شهرستان بهار

حجتی از رؤسای جهاد کشاورزی استان‌ها چه خواست؟

شناسه خبر: ۷۹۹۵
حجتی از رؤسای جهاد کشاورزی استان‌ها چه خواست؟

حجتی به جد از رؤسای جهاد کشاورزی استان‌ها خواست تا پیگیر تأمین نهاده‌های کشاورزان باشند.

به گزارش نشاط شهر، وزیر جهاد کشاورزی در مراسم کشت پائیزه از تاخیر شرکت های پتروشیمی در تامین کود شیمیایی گلایه کرد و گفت: در عین حال در تأمین کالاهای اساسی مشکلی نداریم.
به گزارش دهقان نیوز به نقل از فارس، محمود حجتی در ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی که با حضور تمام معاونان این وزارتخانه و رؤسای سازمان های جهاد کشاورزی استان برگزار شد، خاطرنشان کرد: با آنکه سال زراعی سختی را پشت سر گذاشتیم و تنها ۱۶۶ میلی متر بارندگی داشتیم، در حالی که پیش از این میزان بارندگی تا ۲۳۰ میلیمتر بود، اما شاهد بودیم که به همت کشاورزان و مسئولان در اغلب محصولات افزایش تولید داشته ایم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در حوزه گندم بیش از ۵۰۰ هزار تن نسبت به سال گذشته بیشتر خرید داشته ایم، با آنکه برخی استانها مانند فارس و خراسان دچار مشکلات خشکسالی بودند. همچنین در حوزه دانه های روغنی چغندر قند و نیز اعداد و ارقام گویای همین امر است.

وزیر جهاد کشاورزی به شرایط سخت بین المللی و جنگ سخت اقتصادی که اکنون با آن روبه رو هستیم، اشاره کرد و گفت: اما لطف خداوند همچنان شامل حال ما است و با آنکه کشور ما از قدیم الایام با بی آبی و کم آبی روبه رو بوده است، اما همچنان محصولات خوبی در کشور تولید می شود.

حجتی به افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: تا همین دیروز به ازای یک متر مکعب آب ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم گندم تولید می شد که اکنون متوسط آن به ۳ کیلوگرم یا اگر به ازای هر مترمکعب آب ۲۰۰ گرم شکر تولید می شود اکنون این رقم به ۷۰۰ تا ۹۰۰ گرم افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه به همت مسئولان ده ها هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است تصریح کرد: روان ابها، چشمه ها و آب های سطحی کاهش پیدا کرده و آنهایی که مجوز برداشت رسمی از آب های زیرزمینی داشته اند، نیز حق آبه هایشان کاهش یافته و با همه این مشکلات میزان تولید محصولات بهبود یافته و این بدان مفهوم است که اگر انسان باور کند و عزم خود را جزم کند می تواند به پیش برود تا جایی که امروز کشاورزان ما نزدیک به ۸۰۰ میلیارد دلار کالا به قیمت جهانی در همه حوزه ها از جمله زراعت، باغبانی، آبزی پروری و غیره تولید می کنند که دست مریزاد دارد.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت توجه مسئولان به پیگیری مشکلات مردم و کشاورزان تأکید کرد و گفت: این مشکلات را تا زمانی که به نتیجه نرسیده نباید رها کنیم و اگر حال کار کردن را ندارید، عنوان را با خود به یدک نکشید چرا که با فرار کردن و کلاف سر در گم درست کردن چیزی حل نمی شود.

وی با انتقاد از عملکرد برخی سازمان ها در حوزه منابع طبیعی و امور اراضی گفت: مشکلات مردم در این حوزه تا ۸۰ درصد در وزارت جهاد کشاورزی قابل حل است و خواهش می کنم مسئولان در این حوزه موضوعات را پیگیری و حل نمایند.

حجتی همچنین تأمین نهادههای کشاورزی را یکی دیگر از موضوعات ضروری در حوزه کشاورزی برشمرد و گفت: متأسفانه شرکتهای پتروشیمی ذخایر ارزی کشور را می گیرند، تبدیل به کود می کنند و می خواهند که با ارز چند تومانی آن را صادر کنند و بعد به کشاورز ما کود ندادند و اگر این موضوع را به محصولاتی که در حوزه کشاورزی تولید می شود، تعمیم بدهیم ببینید، در بازار جهانی با ارز آن چنانی چقدر می توان آن را فروخت.

وزیر جهاد کشاورزی به صراحت گفت: به پتروشیمی ها ۴ میلیون تن کود اوره تولید میکنند که ۲ میلیون تن آن باید به بخش کشاورزی فروخته شود، اما اذیت می کنند و باید پرسید، چرا به تولید ملی خیانت می کنید و زیان می رسانید.

وی به جد از رؤسای جهاد کشاورزی استان ها خواست تا پیگیر تأمین نهاده های کشاورزان باشند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر