شهرستان بهار

عرضه کالاهای خارجی در فروشگاه‌های لالجین به حیثیت و قدمت لالجین ضرر می‌زند

شناسه خبر: ۷۶۹۹
عرضه کالاهای خارجی در فروشگاه‌های لالجین به حیثیت و قدمت لالجین ضرر می‌زند

معاون صنایع‌دستی استان همدان با بیان اینکه عرضه کالاهای خارجی در فروشگاه‌های لالجین به حیثیت و قدمت لالجین ضرر می‌زند، گفت: تلاش ما بر این اساس است که اجناس خارجی از ویترین‌های اصلی فروشگاه‌ها جمع‌آوری شود که تا حدودی موفق بوده‌ایم.

به گزارش نشاط شهر، علیرضا قاسمی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: پس از انتخاب لالجین به عنوان شهر جهانی سفال و بنا بر تأکیدات مدیریت ارشد استان تلاش شده است که در ویترین فروشگاههای خیابان اصلی لالجین سرامیک و اجناس خارجی جمعآوری شود.

وی با اشاره به اینکه در راستای جمعآوری اجناس خارجی از فروشگاههای خیابان اصلی لالجین بازدیدهای مشترکی توسط فرمانداری، تعزیرات، میراث فرهنگی و اصناف انجام و اخطارهایی نیز داده شد، گفت: تعدادی از فروشگاهها عرضه سفال و محصولات ایرانی را در پیش گرفته و ما با همکاری میکنند.

قاسمی با بیان اینکه از جهت دیگر کل کشور درگیر صنایعدستی ورودی چینی یا خارجی است، گفت: این موضوع در تهران و توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری در حال پیگیری است.

وی با تأکید بر اینکه فروشندگان اجناس چینی و خارجی کار خلاف قانونی نمیکنند و کالاهایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده را میفروشند، تصریح کرد: تلاش ما بر این اساس است که اجناس خارجی از ویترینهای اصلی فروشگاهها جمعآوری شود که تا حدودی موفق بودهایم.

معاون صنایعدستی میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه فرهنگسازیهایی در راستای جمعآوری کالای خارجی از فروشگاههای لالجین انجام شده است، بیان کرد: با برنامههای تشویقی که برای امسال پیشبینی شده است امیدواریم این اتفاق به صورت صد درصد محقق شود.

قاسمی با بیان اینکه عرضه کالاهای خارجی در فروشگاههای لالجین آسیبی نمیزند به عنوان شهر جهانی سفال وارد نمیکند، گفت: نظارت و بازرسیها همچنان توسط فرمانداری، تعزیرات، اصناف و میراث فرهنگی انجام میشود.

معاون صنایعدستی میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان با تأکید بر اینکه در راستای نامگذاری امسال به نام حمایت از کالای ایرانی برنامههای پیشبینی شده است که کالاهایی تولید ایرانی جذابیت بیشتری داشته باشند، گفت: اگر صرفه اقتصادی برای فروشگاهها ایجاد شود قطعاً آنها به سمت عرضه کالای ایرانی کشیده میشوند.

وی در مورد بستهبندی صنایعدستی بهویژه سفال با اشاره به اینکه هر محصولی نیاز به بستهبندی دارد و بستهبندی در صنایعدستی بهویژه سفال یک نکته منفی دارد، افزود: هرچند اگر تنوع در تولید سفال مثبت باشد اما این متنوع بودن تأثیر منفی دارد چراکه نمیتوان بستهبندی مقرونبهصرفه مثل سایر اجناس برای تولیدات در نظر گرفت.

معاون صنایعدستی میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه تغییر و تنوع در اندازه و ابعاد سفال از موضوعات است که مباحث فنی خودش را دارد، بیان کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در این بخش انجام شده که در برندسازی و بستهبندی فروشگاههای لالجین کارهای ویژهای را ارائه میکنند.

قاسمی با تأکید بر اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی است که مسافران و گردشگران انتظار دارند که در ایران شاهد کالاهای تولید داخل باشند، تصریح کرد: در شهر جهانی سفال نیز باید سفال و اجناس تولیدی ایران عرضه و به نمایش گذاشته شود.

وی با اشاره به اینکه باعرضه کالاهای خارجی در فروشگاههای لالجین تنها حیثیت و اصول اصلی و سابقه و قدمت لالجین ضرر میبیند، عنوان کرد: غیر از فرهنگسازی، بازدیدهای مشترک از فروشگاهها و استفاده از قوه قهریه تا فروشنده و شهروند لالجینی خود به عرضه کالاهای تولید داخل روی نیاورد تحقق 100 درصدی از تولید داخل محقق نمیشود.


نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر