شهرستان بهار

گفتگویی با پیشکسوت جودوکار شهرستان بهار :

مدت 37 سال است که در رشته جودو فعالیت می کنم

شناسه خبر: ۷۶۶۷
 مدت 37 سال است که در رشته جودو فعالیت می کنم

محمد حسن نجفی یکی از ورزشکاران پیشکسوت شهرستان بهار است که مدت 37 سال است که در رشته جودو فعالیت می کند و سالهاست که کسوت مربیگری این رشته را در شهرستان بر عهده دارد،

به گزارش نشاط شهر, گفتگویی دوستانه با این ورزشکار نام آشنای شهرستان داشتیم و پای صحبت وی نشستیم.
وی در معرفی خود گفت: بنده محمد حسن نجفی متولد 1344در شهرستان بهار هستم. پدر مرحوم بنده کربلایی باقر سالها موذن مسجد علی بن ابیطالب (ع) ومسجدامام رضا(ع) بود. شغل قبلی من گچ بری ساختمان بوده و هم اکنون مربی جودو و مسئول استخر شهید رنجبر صولتی بهار هستم.


- چطور شد که به این ورزش روی آوردید؟
سال 1360 از طریق بسیج سپاه پاسداران تصمیم به شروع یک فعالیت ورزشی- رزمی در بهار گرفتیم که امور اداری و تنظیم قرارداد با مربیان جودو را با همکاری بسیج بهار انجام دادیم که منجر به تاسیس خانه جودو شهرستان بهار شد.


- مربیان شما در زمینه این رشته ورزشی چه کسانی بودند؟
اولین مربی جودوی بهار، آقای رضا بخشی، اهل اهواز بود که در بهبوهه حمله عراق به ایران و به خاطر شرایط جنگ همراه با خانواده های جنگ زده دیگر به همدان مهاجرت کرده بودند. بعدها استاد علی فاتحی به مدت 2ماه ادامه کار را در دست گرفتند و بعد از ایشان بنده را با کمربند زرد برای مربیگری انتخاب کردند که به لطف حق افتخار این مسئولیت را تا به امروز عهده دار بودم.


- از شهدای هیئت جودوی بهار برای ما بگویید!
اولین کسی که در هیئت جودو کمربند زرد را دریافت کرد شهید علی اکبر مهری بود که بعد از شهادتشان خانه جودو به نام ایشان مزین شد. در بین جودوکاران آن زمان شهید مهدی فریدونی وشهید منصورقروه ای وشهید علی اوسط وحدتی هم حضور داشتند که شهید وحدتی از نظر آمادگی جسمی و انعطاف بدنی ومنش پهلوانی زبانزد بود.- از مسابقات خارجی و کسب مدارک ورزشی خودتان بگویید!
به لطف خداوند بنده هم اکنون دان 6کمربند قرمز وسفید را دارم و همچنین مدرک مربیگری درجه 1ملی و دوره های آکادمی استعداد یابی نوجوانان و نیز مدرک داوری ممتاز فدراسیون را دارا هستم. سال2011 نماینده جمهوری اسلامی ایران فرم کاتا (گوشین جوستو) در مسابقات جهانی مجارستان_بوداپست بودم که به مقام پنجمی جهان نائل آمدیم ودر کاتای آقایان هم ستاره مسابقات شدیم.
در مسابقات جهانی 2012آلمان بهمراه آقای علیرضا کریمی ناصر چهارم ونیز تیم ستاره جهان شدیم. درمسابقات آسیایی 2013سنگاپور و2014و2015تایلند به همراه آقای کریمی ناصر مقام دوم آسیا را کسب کردیم. در سال 2016 مسابقات اسپانیا و با همراهی آقای کریمی ناصر موفق به کسب مقام سومی جهان شدیم. در2017 مسابقات آسیایی تایلند با اختلاف 1 امتیاز بعداز ژاپن دوم شدیم.- خاطره ای از مسابقات برای ما بگویید
در مسابقات 2017 تایلند دو نفر از شاگردان بنده آقایان فتح الله فریدی وثوق وحمیدرضاکریمی ناصر توانستندجودوکاران ژاپن را که مهد جودوی جهان است به زانو در آورند ومدال طلای کاتای ناگه نو کاتا را کسب کنند که این پیروزی برای من بسیار خوشحال کننده بود.


- شما غیر از 33 ماه که در دفاع مقدس حضور داشتید، به عنوان مدافع حرم به سوریه نیز اعزام شدید؟
بله در ضمن آقای علیرضا کریمی ناصرو فرزندم آقا مهدی هم بودند درآنجا هم تمرین جودو را در منطقه جنگی ادامه میدادیم.در ضمن شهیدمدافع حرم سید میلادمصطفوی هم جودو کار بودند و دان یک جودو را داشتند.- در آخر اگر توصیه ای دارید بفرمائید !
ورزش جودو در پرورش جسم و ایجاد عزم و اراده وتقویت قدرت تفکرانسان نقش بسزایی دارد. باتوجه به وجود امکانات بسیار عالی و نیز اساتید مجرب در هیئت جودوی شهرستان از اولیاء محترم جوانان و نوجوانان و نونهالان خواهشمندیم که مشوق فرزندان خود در فراگیری این رشته ورزشی باشند.گزارش: حسین شاهداغی

نظرات
 • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
 • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
 • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
 • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
 • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
 • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
 • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
 • قاسمی :
  در تاریخ ۹ خرداد ۹۷ ساعت ۰۳:۵۹
  استاد نجفی خدا قوت
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر