شهرستان بهار

مرثیه ای برای محصولات کشاورزی

شناسه خبر: ۷۶۶۴
مرثیه ای برای محصولات کشاورزی

جهت جلوگیری از به هدر رفتن منابع انسانی و همچنین منابع طبیعی اعم از آب و خاک و توجه به نیاز نسلهای آینده کشت مدیریت شده همراه با تعدیل میزان سطح کاشت محصول سیب زمینی ضروری به نظر میرسد.

به گزارش نشاط شهر، طبق آنچه از سیاست اخیر دولت در ارتباط با سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) به چشم میخورد، عملا فعالیت صادر کنندگان محصولات کشاورزی با مشکل مواجه شده است و تا تثبیت سیاستهای ارزی دولت کار به درازا خواهد انجامید ، همچنین صادرات محصولات کشاورزی تنها بخش بسیار بسیار ناچیزی از ارز دولت را تامین میکند به همین دلیل دولت بهایی به چنین موضوعاتی نمیدهد و در این بین تنها کسانی که متضرر خواهند شد کشاورزان میباشند.بنابراین حداقل جهت جلوگیری از به هدر رفتن منابع انسانی و همچنین منابع طبیعی اعم از آب و خاک و توجه به نیاز نسلهای آینده کشت مدیریت شده همراه با تعدیل میزان سطح کاشت محصول سیب زمینی ضروری به نظر میرسد.
همچنین با توجه کاهش چشمگیر قیمت محصول سیب زمینی تا سطح ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان، خطر بدهکاری و بیکاری و بحران های اجتماعی دیگر بوجود خواهد آمد .
در این اثنا تنها استراتژی تولید کنندگان گذشته از کشت بهاره که زمان آن از دست رفته است، کنترل،مدیریت و تعدیل کشت پاییزه میباشد.
شایان ذکر است که با نیل به هدف کشت کنترل شده و متعادل بطور طبیعی قیمت محصول سامان یافته و در این بین شان اجتماعی تولید کننده نیز حفظ خواهد شد.
هیچیک از نهادهای دولتی نه تنها عزمی در بهبودی اوضاع نابسامان قیمت محصول ندارند بلکه حتی بعضا با ورود غیر کارشناسانه به حوزه بازار محصول باعث بحران بیشتر در این زمینه خواهند شد.
متاسفانه با وجود بالا رفتن کلیه محصولات غیر از محصول کشاورزی در کشور و عدم توجه مسئولین این بخش از اقتصاد رو به فراموشی رفته است.
قیمت محصول سیب زمینی ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی آنهم در این فصل از سال، متعلق به ده الی ۱۵ سال پیش است. با وجود هزینه های گزاف سالهای اخیر از جمله آنها بالا رفتن چندین برابری قیمت کلیه نهاده های زراعی، ثمن این محصول بسیار ناچیز بوده لذا در صورت تکرار این ماجرا، تراژدی تلخ سالهای گذشته برای تولید کنندگان ارمغانی جز تلخکامی،بیکاری،بدهکاری و صد البته بحرانهای اجتماعی زیادی پدید خواهد آورد.
مضاف به اینکه با کاهش سطح زیر کشت از ادامه فشار در برداشت از سفره های زیر زمینی جلوگیری شده تا حداقل در آینده پاسخی به کودکانمان در این ارتباط داشته باشیم.
امید است در این خصوص گامهای موثری قبل از وقوع حوادث احتمالی ناشی از این موضوع، از طرف زارعین،تولیدکنندگان و فعالان این عرصه شاهد باشیم.علی اصغر فزونی

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر