنهادهای میلیونی برای خرید آن در فضای مجازی منتشر گردیده که اساسا بی پایه و اساس است.

خفاش، یا شب کور پستانداریست از راسته بال دستان و تنها پستانداری است که می تواند مسافتهای طولانی پرواز کند.

بیش از 1000 گونه مختلف خفاش در دنیا وجود دارد و این جانور مفید از نظر جمعیت حدود 20درصد پستانداران کره زمین را به خود اختصاص داده است.

خفاش ها در دو دسته اصلی طبقه بندی می شوند ،دسته اول میوه خوار یا روباه پرنده یا بزرگ خفاش ها و دسته دوم کوچک خفاش ها هستند که برای پیدا کردن راه از روش پژواک یابی بهره می برند.

حدود 70درصدخفاش ها حشره خوراند ودرکنترل بیولوژیک آفات بیماری ها نقش مهمی ایفا میکنند.برخی هم در پراکندن دانه میوه ها و همچنین در گرده افشانی نقش موثری دارند.

خفاش خون آشام هم تنها انگل پستاندار است.

از راسته خفاش ها تا کنون 7 خانواده و43 گونه در ایران شناسایی شده که یک گونه آن به نام خفاش میوه خوار از زیر راسته خفاش های بزرگ و بقیه از زیر راسته های خفاش کوچک هستند.

بعضی از خفاش ها در فصل زمستان مسافت زیادی، گاهی متجاوز از 2000 کیلومتر را برای رسیدن به مناطق گرمسیری طی می کنند.خفاش جانوری اجتماعی است ودر دسته های بزرگ درون غارها و زیر شیروانیهای منازل ویا روی درختان بیتوته می کند بیشتر ماده خفاش ها فقط یک بار در سال وآن هم فقط یک یا دو نوزاد به دنیا می آورند.خفاش گاهی تا 30 سال هم عمر مینماید که این زمان تقریبا طولانی کمبود زاد و ولد شان را جبران میکند .

خفاش معمولا چندین ماه از زندگی خود را به خواب زمستانی فرو می رود دمای بدنش پایین امده وضربان قلبش را به 10 بار در دقیقه کاهش می دهد و در این مدت فقط از چربی ذخیره شده بدنش که تنها چند گرم است برای زنده ماندن استفاده می نماید .

اخیرا شایعاتی درمورد گران بودن لانه خفاش با پیشنهادهای میلیونی برای خرید آن در فضای مجازی منتشر گردیده است.

بر خود لازم و واجب دیدم که به عنوان عضو کوچکی از جامعه غارنوردی و به عنوان کسی که 54 غار کوچک و بزرگ را در مناطق مختلف کشور پیمایش نموده و مدت 14 سال از عمرم را جهت کاووش در غارهای مختلف سپری کرده ودر تعدادی ازاین غارها گاهی بیش از 30 و105 برنامه پیمایش و اجرا کرده وده ها هزار خفاش را از نزدیک مشاهده واز آنها عکاسی نموده، اعلام می کنم؛ تا به حال چیزی به عنوان لانه خفاش ندیده ام و به دوستان و کسانی که گول این شایعات بی اساس که معلوم نیست چه مقاصد ضد محیط زیستی در پس آنها نهفته است را خورده اند میگویم ؛اگر این موارد واقعی باشد بنده شغل خودم را با حقوق 900 هزارتومان رها کرده و با شکار یک خفاش ویا پیدا کردن یک لانه ره صد ساله را یک شبه طی میکنم!

ورود غیر مسئولانه به غارها امنیت این جانوران مفید را بر هم زده جان آنها را به خطر میاندازد ،گونه ای در خطر انقراض قرار میگیرد و خدا نکند روزی برسد که به فرزندان خود عکس خفاش را نشان داده و بگوئیم؛ فرزندم این خفاش است عامل انقراضش نه یخبندان بود و نه آتشفشان بلکه دروغی بزرگ بود در فضای مجازی که عده ای باورش کردند!

حسین شاهداغی


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر