شهرستان بهار

۱۲۲ هزار تن محصولات باغی استان همدان دچار سرما زدگی شدند

شناسه خبر: ۷۷۴۱
۱۲۲ هزار تن محصولات باغی استان همدان دچار سرما زدگی شدند

مدیرامور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان اظهار کرد: امسال ۱۲۲ هزار تن به ارزش ریالی ۲۹۳ میلیارد تومان محصولات باغی دچار سرما زدگی شدند.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری شبستان از همدان،حجت اله شهبازی، مدیرامور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان امروز (31 اردیبهشت) در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط اقلیمی که در استان وجود دارد با بازش تگرگ سرما زدگی اتفاق می افتد.

وی افزود: معمولا دو نوع سرمازدگی در استان وجود دارد در پاییز و در فروردین ماه رخ می دهد که در سال جاری با توجه به بررسی های انجام شده در مجموع 24 هزار و 436 هکتار از باغات دچار خسارت شده است.

وی تصریح کرد: امسال مقدار محصول از دست رفته به دلیل سرما زدگی 122 هزار تن به ارزش ریالی 293 میلیارد تومان بوده است.

شهبازی اظهار داشت: انگور بیشترین خسارت با 66 هزار تن از دست رفتگی محصول، سیب با 14 هزار و 300 تن و گردو با 13 هزار و 600 تن در مراحل بعدی سرما زدگی بودند.

مدیرامور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: با توجه به آمار های به دست آمده شهرستان ملایر با 9 هزار و 670 تن هکتار و 51 هزار تن محصول از دست رفته و شهرستان همدان با 6 هزار هکتار و 33 هزار تن و شهرستان بهار با 2 هزار و 500 تن هکتار با 12 هزار و 400 تن محصول در مراحل بعدی سرما زدگی به شمار می روند.

وی بیان داشت: امسال پیش بینی میشد که 700 هزار و 74 تن محصولات باغی در استان تولید میشد که 16 درصد محصولات به دلیل سرما زدگی از دست رفته است.

وی گفت: در سال گذشته 17 هزار و 700 تن محصول، در سال 95، 54 هزار و 300 تن محصول و در سال 94، 187 هزار تن محصول از دست رفته است.

شهبازی در خصوص پوشش بیمه باغات نیز افزود: در سال گذشته 2300 هکتار تحت پوشش بودند و امسال در فصل پاییز باغات استان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

وی اظهار داشت: در سال گذشته 2 هزار و 500 تن تولید قارچ خوراکی وجود داشته است و امسال به رقم به میزان 3 هزار و 700 تن خواهد رسید.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر