شهرستان بهار

هنرمندصنعتگر لالجینی :

شهری که می‌تواند درصد بیکاری استانی را صفر كند/ منتظر معجزه نمی‌مانم

شناسه خبر: ۷۷۹۴
 شهری که می‌تواند درصد بیکاری استانی را صفر كند/ منتظر معجزه نمی‌مانم

مهدی مناسبی، هنرمند صنعتگر لالجینی با تولید لعاب بدون سرب و بدون ترک گامی در صنایع‌دستی کهن‌شهر همدان و دیار لالجین اتفاق مباركی را رقم زده است.

به گزارش نشاط شهر به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، لعاب یک نوع پوشش شیشهای و درخشان است که از این طریق سفال رنگآمیزی شده و جلا میگیرد، اما بسیاری از لعابهایی که تاکنون بر روی ظروف سفالی کار میشود، سرب دارد و همین موضوع سالهاست موجب نگرانی بسیاری از هنرمندان و مصرفکنندگان شده است، زیرا استفاده از مواد داغ در درون ظروف سفالی موجب رها شدن سرب لعاب شده در مواد داغ شده و برای سلامتی مضر خواهد بود.

طی سالهای گذشته تأکید به استفاده از لعاب گیاهی بر روی ظروف سفالی از سوی کارشناسان شد که گویا این نوع لعاب برای تولیدکننده گران تمام میشد و هنوز این موضوع فراگیر نشده است.

اما این روزها خبر مسرتبخشی به گوش رسید که لعاب فیروزهای بدون سرب بدون ترک از سوی یکی از هنرمندان سفال در حال تولید است، که این مسئله با تجاریسازی میتواند باب جدیدی را در تولید سفال در شهر جهانی لالجین باز کند.

بر همین اساس خبرگزاری فارس گفتوگویی با مهدی مناسبی هنرمند صنعتگر لالجینی در آستانه یک اتفاق متفاوت در شهر جهانی سفال داشت که در زیر میخوانید.

فارس: خودتان را معرفی کنید.

مهدی مناسبی هستم با 15 سال سابقه فعالیت در رشته سفالگری و سرامیک و اولین تولیدکننده گل سفید قابل چرخکاری و لعاب بدون سرب در رشته سفال که جالب توجه است.

فارس: اخیراً اخباری درباره شما منتشر شد که در نوع خود قابل توجه بود، لطفا در خصوص این خبر توضیح دهید.

مناسبی: بله، بعد از سالها تلاش شبانهروزی و تکیه بر توان خودم و به کمک خدا توانستم لعاب بدون سرب بدون ترک تولید کنم تا میراث گرانبهای اجدادمان را که در خطر بود را با آزمون و خطا این بار بدون کوچکترین ترکخوردگی به مرحله تولید برسانیم، این لعاب به گونهای است که با عبور نور از شیشه خود را فیروزهای نشان میدهد و پوششی نیست.

فارس: بدون سرب بودن و بدون ترک بودن چه مزیتی در بازار دارد؟

مناسبی: بدون سرب بودن، استحکام بدنه و نداشتن ترک سه امتیاز بزرگ است که اجناس تولیدی ما را قابل رقابت با کالای روز دنیا کرده است.

سرب در لعاب که باعث آزادسازی مواد سمی در غذاهای گرم و داغ و یا مواد اسیدی مثل ترشی میشود، میتواند در طولانیمدت آثار مخربی داشته باشد و نباید از این جمله غافل شد که تولیدکننده نیز خیلی بیشتر از مصرفکننده در خطر است و بیماریهای نظیر آلزایمر در کمین اوست.

استحکام بدنه باعث اعتماد بیشتر مشتری میشود و وقتی در هنگام شستشو و جابجایی لب پر شدن و شکستگی را تجربه نمیکند، خرید این مصنوعات سفالی را به دیگران توصیه میکند و خود نیز ادامه میدهد این ظروف با این کیفیت بالا باید از مصرف تزئینی خارج و وارد سفرهها و مصرف روزانه مردم شود چون از کمخطرترین و در عین حال زیباترین ظروف و رنگهای دنیاست.

نبودن ترک در لعاب هم از لحاظ بهداشتی بسیار حائز اهمیت است و ترک در لعاب در روزهای اولیه مصرف باعث شسته شدن درزهای ذرهبینی ظروف و تجمع میکروبها میشود که این موضوع هم در طولانیمدت باعث بوی بد سفالها و بیماریزایی میشود که از لحاظ بهداشتی مورد تایید نخواهد بود.

فارس: در مورد فروش و صادرات چه تمهیداتی اندیشیدهاید؟

مناسبی: ما قبل از این هم در این بازار و در زمینه غیر مصرفی و مصرفی موفق بودهایم و فروش بالایی داشتیم، من در این بازار ملتهب به دنبال کالای حمایتی نیستم که با بخشنامه یا حمایت دولتی به فروش برسد.

من به دنبال کالای رقابتی هستم چون این ظرفیت را در خودم میبینم تولید کالایی با برند جهانی در حد استانداردهای جهانی و کیفیت قابل دفاع کار سختی نیست چون ما ظرفیت آن را داریم و با تکیه به امکانات ایرانی و پشتکار خود میتوانیم با تولیدات کارخانههای خارجی رقابت جدی داشته باشیم.

فارس: برای رقابت با کالای خارجی چه تفکراتی در پیش دارید؟

مناسبی: مولفههای لازم برای مبارزه با هر نوع جنس چینی و خارجی را دارم و صدالبته در نظر دارم این به اصطلاح (آنتیویروس) را با حجم بالایی روانه بازار کنم تا نتیجه بهتری برای این بیماری که درگیر آن هستیم یعنی واردات کالای خارجی بگیرم.

همچنین در نظر دارم این تجربیات را به همشهریان خود منتقل کنم تا همه با هم در این راه پرامید و بزرگ گام برداریم.

کشور چین از دانستهها و تحقیقات خود استفاده کرد، بازار ما را رصد کرد و از نقطه ضعفهای ما بهترین استفاده را کرد.

تسلط بر بازار هم اکنون با توجه به گرانی دلار و رسیدن به این اتفاق بزرگ و با ارزش در دست ماست و با یک تغییر روش میتوان به حداکثر صادرات در سفال رسید.

لالجین میتواند درصد بیکاری استان همدان را به صفر برساند و بهترین بازارها را تصرف کند جای خود را که توسط ترکیه و چند کشور دیگر گرفته شده را باز پس بگیرد، اینها رویا نیست و همه اهدافی قابل تأمل و دستیابی است.

فارس: انتظار شما از مسئولان چیست؟

مناسبی: انتظار خاصی ندارم، اما اگر آنها میخواهند که من بتوانم با تولید گل سفید و مستحکم و نیز لعاب بدون سرب همشهریانم را یاری کنم، برای کمک به لالجین و شهر جهانی سفال و مبارزه درست با وارادات کالای خارجی افرادی چون من را حمایت کنند تا اتفافات خوبی رقم بخورد.

به هر حال من با تمام توان پیش خواهم رفت و منتظر معجزهها نخواهم ماند.

فارس: حرف پایانی...

مناسبی: من نمیتوانم دست روی دست بگذارم من کالای رقابتی را تولید خواهم کرد و اثر مثبت خود را بر جا خواهم گذاشت، حال بستگی به دیگران دارد سرعت ما را بیشتر و یا کمتر کنند.

کالای من بعد از جا افتادن در بازار خودش، خودش را میفروشد و راه خود را باز خواهد کرد، در آخر اتکا به توان داخلی را به تمام تولیدکنندگان پیشنهاد میکنم لالجین در راه خوبی قرار گرفته و ظرفیتهای بالایی را در خود احساس میکند، امید است با کسب تجربه کمک به یکدیگر موفقیت را معنی تازهای ببخشیم.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر