شهرستان بهار

لالجین، همچنان بارانداز سفالهای چینی!

شناسه خبر: ۷۶۹۰
لالجین، همچنان بارانداز سفالهای چینی!

حدود دوسال از این اتفاق مبارک و میمون، یعنی ثبت جهانی سفال لالجین می‌گذرد اما به نظر می رسد انتظارها از این عنوان به اصلاح شیک و دهان پر کن برآورده نشده و این شهر هنوز هم بارانداز کالاهای چینی است.

به گزارش نشاط شهر ، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نوروز و تابستان فرصتی مغتنم به منظورشناساندن ظرفیت یکی از صنایع دستی برجسته کشور است.

به نظر می رسد ادراه کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نوروزی که گذشت نتوانست آن طور که باید از ظرفیت مذکور در راستای جذب هرچه بیشتر گردشگران و سرمایه آفرینی برای استان بهره مند گردد.

در همین راستا معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در گفتگو با خبرنگار نافع، با اشاره به اجرای برنامههای نوروزی اداره کل میراث فرهنگی در شهر جهانی لالجین اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی در ایام نوروز اقدام به برپایی دو نمایشگاه و بازارچه در شهر لالجین کرده بود که یکی از آنها در دانشگاه علمی کاربردی و دیگری در ورودی شهر ایجاد شده بود.

علیرضا قاسمی تصریح کرد: در نمایشگاه علمی کاربردی اجرای زنده ساخت سفال به نمایش درآمده و فضایی فراهم شدهبود که علاقمندان بتوانند بهصورت کارگاهی در این مکان سفالگری کنند.

وی افزود: نمایشگاهی که در ورودی شهر لالجین تعبیه شده بود کالاهایی از صنایع دستی استان را عرضه میکرد و ضمن این اقدام فروشگاههای سفال لالجین را نیز معرفی مینمود.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در پاسخ این شبهه که این نمایشگاه بر درآمد فروشگاههای سفال لالجین تأثیرگذار نبودهاست عنوان کرد: این نمایشگاه بیشتر جهت عرضه انواع صنایع دستی استان و معرفی فروشگاههای عرضه سفال دایر شده بود و در درآمد فروشندگان تأثیری نداشتهاست.

در همین راستا گفتگویی با یکی از سفالگران لالجینی داشته و از وی در خصوص استقبال گردشگران از سفال لالجین در ایام نوروز و شرایط تولیدکنندگان سفال جویا شدیم.

محمد مهری در این گفتگو با بیان اینکه استقبال گردشگران از لالجین تقریبا مشابه سالهای قبل بوده و تغییر چندان محسوسی در ایام نوروز ۹۷ایجاد نشده بود اظهار کرد: عنوان جهانی شدن باعث شده تا انتظارات از شهر لالجین بسیار بالا رود اما در واقع غیر از تعلق گرفتن این عنوان، تغییر محسوسی ایجاد نشده که استقبال و رویکرد مردم را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه متأسفانه زیرساختهای شهر لالجین درخور عنوان جهانی بودن آن نیست گفت: نمیتوان از گردشگر خارجی انتظار داشت تنها برای خرید چند قطعه سفال به لالجین سفر کند در حالی که شرایط اقامتی، تفریحی و رفاهی لازم وجود ندارد تاانگیزه ورود و ماندگاری گردشگر را در شهر تقویت کند و این زیبنده شهر جهانی لالجین نیست.

**لالجین، بارانداز کالاهای چینی!!

این تولید کننده سفال، کسب توفیق در عنوان جهانی شدن لالجین را منوط به داشتن برنامه و استفاده مطلوب از فرصتهایی مثل ایام نوروز دانست و بیان کرد: متأسفانه در حال حاضر لالجین به بارانداز کالای چینی تبدیل شده اسیت به طوری که سفال و سرامیک چینی وارد لالجین شده و از اینجا به تمام نقاط کشور صادر می شوند.

وی افزود: متأسفانه اداره کل میراث فرهنگی علیرغم همه اقداماتی که در ایام عید داشته نتوانسته آنطور که شایسته است در تقویت بهرهوری از ظرفیت جهانی بودن لالجین اقدام کند و تمام برنامههای این اداره معطوف به برپایی نمایشگاهی در ورودی شهر لالجین شده بود که عرضه عرقیجات گیاهی و لباس و ... را در دست داشت.

در ادامه به سراغ یکی دیگر از افرادی رفتیم که در زمینه تولید سفال در شهر لالجین دستی بر آتش دارد.

**برنامه ریزی جهانی و حمایت، راه حل توسعه سفال لالجین

امید ابراهیمی در این گفتگو اظهار کرد: با توجه به پتانسیل موجود در لالجین و اینکه این شهر به پشتوانه پیشینیان و زحمات گذشتگان موفق به کسب عنوان جهانی شد لازم است برنامهریزی و حمایت لازم در این موضوع ایجاد شود.

وی ضمن تأکید بر این امر که این اتفاق نیازمند برنامهریزی و گذشت زمان بوده تا اثرات مثبت خود را نمایان سازد گفت: عنوان شهر جهانی در همین زمان اندک باعث پرآوازه شدن لالجین شده است که در ایام نوروز هم کم و بیش نمود پیدا کرد بطوری که بسیاری از گردشگرانی که به همدان آمده بودند بعد از غار علیصدر به لالجین هم سری زدند تا از نزدیک با شهر جهانی لالجین اشنا شوند.

ابراهیمی در ادامه گریزی هم به برپایی نمایشگاه درشهر لالجین از سوی اداره کل میراث فرهنگی داشت و عنوان کرد: برپائی نمایشگاه صنایع دستی دیگر شهرها برای اولین بار نوروز امسال در لالجین رقم خورد که البته کامل نبوده ولی آغاز خوبی برای معرفی بیشتر لالجین محسوب میشود.

وی همچنین به تأثیر عنوان جهانی شدن شهر لالجین در درآمد تولیدکنندگان و فروشندگان سفال در لالجین اشاره و تشریح کرد: با توجه به وجود رکود اقتصادی کلی در کشور که این امر تاثیری هم در لالجین دارد که البته با گشایش مشکلات امیدوارم این امر با جهانی شدن شهرمان روند صعودی خوبی در سال آتی داشته باشد.

ابراهیمی تأکید کرد: عنوان شهر جهانی لالجین نه تنها برای خود این شهر بلکه برای استان همدان و حتی کشور، موقعیتی ممتاز و حائز اهمیت است که نیازمند برنامهریزی صحیح و حمایت همه جانبه مسئولان است تا آنچه عنوان شهر جهانی شدن لالجین است محقق شود و آثار و نتایج آن بر همه مترمتب شود که این مهم همت بلند مسئولین و تولید کنندگان و همه کسانی را میطلبد که دستی بر آتش دارند.

به اذعان مسئولین اداره کل میراث فرهنگی استان همدان، شهر لالجین در ایام نوروز ۹۷ پذیرای بالغ بر ۵۵هزار نفر گردشگر بودهاست که این آمار باستناد تردد خودروها و بازرسیهای میدانی بهوجود آمدهاست البته آمار دقیقی از اینکه چه میزان از سفال لالجین در این ایام به فروش رفته وجود ندارد اما سفال تنها محور مباحث درآمدی در بخش گردشگری نیست بلکه به نوعی، شناسنامه و بخشی از فرهنگ شهر لالجین و البته استان همدان است که امیدواریم با همت مسئولین نگاهی جهانی و تفکری بلند بر این هنر و صنعت دست سایه انداخته و آثار پربار آن بر شهر و استان متبلور شود که این موضوع تنها با برگزاری همایش و جلسات و راهاندازی نمایشگاه و بازارچه ممکن نخواهد شد بلکه در این فرصت کوتاه 4 ساله که یکسال آن نیز سپری شده است باید برنامهریزی اجرایی و تبلیغی گستردهای در این موضوع اعمال شود.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر