شهرستان بهار

دکتر بهزاد صادقی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار اظهار داشت :

بیماری cchfاز دام به انسان توسط کنه‌ها منتقل می‌شود.

شناسه خبر: ۷۷۷۵
 بیماری cchfاز دام به انسان توسط کنه‌ها منتقل می‌شود.

کشور ایران جزو مناطقی است که این بیماری در آن بومی است و عامل بیماری ویروسی بوده و انتقال بیماری بین دام‌ها و از دام به انسان از طریق گزش کنه‌های نرم و سخت صورت می‌گیرد.

به گزارش نشاط شهر، دکتر بهزاد صادقی در این زمینه کفتند: ایران روی کمربند این بیماری قرار گرفته است و مشاغل مرتبط با دام و مردم عادی باید با این بیماری و روشهای پیشگیری از آن آشنا باشند.

دکتر بهزاد صادقی با بیان اینکه تب کریمه کنگو یکی از مهمترین بیماریهای قابل انتقال از حیوان به انسان است، تصریح کرد: کشور ایران جزو مناطقی است که این بیماری در آن بومی است و عامل بیماری ویروسی بوده و انتقال بیماری بین دامها و از دام به انسان از طریق گزش کنههای نرم و سخت صورت میگیرد.

وی ادامه داد: بیماری تب کریمه کنگو به عنوان بیماری شغلی بوده چون افرادی که با دام سروکار دارند مانند قصابان، سلاخها، دامپزشکان، دامداران، زنان خانهدار، جگرکیها، پرسنل رستورانها و هرکسی که با گوشت، دام زنده و کنه سروکار دارد ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

وی ادامه داد: این بیماری جزو تبهای خونریزی دهنده ویروسی تقسیم بندی میشود. معمولا با شروع فصل گرم سال که فعالیت کنههای ناقل افزایش پیدا میکند، ممکن است میزان بروز بیماری نیز افزایش یابد.

دکتر صادقی علائم بیماری را اینگونه تشریح کرد: بیماری با علائمی مانند تب، کوفتگی، سردرد و کمر درد شروع می شودو پس از چند روز ممکن است علایم و نشانههای خونریزی از بافتها و اندامهای مختلف بدن رخ دهد.

دکتر صادقی تاکید کرد: مردم گوشت و مواد پروتئینی را فقط از مراکز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنندو با عنایت به اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام یا علامت ندارد یا به چشم نمیآید. یک دام به ظاهر سالم نیز ممکن است به این بیماری آلوده باشد.

دکتر صادقی در پایان توصیه کرد:مردم در ارتباط با کنه و دام اصول احتیاط را رعایت کنند، از گزش و له کردن کنه پرهیز کنند و اگر با خون و ترشحات نسوج دامی ارتباط دارند، از دستکش استفاده کنند. لازم است دامداران و کشاورزان نیز با مشورت کارشناسان ادارات دامپزشکی شهرستانها محل نگهداری دامهای خود را سم پاشی و اصول دامداری استاندارد و بهداشتی را رعایت کنند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر