شهرستان بهار

عرضه تولیدات خارجی در لالجین می‌تواند تهدیدی برای بازار لالجین باشد

شناسه خبر: ۷۶۹۵
عرضه تولیدات خارجی در لالجین می‌تواند تهدیدی برای بازار لالجین باشد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه سفال لالجین مشابه خارجی ندارد، گفت: عرضه تولیدات خارجی در لالجین می‌تواند تهدیدی برای بازار لالجین باشد.

به گزارش نشاط شهر، علی مالمیر در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در همدان، در مورد عرضه سرامیک و کالاهای خارجی و چینی در لالجین اظهار داشت: سفال چینی و عرضه اجناس چینی دو موضوعی است که باید از یکدیگر تفکیک شوند.

وی با اشاره به اینکه سفال خارجی نداریم، افزود: سرامیک و سایر اجناس خارجی هستند که در فروشگاههای لالجین عرضه میشوند اما بخشی از تولیدات لالجین نیز با شبیهسازی از کالاهای چینی تولید میشود.

کالاهای خارجی عرضه شده در فروشگاههای لالجین از مبادی رسمی و قانونی وارد کشور میشود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه در موضوع عرضه کالاهای چینی در بازار بخشی از این موضوع برمیگردد به قانون کشور، عنوان کرد: واردکنندگان سرامیک یا ملزومات خارجی طبیعتاً از مبادی رسمی قانونی واردات انجام میدهند که مکاتباتی در حوزه صنایعدستی انجام شده است که این موضوع در مبادی ورودی مدیریت کنند.

مالمیر بیان کرد: اگر وارد کنندهای اجناس خارجی هزینهای را پرداخت و کالایی را از مبادی قانونی وارد کشور کند ممانعت از عرضه کالا به طور طبیعی آن فرد را متزلزل میکند و تنها راه اصولی و حقوقی کنترل مبادی ورودی به لحاظ قانونی است.

وی با بیان اینکه نکته فرهنگی موضوع است که همواره تأکید کردیم آن چیزی که مزیت لالجین و این شهر را با آن میشناسند "سفال لالجین" است، عنوان کرد: لالجین در حوزه صنایعدستی بهعنوان شهر جهانی سفال مطرح است که اگر به دنبال حفظ این مزیت و منافع مثبت شهر و تولیدکنندگان و فروشندگان هستیم باید نسبت به حفظ مزیت سفال لالجین تلاش شود تا مصنوعات دیگری که از خارج کشور وارد و عرضه میشود شرایطی که لالجین را جهانی کرده است تحت شعاع قرار ندهد.

میراث فرهنگی متولی فروشگاههای عرضه سفال و سرامیک در لالجین نیست

مالمیر با تأکید بر اینکه در بحث عرضه کالاهای چینی در فروشگاههای لالجین موضوع دیگر این است که میراث فرهنگی متولی فروشگاههای عرضه نیست، گفت: تنها پیگیری اقدامات مربوط به تولید به عهده میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری است.

وی با اشاره به اینکه مجلس در راستای حمایت از صنایعدستی مصوبهای داشته است، عنوان کرد: این مصوبه نکتهای امیدوارکننده است که اگر اجرایی و آئیننامههای آن آماده شود شرایطی ایجاد میکند که سازمان میراث فرهنگی و معاونت صنایعدستی میتواند مجوز فروشگاه صنایعدستی را اعطا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان اظهار داشت: اگر مصوبه مجلس در راستای حمایت از صنایعدستی اجرایی شود ما بههیچوجه در حوزههای که مجوز فروش صادر میکنیم اجازه نمیدهیم در هیچیکی از فروشگاهها جز صنایعدستی تولیدی داخل صنایعدستی خارجی عرضه شود.

مالمیر با بیان اینکه در لالجین اجناس یا سرامیک خارجی در فروشگاهها عرضه میشود و نه در کارگاههای تولیدی، تأکید کرد: در حال حاضر فروشگاهها حوزه اختیار میراث فرهنگی نیست اگر چه میراث فرهنگی از نظر فرهنگی، آموزشی و نظارتی در این راستا با دستگاههای دیگر همکاری میکند.

میراث فرهنگی نمیتواند برخورد مستقیم با فروشگاههای عرضهکننده اجناس خارجی داشته باشد

وی افزود: معتقدیم که در لالجین شاکلهای که وجود دارد که آنهم تراکم کارگاه و فروشگاههای سفال لالجین است باید حفظ و ارتقا داده شود اما به صورت مشخص و از نظر قانونی اداره کل میراث نمیتواند برخورد مستقیم خاص حقوقی را در فروشگاههایی که مجوز از میراث فرهنگی ندارند و از مبادی رسمی و قانونی هم سفال را وارد کردهاند داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان با تأکید بر اینکه تیمهای بازرسی از فروشگاهها اگر کالای قاچاق را کشف کنند گزارش میکنند، ابراز کرد: اما عمده واردات که در فروشگاههای لالجین وجود دارد از مبادی رسمی وارد استان شده و دارای اظهارنامه و برگ سبز است.

مالمیر با اشاره به اینکه اجناس خارجی که در فروشگاههای لالجین اگر از مبادی غیررسمی وارد شده بود در قالب برخورد با کالای قاچاق آسانتر میشد برخورد کرد، بیان کرد: خلأ که وجود دارد این است که این اجناس از مبادی رسمی به لحاظ حقوقی و قانونی وارد شده و اگرچه آسیب میزند ولی مراحل قانونی را طی کرده که همین موضوع وظیفه دستگاههایی را که میخواهند برخورد کنند را محدود میکند.

وی با بیان اینکه عرضه سرامیک و اجناس خارجی در لالجین افزایش نیافته و کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: اما همچنان رود و عرضه کالاهای خارجی ادامه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان عنوان کرد: با شاخصهایی که برای شهر جهانی سفال یعنی لالجین در نظر گرفته شده است معتقدیم که لالجین رشد کرده است.

مالمیر با تأکید بر اینکه عرضه سرامیک و کالاهای خارجی در لالجین عنوان شهر جهانی سفال را از آن سلب نمیکند، بیان کرد: اما عرضه تولیدات کشورهای خارجی در لالجین میتواند تهدیدی برای بازار لالجین باشد.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر